Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2960
 

Olmasaydı da Olurduk : Terbiyesizlik ve Nankörlük

Olmasaydı da Olurduk : Terbiyesizlik ve Nankörlük
 

Görsel: Alıntıdır


Akit Gazetesinde 10 Kasım 2013 tarihinde yayınlanan tam sayfa ilanda, tamamen siyah bir zeminde beyaz renklerle “Olmasaydı da Olurduk 1881-1938” yazıyor. Sayfanın en altında ise ilanı veren ve üzerinde “Hürriyet, Adalet, İttihad-ı İslam” ifadeleri olan “Sancaktar” dergisi’nin ismi var.

İsmi geçen gazete ve derginin ilk vukuatı da değil bu. Hürriyet, adalet kelimelerini slogan olarak kullanan bu zihniyet Atatürk’e ve onun miras bıraktığı değerlere hakaret etmeyi özgürlük kapsamında değerlendirir. Onlara göre özgürlük kendilerinin düşündüğü gibi olmayan herkese her türlü uygulamayı reva görmektir. Daha Türkçesi onların özgürlüğü senin-benim mahpusluğumdur. Ancak bundan mutlu olurlar.

Öğrencilik yıllarımda (1990’lar) zaman zaman arkadaşlarımızla bazı evlerde sohbetlere giderdik. Milliyetçi ve muhafazakâr bir temelimin olması nedeniyle içinde “Allah” denilen evlere gitmeyi sever, bir şeyler öğrenmeye çalışırdım. O malum evlerde önce Allah ile başlayan sohbetler her nasılsa zamanla Atatürk’e kadar gelirdi. Ve sıklıkla söylenen şey aynen bu gazetede ilan edilen söz gibiydi. “O olmasaydı da bizi kurtaracak biri olurdu zahir..” (Gel zaman git zaman oralara gitmekten vazgeçtik tabi)

Tamam, O olmasaydı bir başkası olurdu belki. Ama O olmuş işte. Bu terbiyesizlik, bu nankörlük neden? Atatürk şahlanan bir ulusa önderlik etmiştir. Onu hafife almak, yok saymak neden.. Elbette Mustafa Kemal Atatürk’ü deccal olarak tanımlayan, dinsizlikle itham eden bu ve bunun gibi düşünenlere ne söylesek boş. Onlar barış ve esenlik dinine mensup olduklarını yani İslam olduklarını düşünürler. Düşünedursunlar. Kendilerini aldatsınlar.

Hucurat Suresi, 12. Ayet: Ey âmenû olanlar! Zandan çok sakının. Muhakkak ki bazı zanlar günahtır. Ve tecessüs etmeyin..

Emevi zihniyetiyle olan fikri mücadelemiz, halka Hakkı anlatma çabamız, Kur’an’a göre doğruları söyleme istikametimiz devam edecek.. Bizi izlemeye devam edin..

Selam ve muhabbetle..

Murat HACIOĞLU

11.11.2013, Denizli

www.murathacioglu.com

https://twitter.com/murathacioglu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hakikatı güneşe benzetirler, doğrudur! Çünkü gözlerimizi bozar korkusu ile çoğuna bakamayız. Cenab-Şahabeddin

DivanyoluY 
 12.11.2013 10:15
Cevap :
Katkınız için teşekkür ederim. Selam ve muhabbetle..  12.11.2013 23:38
 

Murat Bey çok anlamlı yorumunuza bir kaç cümle daha ekelemk istiyorum.O gazetedeki yayındaki türden yaklaşımı olanlara diyorum ki:Eğer Gazi Paşa ile arkadaşları büyük bir sabır ve çok yönlü çalışmaları ile Batının silahlı birliklerini geldikleri yere yollamaydılarveTürkiye Cumhuriyetini kurmasalar idi,o birileri MISIR-SUDAN-CEZAYİR-AFGANİSTAN-IRAK-FİLİSTİN ile LİBYA'daki dündaşlarımız gibi didişir Batı'nın nice desisesi ve zulmü altında inleyip dururdunuz.BAĞIMSIZLIK nedir hiç tadamazdınız!Osmanlı da özellikle Kapitülsayonlar ile Duyunu UmumiyeTeşkilatı yüzündenBatı'dan bağımsız olamadı.1950'lerdeki 'teslimiyet süreçlerinde de görüldüğü gibi' KORE'ye götürülür KIBRIS'a da FİLİSTİN'e de CEZAYİR'e de sessiz kalırdınız.Bu yüzden olsa gerek hiç bir gün ne HİNDİSTAN'ın ne de PAKİSTAN'ın 'sömürülmekten, ezilmekten' kurtulması için bir günden bir güne sesinizi çıkartamaz ve onların BAĞIMSIZLIK direnişleri için hiç bir cümle kurmadınız,kuramadınız, kuramıyacaksınız!Tarihsizlik ve nankörlük bu.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 11.11.2013 20:01
Cevap :
Ne yazık ki tarihi bilmiyoruz. Dinimizi bilmiyoruz. Allah ile aldatılıyoruz. Firavun ve avanesi tarafından büyülerle yani göz boyamalarla gerçeği öğrenmekten alıkonuluyoruz. Putları kıramıyoruz. Mekke müşriklerinden daha fazla putumuz var. Öyleyken biz Atatürk'ü sevdik diye "putlaştırmayın" deniliyor. Bu ülkede yaşamama sebep olmuş, özümün ve kanımızın bozulmasını önlemiş, bu vatan için canını feda etmiş kim varsa hepsine saygım ve sevgim olacaktır. En çok da Atatürk'e.. Katkınız için teşekkür ederim. Selam ve muhabbetle..  12.11.2013 23:42
 

İşte tarihte ender rastlanılacak İBRETLİK BİR DURUM! Belli oldu ki ÇOK AKİLMİŞ bazıları. Anlaşılan o ki Çanakkale'deki Anafartalar Savaşı ile Kurtuluş Savaşı'nı ustalıkla yöneten Gazi M. Kemal Paşayı Batı'ya karşı oluşu yönlerinden de alkışlamak istemeyen büyük bir kitle var. Çünkü tarh bilmiyorlar, okumuyorlar. İşgalci Batılı güçlere karşı 1919'la birlikte şehit kanları pahasına yeniden sahip olunan bu topraklardaki İNGİLİZ-FRANSIZ-İTALYAN ve GREK varlığı işlenilen nice saldırı, tecavüz, kıyım, yakıp yıkma, kurşunlama giderek durularak gidecek sanıyordunuz! Özalizmle yeniden kıpırdayan bu karşı duruş ne kadar anlamlıdır ki ABD ile AB önündeki 'Buyur abi! Emrinizdeyim. Vur de vurayım!' türünden nice ÇUVALLANMA DURUMLARI ile yüz yüze kalınca bile kıllarını bile kıpırdatamadılar!Neden? İşte bunu da sorgulamak gerek.

Ömer Faruk MENCİK YILMAZ 
 11.11.2013 19:48
Cevap :
Zavallıların bilmedikleri birşey daha var ki Atatürk bunların hepsinden daha dindardı. O dinini gösteriş vesilesi yapmadı. Mevki için, para için dincilik yapmadı. Yani dinini kullanmadı. Evet yanlışları da oldu. Ama o yanlışlar devede kulak misaliydi. Çoğu da şahsi idi. Yani Allah kendi arasında. Bugünküler gibi mal biriktirmedi, faize gömülmedi, yatlar katlar almadı, akrabasını kayırmadı. Bilmem kaç kere VIP hacı olmadı. Devletin kesesiyle ona buna yardım dağıtıp kendi cebinden vermiş gibi övünüp kibirlenmedi. Daha konuşturmasnlar beni :))) Selam ve muhabbetle..  12.11.2013 23:46
 

Kutluyorum. Her satırını imzalayabilirim. Saygıyla...

Haluk Seki 
 11.11.2013 16:16
Cevap :
Keşke her Türk böyle düşünbilse. Egemenliğini ve belki de varlığını borçlu olduğu bir kişiye alanen bu edepsizliği yapanlara tepki gösterse. Ne var ki bundan zevk alanlar da oldu. Yazık ama gerçek. Selam ve muhabbetle.   11.11.2013 23:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 660
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 140
Ort. okunma sayısı
: 1624
Kayıt tarihi
: 08.12.08
 
 

Allah kimisine “Yürü ya kulum” demiş. Ben onu “Yürü, yaz kulum” anladım. Yürü anca gidersin manas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster