Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ocak '18

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
666
 

Okumak ve Teknikleri

Okumak ve Teknikleri
 

"Okumak gıdadır. Okuyan insanlık, bilen insanlıktır." Victor Hugo


Yazılı hale getirilmiş bir metni, harfleri tanıyarak ve sessizce, gözle çözümleyerek anlamak ya da aynı zamanda seslere çevirmek, okumak olarak biliniyor. Kelimeleri tanıdığımızda, yeni kelimelerin anlamlarını çözdüğümüzde, kelimelerin anlamlarını anladığımızda, kelimelerin birbirleriyle ilişkilerini kavradığımızda, okuma konusunda ustalaştığımızı ve artık öğrenecek bir şeyimizin kalmadığını sanabiliriz. Tamam, bu durum bir bakıma doğrudur. Okuduğumuz metinlerin çoğunu, bazı teknik metinleri ise sözlük kullanarak pekâlâ anlayabiliriz.

Ama okuma eylemi yine de daha kapsamlı ve karmaşık bir eylemdir. İstenilen sonucu elde edebilmek için göz ve beyin arasında dikkatli, özenli bir işbirliği gerekir. Yani basılı olan harflerin anlattığı düşüncelerin tamamen kavranması şarttır. Ayrıca okuma amaçlarımız da farklılık gösterir. Bir şiir okuyorsak, edebi anlamın yanı sıra, seslerle, kafiyelerle ve kelimelerin çağrışımları ile de ilgileniriz. Eğer gazetede bir futbol maçı hakkında bir yazı okuyorsak, öncelikle maçın kaç kaç bittiğini ve gollerin kimin attığı bilgilerini almak isteriz. Eğer okuduğumuz işle ilgili bir raporsa raporun içerdiği bilgileri, ileri sürülen düşünceleri ve yapılması gereken işleri bilmek isteriz. Okuduğumuz, anı, öykü veya romansa sonucunu merak eder, okumaya heyecanla devam ederiz.

Bu örneklerin her birinde okuma yaklaşımı farklıdır. Ancak, değişik okuma tekniklerine alışık olmak son derece önemlidir. İlgili yazının uzunluğu, zorluğu ve konusuna göre doğru tekniğin seçilmesi gerekmektedir. Bu önemli iletişim becerisinde ustalaşamazsak, yazarın aktarmaya çalıştığı şeyi tam anlamıyla anlamamız zorlaşacak, ayrıca okumak işi gereğinden fazla uzun zaman alacaktır.

İşimizin çok fazla okumayı gerektirmeyeceğini zannedebiliriz. Ancak yazıda iletişim, gönderen kişinin yazmak için derleyeceği bilgileri okuma yeteneğine, alıcının da metni okuyup ta anlama yeteneğine bağlıdır. Bu anlamda sağlıklı bir iletişim olması için yazılı kelimelerin doğru seçilmesi gerekmektedir.

Okuma Çeşitleri;

1-Tarama: Belli bir detayı bulmak için metnin hızla okunması “tarama” olarak bilinir. Bir metni taramak için metne baştan sona hızla göz gezdirmek, bulmak istediğimiz bilgiyle ilgili anahtar kelimeleri yakalamaya çalışırız. Bu işlem kalabalık bir park yerinde kendi arabamızı ya da bir grup insan içinde yakın akrabamıza bakınmaya benzer. Tarama işlemi genelde adres defterinde ya telefon rehberinde belli bir ismi ararken ya da sözlükte kelime ararken kullanılır. İş hayatında ise karşımıza çıkacak pek çok basılı materyal, örneğin uzun raporların ana fikri taranarak okunup zaman kazanılır.  

2-Gözden geçirme: anlatılanlar hakkında genel bir bilgi edinmek için metnin hızlı bir biçimde okunmasıdır. Bir kitap ya da yazının detaylı olarak okunması gerekip gerekmediğini karar verirken veya bir toplantıya katılmadan önce bir rapor ya da mektubu okurken bu yöntemi uygulayabiliriz. Parmağımızı sayfanın ortasına koyup satır satır aşağı kaydırarak ya da gözler sağa sola hareket ettirmek birinci yöntem, ikinci yöntem ise satırların sırayla kâğıt veya zarfa kapatılarak perdeleme tekniğidir. Bu okuma yönteminde geriye dönülmez ve yazıya konsantrasyon yüksek olur.

3-Detaylı okuma: Bir raporu incelerken ya da ders kitabını okurken, gözden geçirme metodundan daha yavaş okumalıyız. Ancak yazının bütün fikrini anlayabilmek için tek tek kelimeler yerine cümleler üzerinde yoğunlaşmalıyız. Okurken kendimize sorular sorarız. Bu cümle son paragrafta sözü geçen görüşü ne şekilde geliştiriyor? Bu bölümün ana fikri nedir? Bunu yapmak hem motivasyonumuzu artırır hem de yazanın söylemek istedikleri hakkında net fikir geliştirmemizi sağlar. İş hayatında çok önemli evraklar bu şekilde okunur. Diğer yandan, araştırma geliştirme, uzman kurum, rakip şirketlerin raporları, ekonomi ile yazıları, bankaların yayınladığı görüşleri, mali projeleri, devlet sözcülerinin yazılı açıklamalarını detayları okuruz.

Okurken, gerçek ile kişisel görüş arasındaki farkı anlamalı ve buna özen göstermeliyiz. Özellikle bir yazıda düşünceye ait bir kanıtın varlığını aramalıyız. Kanıt referanslarının, kaynakların güvenirliğine dikkat etmeliyiz. Metinde anlatılan olaylar genelde gerçek olarak kabul edilebilir; nedenler, yorumlar ve sonuçlar kişisel görüşe girer.

Tarama, gözden geçirme, detaylı okuma bilgi sahibi olmamızı kolaylaştıran yöntemlerdir. Hangi yöntemi kullanacağımız, metnin uzunluğuna, zorluğuna ve konusuna bağlıdır.

Farklı amaçlar için üç yöntemin ve diğer tekniklerin bir arada kullanımı en uygun olanıdır. Bütün bilgileri elde etmek için metni baştan sonuna kadar okuma yöntemi ise “çözümsel okuma” olarak adlandırılır.

İş hayatımızdaki bir konuda araştırma yapmak için, ihtiyaç duyduğumuz, okuduğunuzda mutlu olacağımız kitapları, çeşitli raporları ve diğer belgeleri anlamak için, bilimsel yazı yazmak için kaynak araştırması yapmak için, “çözümsel okuma” yöntemi kullanılabilir. Blogların okunmasında da bu yöntem kullanılmalıdır.

Yazıyorsak bilmeliyiz!, inanıyorsak anlamalıyız!, okuyorsak düşünmeliyiz!

“Okumadan geçen üç günden sonra, konuşma tadını kaybeder.” William Shakespeare

Nizamettin Biber

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Oku-ma, olumsuz ses veriyor ilk bakışta fakat hemen dönüp tekrar bakınca; sadece bakıp geçeceksen, yorumlayıp, anlamlandıracak sabrın ve cesaretin yoksa okumasan da olur yani OKUMA! denmek istendiğini görürüm. Etkin okumanın önemi ve gereğini anlatan bu bilgiler için emeğinize sağlık Nizamettin bey, selam saygılarımla

Cemile Torun 
 12.01.2018 23:47
Cevap :
İlk anda kelime olarak okuma bir olumsuz algı oluştursa da zihnimiz ne ile beslenirse onunla doyar. Okuma isteği gelişmemiş ve eğitime, bilgiye karşı dirençli bireyler ya da üst küme olarak toplumlar zaten okumayı tercih etmiyor ve okumuyorlar. İlginize teşekkür ederim Cemile hanım, selamlar, saygılar.  13.01.2018 9:43
 

Hangi guruba giriyor bilmiyorum, önemli cümlelerin altını çiziyorum. Pek bütüncü değilim.Not alan bir tarzda.

Kerim Korkut 
 07.01.2018 18:14
Cevap :
Sizin de anlamlı, düşünceye dayalı, not almasanız da çözümsel okuma tekniğinizin olduğunu düşünüyorum. selamlar Kerim bey.  08.01.2018 9:31
 

Değerli kardeşim, okumak uzun yıllarımı kapsayan bir alışkanlık olmasına rağmen, teknik ressamlık mesleğim dolayısıyla bir yere devamlı bakarak çalışmak ve belli bir yaştan sonra yakın gözlüğü kullanınca, gazete ve kitaplarda küçücük harlerle yazılar nedeniyle okuma zorluğu çekiyorum. Ben de gözümün algıladığı kadar okuyorum. Sevgi, esenlikler.

Şahin ÖZŞAHİN 
 06.01.2018 22:44
Cevap :
Okumanın bir kültür, uzun yıllara dayanan bir art çalışma planının olduğu gerçekliği gün gibi ortada, itme kakma, çakma ve sonradan zorlama ile ise asla olmuyor, okumak, aileden ve okuldan başlayarak gelişiyor. Şunu ifade etmeliyim ki ben de artık yakın gözlüğüm olmadan okuyamıyorum. Teşekkür ederim Şahin hocam, sevgi ile sağlıkla kalın, selamlar.  07.01.2018 10:55
 

İki sene öncesine kadar ayda 4 kitap okurdum, şimdilerde en fazla 2 olabiliyor! Okuma hızı ve yazılanı anlama yetisi zihnin doluluğuyla ilintili. Bir de -mesleki olarak- foto-hafızam güçlü ve kolaya kaçtığım olabiliyor. “İyi yazabilmeye giden yol iyi okuyabilmekten geçer.”i öğütlerim gençlere hep. Yazdığı ikinci blog’da “Sevgili Okurlarım.” diye seslenenleri gördük burada:) Çok okuyan eninde sonunda yazmaya başlar zaten. Önemli olan, o kıvama gelebilmek. Selam ve sevgiyle.

Ata Kemal Şahin 
 06.01.2018 14:45
Cevap :
Tebrik ederim Ali Kemal bey okuma hızınız iyiymiş, kesinlikle zihnin doluluğu kapasitesi, okuma hızını, anlamayı da etkiliyor, öğütünüzün temeli sağlam, blog acemiliği veya cahil olduğunu bilmemenin göstergesi olsa gerek. Çok okumak ve düzenli ve istikrarlı okumak önemlidir, teşekkür ederim, sevgi ile kalın, selamlar.  07.01.2018 10:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 876
Toplam yorum
: 3732
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2524
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster