Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '21

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
18
 

Öldürücü Güç

Yıllar önce Yunanistan'a gittiğimde öğle saatinde iş yerlerinin kapalı olduğunu görünce çok şaşırmış ve sormuştum yolda geçen bir vatandaşa yarı Türkçe yarı İngilizce 'neden dükkanlar kapalı?' diye ve aldığım cevap öye olmuştu; 'Ülkemizde insanlarin daha sağlıklı yaşam sürdürmeleri için öğle saatinde birbuçuk saat çalışanlara izin veriliyor ve tüm iş yerleri kapalı tutuluyor'..

Belçika, Hollanda, Almanya ve Fransa hatta Rusya'ya da gitmişliğm var ama o ülkelerde aynı uygulamanın söz konusu olup omadığını araştırmadığım için bilmiyorum fakat haftasonu Cumartesi ve Pazar günü insanların daha uzun süre dinlenmeleri için haftalık çalışma saatlerini evrensel normları gereği bizdeki gibi resmi tatil olduğunu hepimiz biliyoruz.

Batı ülkelerinde insanların büyük bölümü yaşam kalitelerine önem verdikleri için genel olarak çalışma saatlerine dikkat etmekte ve kendilerina fazla zaman ayırmaya çalışmaktadır.

Ülkemize baktığımızda insanlarımızın neredeyse çoğu bırakınız haftasonu çalışmamayı neredeyse yedi yirmidört saat çalıştığını görüyoruz.

Avrupa ve ülkemizdeki bu fark elbetteki eğitim ve ekonomik farklılıktan kaynaklı olduğunu biliyoruz ama en çok kapitalizm sisteminin bizlere farkında olmadan dayattığı kurallardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Daha çok kazanma hırsı karşısında maalesef insanlarımızın büyük bölümü bu kurallara yenik düşmekte ve ne pahasına olursa olsun bencilliğine imza üstüne imza atmaktadır.

Bu durum tamamen ego ile de ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum. Hatta kapitalizm sistemi ile dünyadaki tüm dinlerle de biraz olsun ilintili bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

Dünyadaki çoğu dinler kavgayı öğretir doğa ile savaşır, dünya ile savaşırken kapitalizm sisteminden farksız olduğunu görebiliyoruz. Dünyada bu kurallara uymayanlar varoluşa teslim olurlar ve yaşamın akışına bırakarak savaşlardan uzak doğaya teslim olduklarını görmekteyiz. Çünkü doğa annedir. Doğa bedenimizin ta kendisidir. Bütün dinler bu dünyaya değil öteki dünyaya değer verirler. Oysa nefes alışımız doğanın varlığı ile meydana gelmektedir.

Öldürücü güce sahip Corona salgını nedeniyle haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması süreci içinde toplum olarak hepimiz umarım ders çıkarır ve çalışma konusunda daha dikkatli davranmaya çalışır ve sağlığımıza önem vermeyi öğrenmiş oluruz.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2256
Toplam yorum
: 1107
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster