Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ağustos '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
50
 

Öldüren Hastalık: KOAH

Adını “Kronik Obsrüktif Akciğer Hastalığı” tabirinin kısaltmasından alır. Daha anlaşılır deyimle; ‘uzun süreli ilerleyici bronş daralması’ diyebiliriz. Akciğer hava yollarını daraltan bir hastalıktır. Daha çok sigara içenlerde görülür.  Sigara içen her 5 kişiden 1’inde meydana gelir. Günde bir paket, 30 yıl sigara içmek bu hastalığın oluşması için yeterlidir. Ülkemizde 6 milyon KOAH hastası vardır. Kalp hastalıkları ve felçlerden (inme) sonra 3. Ölüm nedenidir. Kanser kadar tehlikelidir!

Belli başlı belirtileri şunlardır:
    Öksürük
    Balgam çıkarma
    Nefes darlığı.

Hastalığın erken dönemlerinde sadece öksürük ve balgam çıkarma vardır. Hastalık ilerledikçe bu şikayetlere nefes darlığı da ilave olur. Sonbahar ve kış aylarında alevlenmeler görülür. Yani bakteriyel bronşit hali oluşur. Şikayetlerde artma olur. Doktora gitmek gerekir, hatta hastaneye yatmak söz konusu olabilir.

Ne yapmalı?
Hastalığı erkenden teşhis etmek çok önemlidir. Sigara kesinlikle bırakılmalıdır. Bu hastalıkla göğüs hastalıkları doktorları ilgilenmektedir. Onların vereceği ilaçları (sprey ya da inhaler) düzenli olarak kullanmak gerekir. Tabi enfeksiyon halinde antibiyotikler ve balgam söktürücü ilaçlar da verilir. Temiz havalı ortamlarda yaşamak ve bulunmak önem arz eder.

Gripten korunmak için her son baharda grip aşısı, zatürreden korunmak için de 5 yılda bir zatürre aşısı olmak gerekir. Bu aşılar ücretsiz olarak verilmektedir.

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız
24 Ağu. 19
Kocaeli

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 536
Toplam yorum
: 73
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster