Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '10

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
28728
 

Ölmeden önce yapılması gereken 10 şey.

Ölmeden önce yapılması gereken 10 şey.
 

İyi yaşam konseptini yansıtan 100 şey önerisi doğrusu beni kesmedi.Verdiği gazla 10 şey sıraladım.


- İnsanın “Şunu yapmazsam gözüm açık gider” dedikleri neler olabilir?

İngiliz İndependent gazetesi ölmeden önce yapılması gereken 100 şeyi belirleyerek sayfalarında yer verdi. Ayrıca bu 100 şey kitap olarak da bastırıldı, Türkçe de yayınlandı. Bana göre bu bir dünya etkinlik katalogundan başka bir şey değil. İsmi ise kurnazlık. Bu 100 şeyin çoğu dünyadaki etkinliklerden oluşuyor. Aralarında Kırkpınar yağlı güreşleri, Mevlana’yı anma etkinlikleri de ülkemizle ilgili olanlar.

Doğrusu Türkiye’de yaşayan biri olarak ilk 100’de yer verilen bu etkinlikler pek ilgimi çekmedi. Kırkpınar'mış. Beğenenlere saygı duyuyorum, gelenek olarak devam da etmeli ama yağa bulanmış kıspetli toraman adamların itiş-kakışı benim ilgi dağarcığıma uğramaz. Mevlana’nın da türbesine gittim. Etekli adamların dönme merasimi beni ırgalamaz.

İndependent’in iyi yaşam konsepti olarak ortaya koyduklarına ilişkin yazısına göre dünyayı dolaşmak gerek. Hem de belirli tarihlere göre planlı ve belki birkaç kez. “Ölmeden önce zengin olmalı” dese, zaten bir çoğu kendiliğinden gerçekleşebilecek. Çeşitli festivallere katılmak ağırlık oluşturuyor. Bunun dışında Ağlama Duvarı’nda ağlamak var. Bunun için uzağa gitmeye ne gerek. Başbakanımız, bakanlarımız halka bakıp, halkımız onlara bakıp ağlaşıyor zaten. Gülme duvarı varsa oraya gidelim.Hindistanda tanrı ayinine katılmak gibi kültürel, Monaco’da Faormula izlemek, Dakar Rallisi, Snowboarda yapmak gibi yetenek gerektiren sportif etkinlikler de var. (Göbekli biri nasıl yapacaksa)

Herkesin kafasında “Şunu yapmazsam gözüm açık gider” deyip yapmayı diledikleri mutlaka vardır. Benim ölmeden önce yapılması gerekenler önerilerim İndependent’e göre daha fazla “Ayakları yere basan” öneriler olmayabilir. Fakat 100 tane değil, sadece 10 tane. (Ünlü bir gazete yazarına göre blog yazarı vizyonu elbette farklı olacak)

İşin garibi İndependent’e bu yazıyı hazırlayan gezi yazarı Dave Foreman iki yıl önce ölmüş. (Demek ki yukarıdaki, ‘Dünyaya ilişkin her şeyi yaptığına kani isen ya kulum, gel de bir de bu taraftaki dileklerini gerçekleştir” buyurdu. Benim listemde ise yaptıklarım çok azınlıkta, hayal ettiklerim ağırlıkta. İyi yaşamak salt etkinlik gezmek değil ve sadece gezmeye değil, edinmeye de ilişkin. "Olmayacak duaya amin" diye nitelenebilir. Bu dünyadaki işlevimin kolay bitmesini istemem çünkü.(Daha yapacak çoook işi, görecek günleri var denilmeli)

İşte bu dünyada “İyi yaşadım” diyebilmek için insanların yapması gerektiğini savunduklarım.

1. Bir dil bir insan, iki dil 2 insansa, daha fazla insan olmak için bu dünyada mutlaka birkaç dil öğrenmeli ve ilgililerle konuşmalıyız.

2. Bir tek mesleğe saplanıp kalmamalı, ” maymun iştahlı”olmalı, bir çok mesleği yaparak, daha çok kimlikle yaşamalı, böylece meslek hapsi sınırlarını genişletmeliyiz. (Bu konuda oyuncular çok şanslı ve onları kıskanmışımdır)

3. Gerçekler somut, elle tutulan şeylerdir. Fakat acımasız zorunluluklarla sınırlayıcıdır. Düş gücümüzü karartır, çıtamızı indirir. Adeta “İstemeyin” tutsaklığıdır. Gerçeklerin esiri olmayıp, hayallerimizin peşinde koşmalıyız. Örneğin ben “Yetinmeyi reddediyorum. Holding patronu olmazsam gözlerim açık gider. Madem böyle bir şey var bir de biz deneyelim” demelerdeyim.

4. Herkes ölmeden önce mutlaka ünlü bir yıldız olmalı, Bu sinemada, tiyatroda, siyasette, sporda, medyada veya uzayda tyıldız olarak olabilir. “Yaşadım” dememeli zirvedeki durumu tatmadan. (Tabii olumlular yanında olumsuzluklara da fit olmalı)

5. Şöyle bol hayvanlı ve bitkili, personelli, lüks konutlu bir çiftlik sahibi olmadan yaşamayı, yaşamaktan saymamalıyız. Ölmeden önce bu mutluluğu tatmalıyız.

6. Süper lüks otomobil veya Jeep, hatta bir yat alıp safasını sürmeden ölmeyi kimseye tavsiye etmem.

7. Herkes yurdun dört bir yanını gezmeden yaşadım demesin. Sonra komşu ülkeler gezilip, bir kademe aşılmadan, buna bir de denizaşırı geziyi eklemeden kendini yaşamış saymasın. Yaşamak harekettir.

8. Herkes başına hurileri toplayıp mesk eyleyerek Cennet provası yapmadan yaşamış saymasın kendini. Cehennemi denemeye gerek yok. Piyasadaki zebanilerden, magandalardan, savaşlardan bunu görmekteyiz zaten.

9. Herkes Başbakan’ın en az 3 çocuk önerisini dikkate alsın. Bir yaşam standardıdır ve kendisinin bir bildiği vardır. Kimse 3 çocuk yapmadan ölüm sırasının geldiğini düşünmesin. Eksik olan kadar alacaklıdır çünkü.

10. Tüm bunları yaptıktan sonra herkes Nemrut’ta, Kuşadası’nda, Ayvalık Şeytan Tepesi’nde gün batımını izlemeden kendini yaşamış saymasın. Bilahare Ölüdeniz’e gidip ölümün aslında korkulacak bir şey olmadığını düşünmelidir. Sonra Göreme’ye gidip, gördükleriyle yetinmesini öğrenir. En son Gümüldür’e gitmek defin işleminde çıkan aksaklıkları giderebilir.

Tabii soğan ekmek domateste, kana kana içilen bir bardak suda bile yaşamı hissedip mutlanmak mümkün.

Ne demiş Şair Ataol Bekramoğlu?

Yaşadıklarımdan öğrendiğim bir şey var:
Yaşadın mı, yoğunluğuna yaşayacaksın bir şeyi

İstemler yükseltmek yaşam çitasını, yoğun yaşamak için dünyayı.

Değerlendirmek için, bahşedilen bu şansı.

Sürçü lisanları için af dilemek düşer., yazana bu satırları.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ucundan kulagindan bulasmisiz galiba!! Ama ulkem acisindan gozum acik gidecegim galiba!!! Saglik ve saygiyla

Newyorker sade vatandas 
 10.08.2010 0:37
Cevap :
Demek ki, çocuk alacaklısınız Sayın Newyorker..Bu dünyada işiniz bitmemiş. Daha görecek günler var. Fakat diğerlerini ucundan kenarından da yapmış olmak iyi mi kötü mü, lehe mi aleyhe mi işler taktiri yukarıdakinde.. Bence kenarından değil tam elde etmek-yaşamak gerek. İlginize teşekkürler, saygılar.  10.08.2010 16:34
 

Üst gelir düzeyindeki vatandaşlara yönelik olmuş! Ortama gelir düzeyi dünya ortalamasına göre yerlerde sürünen "halk" için öneriler de var mı üstad? Sevgiler ve dostça selamlarımla...

Ersin Kabaoglu 
 10.08.2010 0:06
Cevap :
Sayın Kaboğlu çitayı hayli yüksek tuttum::)) Dedim ya, isteklerinin tümü olursa, dünyada yapacak bir şey kalmıyor ve yukarıdaki yanına çağırabiliyor. Mütevazilik kazanç sağlamıyor. İsteyenin bir yüzü, vermeyenin iki yüzü kara. Kişinin beklenti ve özlemleri, yaşam kültürü kuşkusuz farklı. Ama yaşamak büyük ölçüde gezmek ve dünya nimetlerinden olabildiğince faydalanmak. Kişinin değişen şartları yapılabilirlik ölçütünü belirliyor. İlginize teşekkürler, saygılar.  10.08.2010 16:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 805
Toplam yorum
: 1420
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 2305
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster