Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
5426
 

Okumak mı izlemek mi

Okumak mı izlemek mi
 

Karıştırdığımız bir olgudur okumak ve izlemek eşitsizliği. Çoğu kez sanılır ki izlediğimiz bir filmin kitabını okumak gereksizdir. Zannedilenin aksine, okunan kitabın filmi izlenmese de olur. Ama önce filmini izlemişsek o kitabı illa ki okumak gerekiyor.

İzlediğimiz filmde her zaman yönetmenin kadrajının bize sunduğuyla yetinmek zorunda kalırken, okunan bir kitapta hayal gücümüzün sonsuzluğunda kaybolma şansına sahibiz. Sizce neden “Yüzüklerin Efendisi” filmini birçok kişi beğenirken hiç beğenmeyen koca bir kitle de vardı? Bu beğenmeyenler kitlesi kitabı önceden okuyanların oluşturduğu kitleydi. Hayal gücünün, karşınızda şekle girmesi, hayal kırıklığı yaratır bu durumlarda.

Okuduğum kitapların birinde içimden demiştim ki “nolur bu kitabı beyaz perdeye aktarmasınlar.Buradaki kahramanın karşılığını bulmak çok güç.”

Özellikle son dönem TV dizileri bu konuda somut bir örnek oluşturuyor. Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Dudaktan Kalbe….. Elbette “bu dizileri aman seyretmeyin”mesajı değildir yazdıklarımız. Sadece diziyi izleyip, kitabı öyle zannetmeyesiniz diyedir bu çırpınışlar.

Çünkü bahsettiğim eserlerin hepsi de edebiyatımızın kilometre taşları…Yapılan dizilerde mutlaka “…….kitaptan uyarlanmıştır, esinlenilmiştir.”ibaresi kullanmaları gerekiyor. Gerçi unutulmaya yüz tutmuş bu güzelim eserleri gündeme getirmeleri ayrı bir hoşluk. Onu da belirtelim.


YASAK AŞK

Bunlara dayanarak bu hafta tanıtacağımız eser Halid Ziya Uşaklıgil ‘in Aşk-ı Memnu’su.

Yalılar arası ilişkiler ve kitabın adı gibi “yasak bir aşka” ev sahipliği yapar. Savunduğumuz bir şey var ki o da içinde bulunduğumuz çemberin hikayesini yazmak , gözleneni yazmak yazıdaki başarıyı getirir. Pek çok yazar ve şairin gidilmeyen Anadolu’ya yazdığı nağmeler bu nedenle başarısız olmuştur. O dönemde iyi halli bir ailenin iyi halde yaşamış bir bireyi olan Halid Ziya tam da bu denileni yapmış neyi görüyorsa onu kaleme almış, şahitliğini yaptığı olayları taşımış satırlarına.

Gelelim kitapla dizi arasındaki kan uyuşmazlığına ...Kitabın kahramanı Bihter, gösterilenin aksine, biraz mahcup , ağırbaşlı ve zariftir. Annesiyle çok geçinemedikleri aşikardır ama düşman da değillerdir. Değil mi ki bazı evlilikler evden kaçış biletidir. Bihter de bu bileti değerlendirenlerdendir. Ama zenginlik, karizma, efendilik, dürüstlük vs gibi özellikler ne kadar olumlu görünse de her zaman aşka mağlup olmuştur. Adnan Bey bu özellikleri taşır fakat çapkın bir genç olan yeğeni, Bihter’in kalbini çalar ve yasak aşk başlar. Onursuz yaşamaktansa ölmeyi tercih eden Bihter sayesinde romanın sonu koca bir hüsrandır. Kitapta kahramanlar bununla sınırlı değil elbette. Evin Beyine gizliden gizliye aşık olan Fransız mürebbiyemiz, ilgi doymazı içli kızımız Nihal, kardeşi, hırslı bir anne de mevcut. Kahramanların birinde mutlak kendinizden bir parçaya rastlayacağınıza eminiz

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hoş bir yazın diliniz var. Umarım bu ortamdan sıkılmaz ve kültür-sanat yazılarınızla uzun süre aramızda olursunuz. Hoş geldiniz.

Yıldız Nihat 
 18.01.2009 21:04
 

Günümüzde eski eserlerin dizi şekline çevrilmesi pek bi yaygın Aşk-ı Mennu'dan Yaprak Dökümü'ne kadar... Kitap ve dizi birbirinden bağımsız değil elbet fakat öz değil bundan dolayı izlediğimizi okumamız en doğrusu... Tabi çoğu insan izlediğimi neden okuyim tarzında bir kaçış yolu bulmuştur kendine bu gibi düşünceleri bilinçlendirmekte imkansız gibi bir şey sanırım ... Herşey bilinçte bitiyor kısaca ... Aşk-ı Mennu gerçekten hem okumaya hem de izlemeye değer bir eser ...

- 
 18.01.2009 16:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 2916
Kayıt tarihi
: 16.01.09
 
 

Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni. Bilecik Anadolu Lisesi ve Savaştepe Lisesinde ve Savaştepe Anad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster