Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Şubat '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
585
 

Öldükten sonra neler olacak?

Öldükten sonra neler olacak?
 

Ölüm; Hepimizin konuşmayı en az sevdiğimiz konu. Ancak hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası. Bu yüzden yeterince tartışılması gerekiyor.

Yaşam süremiz bitiyor ve ölüyoruz. Sonra ne oluyor? Yok mu oluyoruz? Başka bir yerlere mi göçüyoruz? Öyle ise nereye gidiyoruz?

İnsanlar akılları ile çözemedikleri her konuyu Allaha havale ederler. Bu konu da aynen öyle. Tabii çok önemli bir konu olduğu için de bir taraftan araştırmaktan, düşünmekten vaz geçmiyoruz. Bu konuda bilimde şimdiye kadar oldukça sessiz kaldığı için merak çanağımızı inançlar dolduruyor. Bu yüzden karşımıza çıkan ilk bilimsel düşünceye kulaklarımızı sonuna kadar açıyoruz.

Amerika’nın Wake Forest Üniversitesi’nden Dr. Robert Lanza’nın yeni kitabı olan Beyond Biocentrism (Biyomerkezciliğin Ötesi) büyük bir tartışma başlattı. Kök hücre araştırmacısı olan Lanza, kuantum teorisi üzerine yaptığı çalışmaların sonucunda şu sonuca ulaşıyor: Ölümden sonra bilincimiz kaybolmuyor, başka bir evrene transfer oluyor. Beden ölümünün yaşamın sonu olmadığını belirten Lanza, ölümün algımızın bir parçası ve farkındalığımızın yarattığı bir illüzyon olduğunu ifade ediyor. Lanza’ya göre hayat sona ermiyor, başka bir boyutta sonsuza kadar devam ediyor.

Bu açıklamalar da bizi inançlarımızla gittiğimiz mesafeden ileri götürmüyor. Başka bir deyişle bilimin bu konuya net bir yanıt getirmesini daha uzun süre bekleyeceğiz.

İnanç tarafında ise çarpıcı bir ortak nokta var. Bilinçaltında da olsa, açıkça dile getiremesekte geri dönme fikri bir yerlerde var. Mesela Hintliler ve başka bazıları Reenkarnasyon ve karmaya inanır. Onlara göre ruh tekâmül amacı ile her ölümden sonra başka bedende dünyaya gelir ve karma denilen, bir önceki yaşamda yaptıkları yanlışların cezalarını çeker sonra da tekamülünü devam ettirir. Amaç, tekâmülü tamamlayıp bütünün bir parçası olmak ve geri gelmemektir.

Yahudi inancında ölümden sonra ruh derin bir çukura gider. Onun için hayat biter. Oraya giden ruhlara karışır ve ruh bütününün bir parçası olur.

Hıristiyan inancı daha farklıdır. Cennete gidebilmek için günahlardan arınmak gereklidir. Hz. İsa Hıristiyanlar adına en büyük acıları çekmiş ve onları af ettirmiştir. Hıristiyan’ın cennete gitmesi için bencillikten uzak bir hayat yaşaması yeterlidir.

İslam inancında ise bildiğimiz gibi cennet ve cehennem inancı var. Hurilerden başlayarak bütün cennet tasvirleri dünyayı işaret etmektedir. Aslında cehennem de öyledir. Ancak bazı tasvirlerde biraz fazlaca abartılıdır. O da dünyayı işaret etmektedir.

Dostlar; Yaşam bir dualiteden ibarettir. Her şey zıttı ile var olmaktadır. Her yokuşun bir inişi, her iyinin bir kötüsü v.s. İşte bu yüzdendir ki, inançlarımızda şekillendirdiğimiz öteki dünyaya gidişin bu dünyaya dönüşü olmalıdır.

Artık biliyoruz ki evrenin neresine gidersek gidelim, katı bir bedenle yaşayabilmek için çok basit olarak katı dünyalara ihtiyaç vardır. Katı dünyalar ise adına yıldız, gezegen, cennet, cehennem v.s. ne derseniz deyin birer üçüncü boyut yaşam yerleridir. Bizim dünyamız ise bu bedenlerle yaşanabilecek bilinen en güzel dünyadır. Onu cennetimize de cehennemimize de çeviren biziz.

Bilim adamları, ilahiyatçılar bu konu ile tabii ki ilgilensinler ve insanların sorularına net cevaplar bulsunlar.

Kişisel fikrim, kesin olarak bilemediğimiz ölümden sonraki yaşamla uğraşmak yerine yaşadığımız dünyamızı cennetimiz yapmaya çalışalım.

İzmir. 26.02.2017

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ölümden sonra hayat olmayabilir ama olsa iyi olur çünkü ölüp yok olma fikri çok kötü...

Kerim Korkut 
 03.03.2017 12:50
Cevap :
Merhaba, Kimbilir, belkide bu fikir insanları bu konu üzerinde bu kadar yoğunlaştırıyor. Saygı ve selamlar...  04.03.2017 19:34
 

Çoğunluğun müşterek korkusu ölümdür oysa mevlanadan bahsetmiştim ölüm günü ile düğün gününün müşterek mutluluğunu ,her fani onu tadacaktır sözü de keza, o halde öte aleme geçmek o kadar korkutucu değil gibi ancak sevdiklere verilen acı düşünülürse o başka,ama onların imtihanı olarak alınırsa ele konu başka şekilde de değerlendirilebilinir geçenlerde ağabeyim öldü kurtuldu dedim çünkü çok ağır bir hastalığı vardı.. Bunların yanında hayatlar arası hayatlarda olanları anlatan bilgi dolu kitap ve araştırmalarda var bilgi genişledikçe algılarımız da çeşitlenir..Selam ve sevgi..

türkay gür 
 28.02.2017 18:00
Cevap :
Merhaba Türkay bey, Ben naçizane değişik konularda da olsa insanları düşünmeye, araştırmaya itme misyonun kendimce üstlendim. Ne kadar başarılı olurum bilmem. Okurların ilgisi beni mutlu ediyor. Saygı ve selamlar...  28.02.2017 19:24
 

Merhabalar Sayın Yazarım. makalenizi büyük bir keyif alarak ve zevkle okudum. Ölümden sonraki hayata getirilen bakış açılarını değerlendirdim. Ben de İslam dinine göre, ahiret hayatına inanan biriyim. Ancak sizin şu son cümlenize yürekten katılıyorum. "Ölümden sonraki yaşamla uğraşmak yerine, yaşadığımız dünyamızı cennetimiz yapmaya çalışalım." Bu gayret bize iki cennet birden kazandıracaktır. Biri halihazırda üzerinde yaşadığımız dünyanın cennetini, diğeri de inancımıza göre gideceğimiz ahiret yurdundaki cenneti. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 28.02.2017 16:49
Cevap :
Merhaba sayın yazarım, Ben naçizane insanların çok, daha çok okumasını araştırmasını bilgileri ile bilinç havuzunu geliştirmesini diliyorum. Eğer yaşadığımız hayatı cennete çevirebilirsek, daha keyifli araştırabiliriz. Saygı ve selamlar...  28.02.2017 19:31
 

Ölüm anında ve sonrasında neler yaşayacağımızı bu yazımda anlatım: http://bit.ly/U5fofJ Hepimiz hızla öleceğimiz güne doğru yaklaşıyoruz. Ama şu önemli gerçeği unutmamak lazım, insanlar uykudadır, ölünce uyanırlar diyor peygamberimiz. Bizim için dünya yalnızca bir geçiş yeri, esas hayatımız ahirette sonsuza kadar süreceğimiz hayat. Bu yüzden asıl ahiret hayatımız için hazırlık yapmalı, cennete layık bir imana ve ruha kavuşmalıyız. Saygılar.

ErkanArkut 
 28.02.2017 16:42
Cevap :
Merhaba, Yazınızı hemen okuyacağım. Yorumunuzda İslami inanışın inanç şeklini anlatmışsınız. Dünyada Müslümanların en az iki katı başka inanışa sahip olanlar var. Onlara göre durum daha başka olabilir. Ben bunları araştırırken yaşadığımız dünyayı cennete çevirme dileğimi her türlü inanış veya inanmayış için yaptım. Topluca mutlu yaşamamız için en kestirme yol diye düşünüyorum. Saygı ve selamlar...  28.02.2017 19:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1646
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster