Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '18

 
Kategori
Oyunlar
Okunma Sayısı
103
 

Öldüren Oyun ''Mavi Balina''

Öldüren Oyun ''Mavi Balina''
 

Mavi Balina oyunu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aileleri tedirgin ediyor. Peki dünyanın bir çok ülkesinde onlarca çocuğun ölümünde sorumlu olduğu iddia edilen Mavi Balina oyunu nedir?

Orijinal adı Siniy Kit olan bu oyun ilk olarak Rusyada ortaya çıktığı biliniyor. Rus Rock grubu Lumen'in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkının sözlerinde '' Neden çığlık atarsın/ Kimse sesini duymazken/ Konu ne, konu ne'' diyor. Ağı delip geçemeyen devasa bir Mavi Blinanın öyküsü anlatılıyor. 

Son olarak Ordu'da bir gencin oyun sonrası intihar ettiği öne sürüldü. Mavi Balinanın bugüne kadar Türkiyede 142 gencin intiharıyla bağlantılı olabileceği ifade ediliyor. Peki dünya çapında da pek çok kişinin intiharına neden olmuş ya da olabileceği iddia edilen Mavi Balina oyunundan kurtulanlar bu oyun için ne diyor?

 Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirilmesi isteniyor. 50 Günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında  derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belli bir süre boyunca kimseyle görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik  dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. 50. Günün sonunda ise kişiye son aşama olan ''Yüksekten atlayarak ya da kendini uygun bir yere asarak'' intihar etme komutu alıyor.

''Mavi Balina'' adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin Kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj yaptıkları ve bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları daha doğrusu tehdit edildikleri ifade ediliyor.

WhatsApp Mesajı ile Gelen Bir Link ile Katıldı

Hindistanın güney doğusundaki Karaikal şehrinde yaşayan 22 yaşındaki Alexander isimli bir kişi de. intihar oyunundan kardeşinin durumundan haberdar olarak polise haber vermesiyle kurtuldu. 22 Yaşındaki genç adam, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp mesajlaşma programı üzerinden kendisine yollanan bir link aracılığıyla tanıştığını açıklayarak şunları söyledi: Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link ile kişilerin bir yönetici tarafından yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici tarafından verilen görevlerin, gece yarısından sonra saat 02:00' da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk bir kaç gün kişisel bilgilerin ve fotoğrafların paylaşılmasından oluşuyor ve bunlar yönetici tarafından toplanıyor. Alexaqnder, 50 aşamadan oluşan sürecin en önemli görevdeb birini yerine getirdiğini de anlatıyor ve devamını şu şekilde dile getiriyor:

Akkaraivatnam mezarlığına da gece yarısı gişbi gittim ve burada bir selfie çekerek sosyal medyada bu fotoğrafı paylaştım. Her gün yalnız başıma korku filmleri izlemek zorundaydım ki bunun da amacı kurbanların  korku içinde yaşamasını sağlamaktı.

Bu tam anlamıyla bir sanal ölüm tuzağı... Çok acı verivi bir tecrübe. Oyuna katıldıktan sonra insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım. NDTV isimli yayın kuruluşunun haberine göre ise, Alexander polis evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereyken bulundu.

Eğer Tamamlamazsam Annem Ölecekti

Ölümlü vakaların son aylarda giderek arttığı Hindistan'da 17 yaşındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarışldı. Oytuna telefonu aracılığı ile katıldığını ifade eden kız, güvenlik görevlerine, son aşamayı yerine getirmel üzere olduğunu da söyledi. Genç kızın, kendisini kurtaran polis memuruna, '' Eğer görevi tamamlamazsam  annem ölecekti'' dediği belirtildi.

Temmuz ayı içerisinde 14 yaşındaki Manpreet Singh isimli bir Hintli çocok ta Mavi Bilina adlı oynadığını arkadaşlarına söyledikten bir kaç gün sonra intihar etmişti.

Oyunun Sonu, Zamanın Doldu

2015 Yılında Rusya'da başlayan akımın kurbanları çoğunlukla daha kolay yönlendirilebilir 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu. Ancak yıllar içinde vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. Haziran ayı içerisinde Arjantinde  kemdisini bir su tankının üzerinden atmak istereken  kurtulan kişi 22 yaşında bir anneydi. Genç kadının kendisini kurtaran polislere, Mavi Balina oyununu oynadığını söylediği aktarılmıştı. 22 Yaşındaki Arjantinli annenin intihara kalkışmadan önce ''Oyunun sonu,zamanın doldu'' isimli bir mesaj aldığını ifade etti.

Kısacası Mavi Balina oyunu budur ve bu şekilde tuzaklarla dolu gün geçtikçe de yaş sınırlaması ve kişler de değişiyor. Tam bir bağımlılık ve ölümlü bir illet oyunu olarak kişilerin yaşamına son veriyor.

Bu Uyarılara Bütün Ailelerin Dikkat Etmesi Gerekir.  

- Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka  takip etmeliler.

- Aileler, çocukların oynadıkları oyunları  mutlaka birlikte belirlemeliler.

- Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

- İnternet ortamında ' Bilinmeyen' yabancılara karşı şüpheyle yaklaşılması ve bu kişilerin hayatı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalı.

- Aileler bu konuda sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, gerekirse bir uzmandan destek almalı ve çocuklarını sosyal aktivitelere  yönlendirmelidir.

- Sosssyal paylaşım ağlarında onlarla arkadaşlık ederek, internet adımlarından haberdar olmalılar veher ebeveyn çocuklarına sahip çıkmalı onları korumasız denetimsiz bırakmamalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 35
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 187
Kayıt tarihi
: 15.04.17
 
 

Gazeteci - Yazar ve Tarihçi.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster