Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

26 Şubat '08

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
1762
 

Okyanus Gezegeni

Okyanus Gezegeni
 

Bazı denizlerde, özellikle Akdeniz gibi, mercan kayalıklarının gözalıcı renkler ve şekillerle süsledikleri sıcak denizlerde, insanoğlu berrak suya bakıp sualtı dünyasının kıyılarını seyredebilir. Fakat genel olarak ve bilhassa kuzey denizlerinde, suyun derinlikleri onun için bir bilinmezler dünyasıdır.

Oralar insanoğlu için binbir tehlikeyle doludur. Bu sebeple sualtı dünyası onun gözünde uzun bir süre, içerisinde sayısız canavarın yaşadığı, birçok efsaneye malzeme olmuş korkunç bir ortamdı.

Gök ve güneşin aydınlığının aksine, sonsuz bir karanlıklar dünyasının gizlendiği bu mavi aynanın neler gizlediğini hiç değilse zihnimizde canlandırmaya çalışırsak, denizin derinlikleri bizleri başdöndürücü bir evrene sürükler.

Denizin biraz altına inilince bile, gün ışığı hemen kaybolarak yerini zifiri karanlığa bırakır; yüzeydeki su hareketlerine burada rastlanmaz. Mesafe bakımından yakın olduğu halde, bize çok uzakmış gibi gelen bu karanlık bölgede; en büyük dağların yüksekliğinden daha derin çukurlar vardır. Binlerce metre derinliği kaplayan bu sonsuz karanlık, onbinlerce kilometre karelik bir alana yayılmıştır. Bundan da anlaşılıyor ki; Yer, içi su dolu uçurumlardan ibarettir.

Su, üzerinde yaşadığımız gökcisminin bütün çukurlarını kaplamıştır. Biz yalnız tümseklerin, çıkıntıların doruk noktalarının suyun dışında kaldığını görürüz. Bu durumda, yer yüzeyinin ancak onda üçü suyun dışında kalmaktadır (tam olarak hesap edilirse daha da azdır, yüzde yirmidokuz civarıdır). Bu miktarın geri kalanı tamamen sudur.

Hele kıtaların yüzeyiyle okyanusların yüzeyini karşılaştıracak yerde hacimlerini kıyaslamaya kalkışırsak, sonuç bizim için daha da şaşırtıcı olacaktır. Yeryüzünün en yüksek dağı olan Himalayalar' daki Everest Tepesi 8.882 metredir. Büyük Okyanus' taki Marian Çukuru' nun derinliği ise 11.022 metreye ulaşır. Üstelik dağlar yeryüzünün belirli bölgelerinde yükselirler, oysa toprak seviyesinin ortalama yüksekliği azdır. Bunun tersine okyanusların ortalama derinliği her yerde birkaç bin metreyi bulur.

Bu durumu da gözönünde tutarsak, karaların denizlerin üzerindeki ortalama yüksekliğinin yalnız 680 metre olduğunu, buna karşılık denizlerin ortalama derinliğinin 3.650 metreyi bulduğunu öğrenince hiç de şaşırmamak gerekir.

Şöyle bir hesap da yapılabilir aslında... Deniz seviyesinin üzerindeki karaların bütün yükseltileri suya atılsaydı, deniz ne kadar yükselirdi?

Bizi taşıyan bütün kıtaların tümü bu şekilde denizin dibine yığılsaydı, ortalama olarak sadece 280 metrelik bir tabaka meydana getirirdi! Ve o zaman yeryüzünde kara diye bir şey kalmazdı.

Acaba diyorum, gezegenimize yanlış bir isim mi verilmiş?.. Ona "Okyanus" gezegeni mi denmeliymiş?..

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Marian çukuru da tam uçurummuş meğer, ne kadar korkunç bir derinlik. Karaların kıymetini bilmek lazım. Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 26.02.2008 15:06
Cevap :
Çukurlar oldukça derin ama biz yine de çöplerle doldurmaya çalışmasak iyi olur... Teşekkürler, sevgiler...  26.02.2008 18:13
 

Metinciğim,Demek ki boşuna sevgili gezegenimize ''Kavanoz Dipli dünya '' dememişler...Bizler hep uzaydan gelecek yaratıklar bekliyoruz...ya dipten gelirlerse...Hiç belli olmaz :))Antenli canlılar yerine ''Yüzgeçli ve kılçıklı canlılar ''da gelebilir !..Yine de ben bir deniz kızını tercih ederim sevgiler...

Mesut Selek 
 26.02.2008 14:39
Cevap :
Sevgili Mesut ağabey, kavanozun yine bir dibi var ama bu okyanus gezegeninin dibini bulmak mesele... Deniz kızı tercihini anlıyorum ama aramızda kalsın aabi, malum kız isteme arefesi :-)) Yavuklunun hele de yedi bela dedenin kulağına giderse çarşamba günü sap sap döneriz geriye... Teşekkürler, sevgiler...  26.02.2008 18:11
 

ile ilgili anlamlı bilgilerle donattığın yazın çok ilginç. Çünkü zaten Okyanus gezegeni sayılırız. Buharlaşma değil mi ki yaşantımıza hayat sağlayan. Allah siz denizcileri demek ki bizden daha çok seviyor. Öyle olmasaydı karalar denizlerden daha çok yer kaplardı. Sevgiler ve selamlarımla...

Yalnıztürk 
 26.02.2008 9:48
Cevap :
Okyanus gezegenindeyiz ve o derin sular akıl almaz derinlikte, dipsiz kuyu misali hocam... Fakat o derinlikleri kaşalotlara, mavi balinalara bıraktık seve seve :-)) Teşekkürler ağabey, sevgiler...  26.02.2008 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 2998
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster