Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Aysegül Akbay Yarpuzlu

http://blog.milliyet.com.tr/yarpuzlu

14 Ağustos '12

 
Kategori
Söyleşi
Okunma Sayısı
65
 

Olimpiyat-Hüseyin Aygün-Zamlar-Suriye

Eskiden daha çok ideoloji, siyasette merkezi sorunlara çözüm önerileri ve ilerlemeci yazılar yazmaya çalışırdım. Bundan böyle bu köşeden, güncel siyaset ve gündem üzerine hafif, fakat kolay okunan, çözümlerinde gerçekçi ve aşırı iddialarda bulunmayan, hoş ve çoğunluğun sağduyusundan ibaret yazılar yazacağım.

Bu haftanın ilk konusu, olimpiyatlar...2012 Londra Olimpiyat Oyunları, 80 bin kişilik Olimpiyat Stadı'nda düzenlenen görkemli bir kapanış töreniyle sona erdi. Kapanışta Türkiye'nin bayrağını olimpiyatlarda altın madalya kazanan milli tekvandocu Servet Tazegül taşıdı. Olimpiyat Stadı'nda yapılan ve yerel saatle 21.00'de başlayan törenden saatler önce stadı dolduran binlerce sporsever, 3 saat süren törende unutulmaz bir gece yaşadı. "İngiliz Müziği Senfonisi" temalı törenin sanat direktörlüğünü Kim Gavin yaptı. Tarihi saat kulesi Big Ben'in çalmasıyla başlayan kapanış töreninde, Olimpiyat Stadı'nın ortasına başkentin London Eye, Big Ben, Tower Bridge gibi simgelerinin dev maketlerinden oluşan sahne kuruldu.Kuş bakışı bakıldığında Birleşik Krallık bayrağı şeklinde görülen sahnede, İngiliz müziğinin son 50 yılı işlendi. İngiltere'nin eski Başbakanı Winston Churchill'in de canlandırıldığı törende, aralarında 400 çocuğun bulunduğu, toplam 4 bin gönüllü yer aldı.Ardından oyunlara katılan bazı atletler, gönüllülere teşekkür çiçekleri sundu. Londra Olimpiyat Oyunları'nda 70 bin gönüllü görev yaptı. Bir sonraki olimpiyat Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak. Kimbilir belki daha sonraki için bir dahaki seçmelerde Türkiye yine aday olacak. Kazanabilme umudu ya da şansı olsun ya da olmasın, Milli Olimpiyat Komitesi her zamanki gibi gene görevini yapacak ve İstanbul ya da İzmir gibi bir kentimizi yine aday yapacak..Ne diyelim, iyi şanslar Türkiye..Ülkemizde bir olimpiyata ev sahipliği yapılabileceğine yürekten inanıyoruz ve bu çabayı hep birlikte bir kere daha desteklemeye hazırız. Londra 2012 Yaz olimpiyatlarının şüphesiz en duygulandıran ve spor tarihimize geçen başarısıysa atletizm 1500 m Bayanlar'daki Altın ve Gümüş madalyalarımızdı. Sporculara verilen ödülün büyüklüğü dikkate değer. Bu miktar, birçok genci profesyonelce yarışmaya teşvik edecek hiç şüphesiz.

Diğer konu biraz tatsız..PKK tarafından kaçırılan CHP Milletvekili Hüseyin Aygün 2 gün sonunda Ovacık'ta serbest bırakıldı ve kent merkezine doğru getirildiğini açıklandı. Bu PKK'nın millet iradesine yeni bir meydan okuması mıydı? Aygün'ün kişiliği üzerinden kurdukları baskıyla, Meclis'te gündem mi kapmaya çalışacaklar BDP'ye rağmen ve Irak-Suriye-İran üçgeninde yeni Kürt gurupları ve liderleriyle Türkiye sınırı üzerinden yeni pazarlıklar mı başlar..Bunları zaman gösterecek.. İnsan hakları yaklaşımlarının militer karşıtlıklarca hiçlendiği bu bölgesel iç savaş, geçtiğimiz günlerde Ege'de de can aldı. Bu hükümet de öncekiler gibi, teröre kalıcı çözüm getiremedi. Söylemeye dilim varmıyor.. Çözüm gerçekten self-determinasyona mı gidiyor. Böyle bir girişim, Türk tarafının yenilgiyi kabul etmesi anlamına mı geliyor.. Ve zorunlu askerlik daha ne zaman kalkacak? Bunlar aklıma gelen ilk sorular.. Yine yanıt vereceklerin sayısı bir kaç düzine..Ve yine ayrılıkçı azınlık milliyetçi kültürü onların integrasyon çağrısını duymaktan uzak. Sanırım bu konuya tekrar tekrar döneceğiz.

Öte yandan, İslam İşbirliği Teşkilatı zirvesi bugün Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde toplanıyor. Zirve öncesinde bir araya gelen ve Ahmet Davutoğlu'nun da aralarında bulunduğu Dışişleri Bakanları dün Suriye'nin üyeliğinin askıya alınması konusunda anlaştı. Bilindiği gibi Beşar Esad bir sosyalistti. Arap Birliği'ne fazla düşkünlüğü yok. Ancak, bölgede, Erdoğan hükümetinin de desteklediği İslamcı muhalefet, klasik Orta Doğu Müslüman politikasıyla halkının karşısına düşen Esad'ın tüm desteğini, bu kere de din sömürüsüyle kapmaya çalışıyorlar. Bölgede, ılımlı siyaseti temsil eden liberal oluşumlar ve fikir gurupları yok. Anlaşılan Suriye'nin konumu giderek ya sağcıyız ya solcu siyasetine gidiyor. Üzüldüğüm tek şey Arap coğrafyasındaki laik liderlerin birer birer düşüp yerlerini din siyaseti yapanların alması. Bu ne yazık ki Batı ile Doğu'nun kültürel ayrılmışlığını ve ayrılıklarını daha da çok su yüzüne çıkarmak anlamına geliyor ve belki de hiç istenmeyen daha çok polarizasyon ve daha çok radikalleşme, Türkiye'ye de etki edecek olan..

Ekonomideyse zamlar sürüyor. Enerji Bakanı: "Petrole yüzde 25 zam geldi" demiş. Anzer Balı'nın fiyatı dudak uçuklatıyor. Ete ve süte zam geliyor!.Ve Çağlayan: "Türkiye adeta bir çiçek bahçesi" demiş. Bundan pek emin değilim işte..Yine de olumlu bir tahmin var..JP Morgan'ın Orta Asya, Doğu Avrupa ve Ortadoğu ve Afrika (CEEMEA) ülkelerinin ekonomilerinin görünümleri üzerine yayınlandığı raporda, Türkiye'de cari açığın gayri safi yurtiçi hasılaya oranının bu yılın sonunda yüzde 8,8 oranında gerçekeşeceği, 2013 yılında ise yüzde 8,2'ye gerileyeceği belirtilmiş. Doğru çıkarsa belki 20 yıla kadar Avrupa Birliği'nin Maastricht kriterlerini tutturabiliriz. Bu kadar iradi-psikolojik ekonomi yönetimiyle bu noktaya gelinebilmiş olmasına kimi zaman şaşıyorum, tüm dünyada sıkı para ve maliye politikasının önemi yeniden keşfedilirken. Kemerleri biraz daha sıkmak mı yoksa borçla büyümeye devam mı? Umarım bir seçim sonra yeni bir Yunanistan olmayız, bu kadar güvenle..

Bu günlük bu kadar. İnananların bayramını kutluyorum. Haftaya buluşuruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 46
Toplam yorum
: 17
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 354
Kayıt tarihi
: 21.03.12
 
 

Halk Sağlığı Profesörü, Kamu Yönetimi ve Avrupa Birliği Uzmanı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster