Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '16

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
12049
 

Ölene dek sorumlusun gönül bağı kurduklarından (*)

Ölene dek sorumlusun gönül bağı kurduklarından (*)
 

alıntıdır


Ölene dek sorumlusun gönül bağı kurduğun her şeyden, dedi Tilki”

                                                                                                       Küçük Prens     

Dün gece yine akşam trafiğine yakalandık. Normal saatimden daha geç varabildim eve. Önemsemiyorum artık. Trafik ile aramda bir bağ oluştu. Sever oldum yolda geçirdiğim süreci. Verimli geçirmeye çalışıyorum bu zaman dilimini. Kitabımı okuyorum sakin kafayla. Bazen günü değerlendiriyorum. Hayatı, sevdiklerimi, yaptıklarımı ve yapabileceklerimi. Sonra diyorum ki, benim sevmediğim kimse olmadı bu hayatta. Belki de o yüzden naif kaldı kalbim. Sadece mesafe koyduklarım, geri durduklarım, kendime ait dünyama almadıklarım oldu.

Biliyorum! Olacak da.

Her zaman önem verdim vefaya. Ve her zaman sorumluluk duydum gönül bağı kurduğum şeylere. Evime, eşyalarıma, arkadaşlarıma.

Paylaşmayı sevdim. Hak edenlerle, verilen değeri taşıyabileceklerle. Ama diğerlerine nefret beslemedim. Kinin, nefretin zehrini akıtmadım içime asla.

Geri planda durmayı seçtim sadece. Çünkü kendime ait sınırlarım oldu her zaman. İnsanlarla aramda mesafe.

Herkes durması gereken yeri bilsin diye yüzgöz olmadım bir çoğuyla.

Haddimi aşmadım, aşanla muatap olmadım. Annemin dediği gibi “başka İstanbul yok” dedim, gelişimi sevdim. Gelişmek isteyene yetebileceğim konularda yardımcı oldum. Çok mu sinirlendim? Yazdım.

Çünkü yazmanın beni rahatlatan tek araç olduğunu biliyordum.

Bazen yol aldım, bazen takıldım.

Tökezlendim, düştüm ve kalktım. Ama her kalktığımda yeni bir şey öğrendiğimi gördüm.

Hiçe saymadım sevdiklerimi ve hep değer verdiğim insanlara karşı sorumlu oldum.

Şimdi neden yazdı diyeceksiniz bunları?

Küçük Prens’i okudum tekrar.

Hayatımda başa döndüğüm tek şeydir bu kitap. Her fırsatta hatırlatırım, her fırsatta hatırlatacağım;

Mutlaka okuyun.

Öğrenecek çok şey var.

Şimdi birkaç alıntı ile yazımı bitiriyor, herkese şimdiden mutlu bir hafta sonu diliyorum.

(***)

-      İşte sırrım, çok basit. En iyi yüreğiyle görebilir insan. Gözler asıl görülmesi gerekeni görmez.

-      Kimse bulunduğu yerden memnun olmaz ki.

-      Yalnızca çocuklar ne aradıklarını biliyorlar.

-      Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım.

-      Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür. Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.

-      Her sabah kendinize çeki düzen verdikten sonra, gezegeni de köşe bucak temizlemelisiniz.

-      Büyükler hiçbir şeyi kendi kendilerine anlayamazlar. Onlara durmadan her şeyi anlatmak da çocuklar için yorucudur.

-      Arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık. Eğer bir arkadaşın olsun istiyorsan, evcilleştir beni!

-      Çölü güzelleştiren bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.

-      Kendini beğenmişler övgülerden başka hiçbir şey duymazlar.

-      Senin gülünün diğerlerinden daha önemli olmasını sağlayan şey, ona ayırdığın vakittir

-      Bütün yetişkinler bir zamanlar çocuktu. Ama sadece çok azı bunu hatırlar.

-      Söz gelimi saat dörtte sen gelecek olsan,ben saat üçte mutlu olmaya başlarım.Her geçen dakika mutluluğum artar.saat dört dedi mi meraktan yerimde duramaz olurum.Mutluluğumun armağanını veririm sana.Ama gelişi güzel gelirsen,içimi sana hangi saattehazırlayacağımı bilemem.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merveciğim! Geçekten Küçük prens okunması gereken bir kitapmış. Küçüklerden ziyade büyükler okusunlar örnk alınlar.Selam ve sevgiler.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 08.04.2016 21:20
Cevap :
Nahide Hanım haklısınız. Büyükler okusun ve örnek alsın gerçekten. Sevgiler...  11.04.2016 9:22
 

Merve Hanım, insanın kendisiyle barışık olması ne kadar güzel ve de güzel olduğu kadar huzur verici. Küçük Prens, geçenlerde almıştım Cemal Süreya & Tomris Uyar çevirisi. Esen kalınız.

Şahin ÖZŞAHİN 
 08.04.2016 20:41
Cevap :
Merhaba Şahin Bey, kitabı severek okuyacaksınız. Bende de aynı çevirisi var. Bir kaç farklı çeviriyi de okudum ancak anlatılmak istenenler Allah'tan ki değişime uğramamış. Selamlar, saygılar...  11.04.2016 9:23
 

Küçük Prens çok basit bir anlatımla, yılların bizden götürdüklerini dillendiren muhteşem bir kitap. Bir çocuğun fil yutmuş bir boğa yılanı çizmesi ve yetişkin bir insanın bu resme şapka demesi. Hayal gücünün zaman içersinde toplum ve gerçekler tarafından törpülenerek nasıl yok edildiğinin en basit anlatımı değil mi? Çocuklar insanların oluşturduğu bu toplumun kuralları ve pislikleri ile kirlenmeden çok daha güzel şeyleri görebiliyor ve yorumlayabiliyorlar. Ama maalesef biz varız ve onları büyütüyoruz. Sevgili Merve, bloğunu okuyunca küçük prensi özlediğimi farkettim :) başucu rehberi gibidir o. En kısa zamanda tekrar okumalıyım. Sevgiler...

Papatya Tarlası 
 08.04.2016 15:54
Cevap :
Sevgili Papatya Tarlası, biz büyütüyoruz onları doğru söylüyorsun. Zaman içinde çocukların hayal dünyasını da yıkıyoruz. Yüreğimizle bakmıyoruz onlar gibi. Ve onlarda zamanlar çocukluklarını bırakıp yüzeysel bakmayı öğreniyorlar bizler gibi. Küçük Prens'i hayatımızda uygulamalıyız. Sevgiler...  11.04.2016 9:21
 

Merve hanım yazınızı oğluma okudum. Küçük prens kitabını kitaplıktan getirdi. Yazar; Antoine de Saint-Exupery ve C.Süreyya-T.Uyar çevrisiyle. Yeni okumuş bilgim yoktu."Bir şey anlamadım" dedi.Öğretmenine de anlamadığını söylemiş. Bu gün önce öğretmeni, şimdi ben de tekrar okumasını tavsiye etmişiz.Bir kez daha okuyacak. Tekrar tekrar okunması benim için en güzel resimdir. Bilirim o yıldızın altında ve çölde olmasına rağmen uzaklarda değil yanı başımda bir çocuk durur. Kirlenmişliklerden çok uzak ve kirletilmemek için kanatlar altında çocukluğunu tam yaşasın ve çocuk kalsın diye... Sonra her yönden, her zaman, çocukların çıkacağı ve hep çocukların kalacağı geleceklere gidip tertemiz yaşayalım diye... Saygılarımla, mutlu ve sağlıkla kalın.

E Ruhi YALÇIN 
 08.04.2016 15:53
Cevap :
Merhaba, aslında yeğenime ne zaman okuması için ısrar ettiysem "ben hiçbir şey anlamadım teyze" diyerek geri bırakmıştır. Ama büyüdükçe, zaman geçtikçe, yaş aldıkça fikri değişmeye başladı sanki. Küçük Prens her ne kadar adı küçük olsa da büyüklerin kitabı birazda. Anladıklarında çok seviyor çocuklarda. Selamlar...  11.04.2016 9:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1861
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster