Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mart '20

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
58
 

Okusan ne olacak?

Zonguldak yerli halkına KIVIRCIK demişler. Biz de kıvırcık ailesiyiz. Ben zor şartlarda akademiyi bitirdim. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresinden müdür muavini olarak emekli oldum. 20 yıl önce almancı ablamla sert bir tartışma yaşadık. Daha doğrusu beni çok sert azarladı. Kalbim yaralanmıştı. İzinlerde Saltukova'daki evine gelirdi. Hiç gitmedim. Kavgadan 2 ay sonra beni aradı, Kdz.Ereğli'deki kiracısından ev anahtarını almamı söyledi. Ablamdır, bir gün barışırız diye Akyazı'dan Kdz.Ereğli'ye gittim. 3 ay sonra yine aradı yine gittim.

Diğer almancı ablam vefat etti, köydetüm cenaze işlemlerini halettim. Yeğenimizin evine çıktım. Ablamın da orda olduğunu biliyordum. Masada yemek yiyorlarmış, beni gördü,ayağa kalktı, elini öptüm. Evde büyük ablam, eniştem, küçük kızkardeşim, benim kızım ve onun kızı var.

Havadan sudan sohbet ettik. Birden;

-- Okusan ne olacak

--Toplumda yeriniz yok

---Boşsun dedi.

Cevap vermedim, hızla kalkıp evi terk ettim.

Maliyede müdür muavini olmak benim gibi köyçocukları için önemli bir kavramdır. Kemal abim ve ben tahsil yaptık gurbet ellerde çalıştık. Haliyle memleketimizde fazla insan tanımadık. Ama gurbette memur,amir, mükellef çok insan tanıdık.

İşte bir köy evinde yaşamış kardeşlerin okumuş olanlarla okumamış olanların ilişki durumu. Değer yargıları kişiye göre değişir. Yaşamımda bu sözlerin hiç birini bana söyleyen olmadı. Bacımızın canı sağolsun,Bizi Allah takdir etsin yeter.

ETEM SEVİK, Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Gılgamış bey, ailenizde ki kişilerle ilgili aranıza girmek istemem. Ancak anılarınızda her şeyi açıkça söylemenize sevindim..Toplum yaşantımızda böyle günleri ben de yaşadım,.Sağlık olsun, vefat eden bacınız için de baş sağlığı diliyorum. Diğer ablanızla barışmanızı dilerim... Selam ve saygılarımla...

Abdülkadir Güler 
 28.04.2020 15:08
Cevap :
aslında birbirimizi severiz,kiminle arkadaş olduğuma müdahale ediyorlar,azarlıyorlar,bu aile içinde kültür çatışmasıdır,okumamış büyük buyruğunda yaşamak çile çekmek,kabul etmiyorum haliyle,ama benim gerçek anılarım,canı sağolsun,iyi olsun yeter.İlginize teşekkür ederim,değerli hocam.  29.04.2020 16:43
 

Gılgamış bey merhaba, insanın söylediği kendi duygularını ve düşüncelerini dışa vurma hali olduğundan muhatabını bağlamaz diye özetliyorum. Selamlar.

Kadri KANPAK 
 26.04.2020 16:19
Cevap :
merhaba Kadribey görüştüğümüze şükür,cahillik başka bir şey değil,ben kamuda kariyer yaptım,emekliyim,aile içi itham işte,ben kedimi biliyorum, ne de boş.selamlar saygılar  26.04.2020 20:08
 

Kıskançlık ve haset... Maalesef toplumda ve özellikle kardeşler arasında sıkça rastlanıyor. (Sizi kutlarım!)

Dr Atanur Yıldız 
 26.03.2020 12:02
Cevap :
haset yok sayın doktorum,cahillik var,yanlış tanıma var teşekkür ederim.  26.03.2020 17:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 350
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 214
Kayıt tarihi
: 15.03.11
 
 

A.İ.T.İ.A Yönetim Bilimleri Fakültesini bitirdim. Kütüphaneci ve Maliyeciyim. Emekli oldum. İlgi al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster