Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '12

 
Kategori
Blog yazarları tartışıyor!
Okunma Sayısı
406
 

Olimpiyatlarda beklediğimiz kadar başarılı olabildik

Olimpiyatlarda beklediğimiz kadar başarılı olabildik
 

Olimpiyatta Madalya Hayali

100’den fazla sporsuyla katıldığımız 2012 Londra olimpiyatlarından 4-5 madalya ile geri dönmemiz aslında sürpriz değil, beklenen bir durum.

Sporculardan bir kısmı devşirme dediğimiz Türkçe dahi bilmeyen ama Türk  pasaportu ile bizim adımıza olimpiyatlara katılan sporcular.

Bir kısmı ise olimpiyatlara katılacak derece alan ama olimpiyatlarda madalya alamayacakları belli olan sporcular

Bir kısmı daha önce üst düzey derece alamamış ama yine de 5.6.7.’lik gibi değişik yarışlarda derece almış sporcular.

Bir de elit dediğimiz madalya alması şansa değil de çalışmasına, teknik ve taktik anlayışına bağlı olarak madalya beklentimizin yüksek olduğu az sayıdaki gerçek olimpiyat başarısı beklediğimiz sporcular.

 

Katılan sayı fazla oldu, böylelikle iktidar iyi reklam yapabildi.

Voleybol ve basketbolda kadın sporcularımız başarılıydı ama yeterli taktik ve teknik beceriyi gösteremedikleri için elendiler.

Yoksa bayanlar voleybolda ya da bronz gümüş madalya basketbolda ise gümüş madalya alınabilirdi.

Sonuç olarak bireysel başarılarla ve devşirme sporcularla bu kadar olurdu beklendiği gibi sonuç alındı.

Çıkarılacak dersler ise olimpiyatların hiçbir şampiyonaya benzemediği ve mutlaka teknik, taktik anlamda iyi bir hazırlık, iyi bir alt yapı ve iyi bir organizasyona gerek duyulduğudur.

İngiltere’nin  olimpiyatlarda büyük başarı göstermesinin altında okullarda başarılı öğrencilerden spora yatkın olanları zamanında belirlemelerinin ve spora önem vermelerinin etkisi büyüktü.

Biz de ise okullarda beden eğitimi derslerinin kaldırılması konusunda çalışmaların ve müfredatların hazırlanması bizim spora ve olimpiyatlara verdiğimiz önemin (!) bir göstergesi değimlidir. Biz ortaokul yıllarında derslerde uzun atlama, gülle atma, atletizm yarışları yapardık. Şimdi ise beden eğitimi dersleri gereksiz görülüp kaldırılmak isteniyor. Dolayısıyla bu anlayışla bizde başarıların bireysel ve az sayıda olması son derece normaldir.

Amerikalı ya da Çinli her başarılı ve madalyalı sporcunun hayatı ise tam bir azim ve başarı hikayesi.

Tıpkı bizim madalyalı sporcularımızın ne kadar sağlam ve etkili bir teknik ve taktikle ve azimle çalışmalarının karşılığını almaları gibi.

En büyük başarı ise Atletizmde 1500 metrede alınan iki altın madalya. İki sporcumuzda kazanacaklarından emindiler ve kazandılar.

Diğer birçok sporcumuz gibi heyecanlanmadılar, düşük derecelerinin altında heyecan, hazırlıksızlık gibi sebepler aramadılar.

Olimpiyatlarda beklediğimiz kadar başarılıydık. Sonraki olimpiyatlarda da yine spora önem verdiğimiz kadar başarılı olacağız. Daha fazla sayıda devşirme sporcu bulursak belki daha iyi dereceler elde edebiliriz. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

4 tarafımız deniz ve göğsümüzü kabartan yüzücülerimiz yok...ata sporu denildikçe madalyada 0 çektiğimiz güreş ondan öte koşacak hiçmi ciğerli insanımız yok

barış delibaş 
 17.09.2012 18:43
Cevap :
İyi Günler, Bizde hayatın her alanında olduğu gibi tesadüfen gelen başarılardan dolayı,biz sürekli olarak başka ülkelerin insanlarının başarılarını alkışlayarak geçireceğiz hayatımızı. Saygılarımla  19.09.2012 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 540
Toplam yorum
: 197
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 1831
Kayıt tarihi
: 10.06.10
 
 

Gündemi ve olayları yakından takip etmeye çalışıyorum. Sinema, kitaplar, spor, doğa, siyaset, miz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster