Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

15 Kasım '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
3015
 

Olağanüstü Hayvanlar - 1

Olağanüstü Hayvanlar - 1
 

Çeşitli hayvanlar vardır ki elektrikli veya ışıklı organlarla donanmıştır! Bunlar savunmada, yön bulmada, hatta cinsler arası yakınlaşmada önemli rol oynar. Işıklı hayvanlara şubelerin çoğunda rastlandığı halde, elektrikli hayvanların tamamı balıklar arasındadır.

Elektrikli balıkların en iyi bilinenlerinden biri olan torpilbalığı, bir kedibalığıdır. Uzunluğu 60 santimetre ile 1 metre arasında değişir. Avrupa kıyılarında çok sık rastlanır. Elektrik organları küçük sütuncuk yığınları halinde gövdenin büyükçe bir kısmını kaplar. Bu kalabalık sütuncuklar yüzlerce diskten oluşur. Sinir sisteminin etkisiyle her diskin üst yüzünde pozitif elektrik, öteki yüzünde de negatif elektrik belirir. Böylelikle disk kümesi tam bir elektrik pili olur. Torpilbalığı onunla, kendisini tehdit eden düşmana bir elektrik deşarjı yapabilir. Ayrıca bu deşarj sayesinde, avını yutmadan evvel felç eder. Türkiye denizlerinde torpilbalığının üç türüne rastlanır... Bunlar torpilbalığı veya elektrikbalığı, lekeli torpilbalığı ve benekli torpilbalığıdır.

Diğer elektrikli balıklardan biri de elektrikli yılanbalığıdır. Elektrikli yılanbalığının, elektrik üreten iki tip organı vardır. Bunlar ek organlar ve elektrik organlarıdır. Ek organlar elektrikle avın yerini belirlemeye yarar. Elektrik organlarıysa balığın uzunluğunun beşte dördünü kaplar ve büyük hayvanları bile felce uğratacak kadar güçlü bir elektrik akımı boşaltır. Bu balığın, böyle bir türünün boşalttığı elektrik bir atı veya bir sığırı öldürebilir. Güney Amerika' da yaşayan uyuşturan yılanbalığı 600 volt boşaltabilir. Afrika' da yaşayan bazı balıklarda elektroplaklardan oluşan elektrik organları, torpilbalığının aksine bir elektrik alanı yaratmaya yarar. Bu alanda meydana gelen değişiklikler balığın yönelmesini ve avının yerini bulmasını sağlar.

Güney Amerika' da tatlı sularda yaşayan ve elektrikli uyuşturan balığının az çok akrabası sayılabilecek olan bıçakbalık gibi bazı balıklar, elektrik organlarını saldırı ve savunma için değil, yönlerini belirlemek amacıyla kullanırlar. Bıçakbalık, gövde ve kuyruğunun ince uzun görünüşünden ötürü bu isimle anılır. Saniyede 250 ila 600 darbe yayar. Apteronotus' ta deşarj ritmi saniyede bine ulaşır.

Ayrıca bu değişik balıklarda elektrik deşarjının parametreleri o kadar çeşitlidir ki, ancak bir uzman bunlara bakarak birbirinden ayırt edebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir balıkta, bir ineği öldürecek elektrik var demek... Hayvanlar alemi çok ilginç... Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 28.11.2007 14:39
 

Tv yi kaplayan , agalı, tabancalı, töreli, ham hum şaroloplu bütün dizlierden daha güzel oluyor. "Hayvanlar alemi" adlı belgeseli izlemek... Doğa her canlıya kendini idame ettirebilmesi için ne kadar çok değişik yol bulmuş. Eline sağlık

Portakal Çiçeği ve FISILTI 
 17.11.2007 16:00
Cevap :
Serap hanım, hakikaten çok doğru, aynen dediğiniz gibi... Hangi kanaldı unuttum ama bir süre önce her gece geç saatte hayvanlar alemi belgeseli yayınlanırdı ve hiç kaçırmazdım... Düşünüyorumda o belgeseller ne zor koşullarda ve olağanüstü bir sabırla hazırlanıyor... Doğrusu o belgesellere emek verenlerde müthiş, çektikleri görüntülerde. Efendim çok teşekkürler ediyorum, sevgiler, saygılar...  17.11.2007 16:40
 

Fatoş öğretmenim, hayvanları koruma derneğine üye. Bu yazıları biriktirmeli. Ayrıca bizlere, birer sanat eseri bu canlıları düşünme ve öğrenme şansı verdiğin için teşekkürler... Saygılar..

murat ertaş 
 15.11.2007 19:12
Cevap :
Muratcığım, kardeşim, harbi dostumsun sen yaa... Bu günlerde bütün arızalar benim yazılara denk geliyor, düzeltmek için hayli uğraştım... Blog resmim görünmez, 13 kasım tarihli yazım 13 ekim tarihiyle bir ay geriye düşer... Neşem kaçmıştı doğrusu, soğukluk gelmeye başlamıştı... Lakin bu sözlerinle bana can verdin dostum... Asıl ben sana teşekkür ederim, eksik olma... En içten sevgi ve saygılarımla...  15.11.2007 19:22
 

Onlar da derinliklerde ama araştır bence!!

Ahmet Balcı 
 15.11.2007 18:39
Cevap :
Ağabey, insanlar üzerine derine dalmam fazla... Neme lazım derin devlet falan denk gelir bize :)) Böyle iyi yaw, balıklar,kuşlar, börtü böcek... Ama müzik alemi insanları üzerine yazabilirim hatırın için... Teşekkürler, sevgiler...  15.11.2007 18:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3631
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster