Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '09

 
Kategori
Mesleki Eğitim
Okunma Sayısı
18651
 

Olgunlaşma Enstitüleri

Olgunlaşma Enstitüleri
 

 

Arkadaşlarımın, "Ben Olgunlaşma Enstitüsüne devam ediyorum" dediğimde " Hayrola... sen olgunlaşamadın mı yoksa daha" diye takılmalarına alıştım artık.
Takılıyorlar ama gerçekten de bir çoğu bu okulun ne anlama geldiğini, nasıl bir okul olduğunu bilmiyor.

Doğrusu ben de, özellikle Ankara Olgunlaşma Entitisünde first ladylerin elbiselerinin dikildiği söylentileri dışında okul hakkında yeterli bir bilgiye sahip değildim. İlgi alanım dışında olduğundan belki. Hatta İzmir'de böyle bir okul olduğundan haberim bile yoktu. Taaaki...Eylül ayında, gazetede bu konu hakkındaki bir ilanı görene kadar.

İlanda, Moda Tasarımı, Hazır Giyim, Sanayi Makine Nakışları, Grafik Fotografçılık, Takı Tasarımı ve Kuyumcukuk Alanı, Cilt Bakımı ve Güzellik konularında meslek edinmek isteyen kişilere yönelik 2 yıllık bir öğrenimden bahsediliyordu.

-"Yaaaa benim neden bir hobim yok, şöyle ilgimi çeken bir konuda hangi kursa gitsem, neyle ilgilensem" diye aranan tipik bir emekli olarak, bu ilandaki grafik fotografçılık dalı ilgimi çekti . Fotograf çekmeyi seviyorum ya...ama hem estetik bir bakış açısına sahip değilim hem de fotografçılık konusunda bilgili değilim. Bu okul acaba işime yarar mı diye düşündüm. Ve bilgi almak için okula gittim . Amacım ( çünkü meslek edinmek gibi bir derdim yok) ve yaşım sorun olurmu?, nasıl bir okul?, haftada kaç gün?, paralı mı değil mi? hiçbirşey bilmiyorum.

Sadece bilgi almak, hem de grafik fotografçılık konusunda bilgi almak için gittiğim okuldan moda tasarım bölümüne kayıt yaptırmış olarak çıkmanın yorumu nasıl yapılır bilemiyorum :)) "Kaderimin cilvesi" mi diyeyim yoksa "Neye niyet neye kısmet" mi ?

Sonuçta çizim yeteneğinin ya da daha doğru deyimle çizim becerilerinin basitçe sınandığı bir yetenek sınavı sonrası, kendimi "moda tasarım bölümü öğrencisi" olarak buldum. Valla kendime hala gülüyorum :) Gülüyorum gülmesine ama sevdim ben bu bölümü. Bundan 3 ay önce aklımdan bile geçmeyen bir konunun içindeyim. Galiba başarılıyım da :) Tek zor gelen yönü sabah 8 de ders başlıyor ve haftanın 5 günü. Bakalım zaman neler gösterecek.

Okul, Alsancak'ta Nevvar- Salih İşgören Cumhuriyet Meslek Lisesi bünyesinde faaliyet gösteriyor.

Aslında öğrendiğime göre diğer 11 ildeki Olgunlaşma Enstitüleri yönetimsel olarak ayrı bir kurumsal yapıya sahip. Ama İzmir'deki okul, geçmişte ayrıntılarını çok iyi bilmediğim nedenlerle ve galiba sorunlarla ilgili olarak meslek lisesinin yönetimine verilmiş. Verilmiş ama hiç de iyi edilmemiş. İşte bu yönetimsel devir teslim işlemi sonrasında İzmir Olgunlaşma Enstitüsünün yok olma süreci de başlamış. Çünkü şu anda okulun açık bulunan tek bölümü "Moda Tasarım". Bu bölümde de 1. sınıfta 5, 2. sınıfta ise 8 öğrenci öğrenimlerine devam ediyor. İlk başta kayıt yaptıran daha fazla oluyor ama nedense sonradan bırakıyorlar.
Kimbilir belki de haftanın 5 günü, sabah 8 de başlayıp öğleden sonraya kadar süren ders saatlerinin yetişkinlere cazip gelmemesi, buna neden olabilir.

Okulda öğrenim faaaliyetine devam eden başka bölüm yok. Açılmak istenen diğer bölümlere müraacat olmadığı için sınıf açılamıyor. Var olan üretim atelyeleri ise öğretmen ve usta öğreticilerin geleneksel el sanatları konusundaki çalışmaları ile faaliyet gösteriyor.

Peki parlak bir geçmişe sahip eski bir okul olan İzmir Olgunlaşma Enstitüsü böyle bir kan kaybını niçin yaşıyor? Bence bu yok oluşun nedenleri hem Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğünce hem de Milli Eğitim Müdürlüğünce iyi araştırılmalı. Çünkü bu okulların genel misyonu ile ülkemiz için ara eleman ya da vasıflı işgören / kişi yetiştirilmesinin gerekliliği çok uyumlu.

Geleneksel Türk giyim ve elsanatları alanlarında; araştırma, geliştirme, değerlendirme, arşivleme ve üretim çalışmaları yapmak, elsanatlarının yaşatılmasını sağlamak amacıyla ilk defa 1945 yılında Ankara'da açılan Olgunlaşma Enstitüleri, bu amaçlarının yanısıra her yaştan kişiye, mesleki bilgi ve becerilerini geliştirerek meslek sahibi olmalarına imkan sağlıyor. Mesleki teknik bilgiler, sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmaları birlikte sürdürülüyor. Üstelik tüm bu 2 yıllık öğrenim ücretsiz.

Araştırma
Tanıtım ve pazarlama
Nakış
Elsanatları
Ev yönetimi ve beslenme
Pastacılık
Kurum beslenmesi
Giyim
Hazır giyim
Örme hazır giyim
Deri hazır giyim
Moda giysi tasarımı
Resim
Grafik
Seramik
Kuaför
Cilt bakımı ve güzellik
Kuyumculuk ve takı tasarımı
Çocuk gelişimi gibi farklı konu ve bölümlerde öğrenim veren 11 ilde 12 Olgunlaşma Enstitüsü mevcut.

Böyle bir imkanın kamuoyuna daha iyi duyurulması gerektiğini düşünüyorum. Bu öğrenimi görmek isteyenlere ulaşma , bilgilendirme, özendirme çabalarının yetersiz olduğu görülüyor. Özellikle vasıfsız işgücü sorunu büyük olan ülkemizde mesleki öğrenime hizmet eden böyle değerli kurumların daha işlevsel hale getirilmesini umuyor ve diliyorum.


Tijen Taşlı- İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Burada da İSMEK kursları var. Bir ara kızım gitti. Sonra bankaya girdi bıraktı. Selamlar.

Ahmet Balcı 
 27.12.2009 0:04
Cevap :
Başta halk eğitim merkezleri olmak üzere, belediyeler ve meslek odalarının açtığı çeşitli kurslar gerçekten çok önemli işlevlere sahip ülkemizde.Bunun yanı sıra insanlar daha iyi bir eğitim alacakları düşüncesiyle özel okul ya da kurslara da avuç dolusu para akıtıyorlar. Bence olgunlaşma enstitülerinin verdiği öğretimin kamuoyuna daha iyi tanıtılması gerekiyor.Yoksa böyle bir imkan kaybolup gidecek. Teşekkür ederim Ahmet bey. ayrıca hoşbulduk :)) Bendende sevgi ve selamlar.  27.12.2009 10:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2644
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster