Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
275
 

Okunursa diye

Okunursa diye
 

Hepsi budur..


Yazmanın bizim için ne demek olduğunu yazmaya çalışmışız birçoğumuz ve içinde arayış, sorgu olan yazılarımız birikmiş. Gideceği yer belli olmayan yolcular olmuş, düşmüşüz yollara. Küçük hikayelerimizi ayrıcalıklı kılma gayretinde olanlarımız olmuş bir taraftan, öte yandan sıradanlığa eyvallah demiş ve ermiş bazılarımız.

Bu yol tükenmeyecek,

Biz hep yazacağız,

Kendi notumuzu düşerek kocaman dünyadaki ufacık hayatlarımıza,

Harfler bırakacağız bizden sonra bizi merak eden zevata.

Bize bahşedilmeyenin ne olduğunu bilir, ama olduğu konusunda ısrar ederiz ve olmayanımız üzerinden bahtsızlığımıza olur isyanımız.

Bize sesleniyorum, varamayanlara;

Gelin kabul edelim, olduğumuz yer, olabileceğimiz tek yerdir, bakmayın siz onlara, Onlar olduğu için vardılar. Gelin yeter diyelim bu cebelleşmeye, olanla olalım bizde.

Bunu kabul etmek, düşülen yola ihanettir be, ne diyorum ben. Olmaz. Asla kabul edilemez. Ne onların eksik olduğunu kabul ederim, ne de buranın aslında olabileceğim tek yer olduğunu.

Çağrımı dikkate alıp vazgeçene bir şeycikler demiyorum ama ben bu çağrıya asla kulak asmam aga. Ha, sonucunu paylaşmak isteyen varsa çağrıya uyup; buyursun yazsın, sayfamız açık.

Hüsranın formülle ifadesi mümkün müdür, evet mümkündür. Bu matematik bu işe yarar aslında, ama tabii ölçülebilir olmalı elinizdeki varlıklar ve birim bulmalısınız elde edeceğiniz sonuca. Tabii bir oran değilse, istediğiniz değer.

Düşündüm bir formül uydurdum, yok öyle üssünde koca bir denklem olan, içinde trigonometrik işlemler bulunan türden karmaşık değil benimki, sade bir çıkarma işlemi ama mutlak değer koyuyorum biraz matematiğe sempatik görünmek adına.

Kızmasın okuyan kesim, yermesin benim böyle bir işe cüret etmemi ne olur,

Hüsranın formülü aha da budur;

Hüsran=[Beklentinin mutlak büyüklüğü]-[Gerçekleşen kısmın mutlak büyüklüğü]

Tabii formülümü çökertmek isteyenlerin hevesini kursağına dizmek için hemen kendi formülümün zaaflarını söyleyeyim;

1-Bu formül, "gerçekleşen kısmın mutlak büyüklüğünün, beklentinin mutlak büyüklüğünden küçük olması" durumunda çalışır, aksi halde formül hüsran değil “yürü ya kulum” sonucu çıkarır.

2-Formülü bu şekilde değil de oran mantığı ile de teşkil edemez miydik, ederdik tabii. Hatta belki yüzde olarak ifadesi mümkün olurdu eğer şu şekilde olsaydı;

Hüsran=([Gerçekleşen kısmın mutlak büyüklüğü]/ [Beklentinin mutlak büyüklüğü])*100

Tabii bu durum için de “gerçekleşen kısmın mutlak büyüklüğünün, beklentinin mutlak büyüklüğünden küçük olması” şartı geçerli olur, yoksa kullanıcı yürümüş gitmiş olur ki bizim onlarla işimiz yok zaten.

Liste uzar gider ama önerilere açık değildir formülüm, eleştirim de bu kadardır.

Şimdi hepi topu ne yazmışım ona bakalım;

Hayat anlam arayıp, kişinin koordinatlarını bulma çabasına değer mi? Yoksa bırak bu işleri değmez bunlara seçeneği midir asıl olan.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 343
Kayıt tarihi
: 12.02.09
 
 

Artık ikinci satıra geçme zamanının geldiğini fark etmem, kendi hakkımda öğrendiğim temel gerçeklerd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster