Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mayıs '10

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
498
 

Olmuyor işte…

Olmuyor işte…
 

resim alıntıdır.


Çıkmaz sokakta yol bulamadım…
Gözlerim yandı ağlayamadıııııım
Bir kara sevda vurdu başıma…
Nerdesin sen, kimdesin sen
Ben soramadıııııııım

Yine açmış müziğin sesini. Sanki dersin assolist olacak haspam. Sokaktaki çocukların, satıcıların gürültüsü yetmiyor, bir de bunun bangır bangır açtığı şarkılar. Şeytan diyor dikil kapısına, ağzına geleni say. Olmuyor işte. Bunca yıllık apartman komşumuz. Aysel komşu iyidir, sakindir, konuşurken bal damlar dilinden ama o kızı yok mu? İnsan azıcık azarlar, apartmanda yaşadığını birazcık kafasına sokar. Zaten kâğıt gibi duvarlar, höh desen her taraftan duyuluyor. Birde böyle inadına açınca televizyonun, müzik setinin sesini… Olmuyor işte.

Saat öğlene geldi, neredeyse oğlan gelir dershaneden. Kahvaltıyı topla, bulaşıkları yıka, sağı solu toparla. Şimdi öğlen yemeğini hazırla. Of! Hayatım da bir tufandır gidiyor. Sürekli koşturmaca. Hafta içi işten eve, evden işe yetişmeye çalış. Hafta sonu iki gün boyunca sabahtan akşama kadar didinip dur. Bazen çığlık çığlığa bağırmak geliyor içimden. Bitsin bu curcuna, bitsin bu keşmekeş diye. Olmuyor işte.

İşte zil çaldı, oğlum geldi. Kapıyı açtığımda kan ter içinde, saçı bir birine girmiş, yaka paça dağılmış. Gözlerimi büyüterek bakıyorum ona:

_ Hayırdır oğlum, savaştan falan mı geliyorsun?

O ise anlamsızca bakıyor yüzüme. Aynı şekilde gözlerini devirerek sitemle cevap veriyor bana:

_ Ne savaşı anne yaaa… Sende her defasında aynı şeyi söylüyorsun. Maç yaptık işte…

Maç yapmış, bilmem lazım tabii. Niye soruyorsam… Aslında dershaneye sınava hazırlanmak için gitmiyor ki bu oğlan. Arkadaşları ile maç yapmaya gidiyor. Biraz da derslere verse ya o beynini. Söylendiğimi fark edince aldırmaz bir ifade ile cevabı yetiştiriyor hemen:

_ Çocuğum ben anne… çocuk… derslerden bıktım artık, biraz da çocukluğumu yaşamak hakkım değil mi?

_ İyi güzel de Sedat… sınava ne kaldı şunun şurasında… ondan sonra istediğini…

Dememe kalmadan hışımla dönüyor bana.

_ Sınav bitince öylemi… hadi bu bitti… seneye tekrar SBS hazırlık… Hadi o da bitti… ÖSS hazırlık. Ben ne zaman çocuk olacağım söylesene!!!!

Dumur olup kalıyorum odanın ortasında. Haksız değil ki. Bunlar ne zaman çocuk olacaklar? Daha ilkokul 2. sınıfta kurslar başladı, hangi arada oynayacaklar. Ne zaman körebe olup, saklanacaklar. Ne zaman çift kale maç yapacaklar. Sistemin yükünü onların omuzlarına yüklemeye kimin hakkı var ki. Çocukluklarını veren bir eğitim çıkmayacak mı? Olmuyor işte.

Hafta sonunun bitiminde yorulmuş olarak işe doğru yola çıkıyorum. Ucu ucuna servisi yakalıyorum ama işyerine ulaşmak ne mümkün. Trafik işkencesi hemen başlıyor. Hele Babıâli yokuşuna gelince hepten duruyoruz artık. Adım adım…dur…kalk…ilk günden strese merhaba de. Gözlerimi kapıyorum… hayallere kaptırıyorum kendimi. Elimde sihirli bir değnek. Dokunduğum anda balkabağı muhteşem bir arabaya dönüşüyor. Bembeyaz iki at yelelerini savurarak uçuruyorlar arabayı. Bulutların üstünden, kuşlara el sallıyorum. Güneş aydınlık yüzü ile günaydın selamını gönderiyor. Parmaklarımla öpücükler savuruyorum ona. Kocaman bir gülümseme yayılıyor yüzüme.

_ Asude abla… Asude abla… Kalk hadi, geldik işyerine.

Hoşnutsuzluk içinde açıyorum gözlerimi. Kaç yaşına geldim ama hayal kurmaktan hiç vazgeçmedim. Canım, ne zararı oldu ki şimdiye kadar. Minicik biri zaman diliminde mutluluk veriyor insana, hepsi bu. Beni dürtükleyerek hayallerimden çekip alan Pervin’e göz kırpıyorum. Yüzünde hayran bir ifade ile bakakalıyor bana.

_ Vallahi ne diyeyim sana Asude abla… Pazartesi günü bile yüzünde gülümseme. Ne müthiş bir kadınsın sen yahu!!!!

Ah Pervin Ahhh! Bir bilsen benim nasıl bir sinir harbinde olduğumu… Amaaaan boşver… Anlatsam ne olacak. Ne çıkar, böyle bilsin beni. Yaşamımız böyle gelmiş, böyle gidecek. Değiştirmek kimin elinde. Başka türlüsü olmuyor işte.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar denemeniz çok güzel olmuş. Benzer konularda deneme yazdığımızı söyleyebilirim. Çocuğun okuldan gelip annesiyle yaptığı konuşmaya kadar harika gidiyordu. Konu tam oturmuştu ama kadının servse binip işe gitmeye kalkması konu bütünlüğünü bozmuş. Sadece çocukların omuzlarındaki yüke bağlasaydın konuyu çok çok güzel olurdu. Sadece bir arkadaş önerisi. Yazı senin yazın kimse eleştirmemeli. Sadece olumlu yapıcı eleştiri yapmak istedim. İnce ayrıntıları yakalayan denemeler yazman dileğimle...

Adem Eyüpoğlu 
 04.05.2010 11:41
Cevap :
Teşekkür ediyorum ilginize. Bu işe yeni başladım ve elbette ki eksiklerim olacaktır. Aslında denemenin konusu bir kadının hayatından kısa anları anlatmaktı. Sadece çocuklara yönelik değildi. Çocukların eğitim yükünü anlatmak oldukça teferruatlı bir mesele ve bir anne olarak bu konu da çok endişeliyim. Yine de eleştiriniz benim için çok önemli. Her zaman beklerim. Yazdıkça ve sizlerden öneriler geldikçe düzelteceğime inanıyorum. Tekrar teşekürler. Sağlıkla kalın.  04.05.2010 14:34
 

ama ne çabuk bitti. Asude... Bu ismi pek severim. Çocuklarda haklı. Onlar sınavla biz de evraklarla ömrü bitireceğiz gibi görünüyor. Büyüyünce de bitmiyor ki sınav.Ehliyete sınav. İşe gireceksin sınav. Yükseleceksin sınav.Zaten hayat sınavdan ibaret değil mi? Belki de bu dünyada rahat yok gerçekten ya öbür tarafta? Yüreğine sağlık.

papatya altı yüz elli 
 04.05.2010 9:19
Cevap :
Haklısın, hayatımızın büyük zamanı sınavlarla geçiyor. Zaten hayat başlı başına sınav değilmi bizim için. Asude her zaman sevdiğim isimlerden birisi olmuştur. Çalışan bir kadının hayatından kısa anları paylaşmak istedim. Teşekkürler Papatya. Sevgiyle, sağlıkla kal.  04.05.2010 14:36
 

hayalle gerçeklik çocuklar gibi gerçek.Yüreğine sağlık..

naz akyol 
 03.05.2010 22:36
Cevap :
Hayatımızda bir çok şey bizim dışımızda gelişiyor değilmi? Teşekkürler sevgili Naz.  04.05.2010 8:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 114
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 557
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

1969 doğumluyum. evliyim, iki çocuğum var. Kitap okumayı ve şiiri severim. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster