Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mart '07

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
385
 

Okumasanız da olur

Sorunlar... sorunlar... sorunlar... Bazı şeylerin farkında olmak ne kadar da zormuş. İnsanın bir yanı her zaman kör, sağır, dilsiz olmalıymış. Borsayı, dövizi, fon hesabını bilmemize gerek yokmuş. Biriyle konuşunca, gözlerine bakınca yalan söylediğini anlamamız da gerekmiyormuş. Dünyanın, çevrenin, ağaçların, kuşların dilini konuşmamız da boşunaymış.

İnanın bazen hatta çoğu zaman bir köyde yaşamak istiyorum. Sabah ezanıyla kalkıp çalışmak için tarlaya gitmek istiyorum. Sevip, okşadığım toprağın bu yıl vereceği mahsulü düşünmek istiyorum. Bu kadar kötü bir dünya istemiyorum. İki dakika önce benimle konuşup, yüzüme gülen insanın arkasından''acaba yine ne dolaplar çeviriyor''diye düşünmek istemiyorum. Çok mu şey istiyorum acaba?

Yeni keşfedilen benekli bir leopar türü bulunmuş. Yeni ve keşif...Kimbilir ne çok insanın iştahını kabartmıştır. Avcılar ilk öldüren olmak için sıradadır. Turistler görmek için tur düzenlenmesini beklerler veya yakalanıp bir hayvanat bahçesinde kafeslerin ardına hapsedilebilir. Lisede okurken aylık olarak aldığım bir dergi vardı. Çok güzel bir dergidir hala da alırım. Her zaman yeni keşfedilen yerleri yazardı ve o kadar huzursuz olurdum ki, ''yazmayın ne olur, şimdi orayıda mahvedecekler'' derdim kendi kendime.

Keşfetmek neden bu kadar önemli insanoğlu için?Zarar vermekten başka ne yapıyoruz ki?Bırakın bari güzellikler olduğu yerde kalsın.İllaki herşeye uzanmak zorunda değiliz. Yağmur ormanları içinde keşfedilen bir bölgede hayvanlar insanlardan kaçmıyormuş. Çünkü zararlı olduklarını bilmiyorlar, insanları tanımıyorlarmış. Ne kadar garip. Demek ki yüzlerce yıldır zararlı olan bizlermişiz. Asıl kaçılıp, korunulması gereken insanoğluymuş. Hala da dünyaya zarar vermek için elimizden geleni yapıyoruz.

Yüzlerimize sürdüğümüz boyalarla, etrafa yaydığımız kimyasal kokularla, estetik harikalarıyla, pahalı kıyafetlerle üzerine yaldız çekilmiş birer uzay üssü robotları gibiyiz. Sanki bir komutla gerçek şeklimizi alacağız. O kadar çok yapayca kurguladığımız bir dünyada yaşıyoruz ki, hiç kimsenin bunu duymaya tahammülü bile yok.

Benekli leopar sana şans diliyorum. Umarım kaçar ve kurtulursun bizlerden.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

umarım ... umarım güzel bir dünya bırakırız geleceğimize sevgi ve saygıyla

Meral Yağcıoğlu 
 15.03.2007 17:59
Cevap :
Benim de en büyük umudum bu,yarınlara güzel bir şeyler bırakabilmek.sevgiler  16.03.2007 8:45
 

sorunlar sorunlar evet hiç bitmek bilmiyolar,birde memnuniyetsizliklerimiz olmasa çok daha güzel olacak herşey.acaba ne yapmak gerek mutlu olmak ve huzuru yakalamak için.

selin 
 15.03.2007 17:14
 

sorun olacaktır. Bugüne kadar okuyup, öğrendiklerimden, insanın dışında kalan canlı varlıklar, Cennet ve Cehennem mefhumları ile değerlendirilmemiş, eşleştirilmemiştir. Demek ki, insanlar, yaptıklarından sorumludur. Sorumludur ki; hesap verecekleri bir gün ve bir yer bulunmaktadır. Öncelikle 'ham' insanın önceliği kendisindedir. İnsanlar, bilinçlendikçe, olgunlaştıkça önceliği çevresi almaktadır. Bu anlayışla yapılması gereken; insanımıza çevre bilincini aşılamaktır. İşaret ettiğiniz gibi diğer canlı varlıkların yaşamına saygı duyduğumuz ölçüde bizler var olacak ve daha huzurlu olacağız. Bildiğimiz gibi insanın dışındaki hiçbir canlı varlık, ihtiyacının üzerindeki hiç bir stoklamamakta, çevresini gereksiz tüketmemektedir. Güzel ve anlamlı bir yazı elinize sağlık. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 15.03.2007 17:07
Cevap :
Teşekkür ederim.Bizim sorunumuz sanırım sizin de bahsettiğiniz gibi,sorumluluklarımız karşısında bilinçsiz olmak.sevgiler.  16.03.2007 8:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 630
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster