Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mayıs '08

 
Kategori
Evcil Hayvanlar
Okunma Sayısı
5401
 

Ölü bir köpeğe mektup....

Ölü bir köpeğe mektup....
 

Uzanıp öylece yatıvermiş. Yolun kenarındaki yeşilliklerin üstüne. Beyaz bembeyaz tüyleri var. Hani, gidip seviversem dedirten cinsinden. Küçücük , minicik bir şey. Anasının kuzusu çağında. Ama uyumuyor. Uyanmayacak da. Keşke ! ‘’uyusaydı’’ ama. Keşke! uyusaydı.

Dedim, çünkü o ölü bir yavru köpekti. Kimselerin umurunda olmadan yaşayıp kimselerin umurunda olmadan ölen beyaz bir köpek. Yüzlerce arabanın içinde yürüdüğü o yolda kimse umursamamıştı onu. Belki de o da hayatı umursamamıştı. Yavru bir köpekle oynamak istemeyen, ellerindeki kuru simidi bile ona çok gören insanlar da neyin nesiydi?

Sana birkaç sözüm var ‘’beyaz köpüş ’’ Yanlış çağda doğdun bunu bil. Bunun bedeli ölmekti. Biraz daha şanslı olsan ne çıkacaktı ? uyuz olup dökülmüş tüylerinle insanlardan kemik dilenecektin. Payına açlık ve karanlık düşecekti geceleyin yollarda. Köşedeki dükkanın sahibi o adam her gördüğünde sana taş atacaktı. Mahallenin hocası ''mundar'' diyecekti senin için , sen ıslak gözlerle ona bakacaktın.

Yanlış çağda doğdun köpecik. Çanağından çorbasını içip kalanını diğer canlılara veren insanlar değil artık bu dünyalılar. Hocası da, hacısı da , köylüsü de gaddar. Herkes kendi hayallerinin, kendi iştahlarının kendi rüyalarının peşinde. Rüzgar bile peşin parayla esiyor ne haber?

Seni yaratan yaradan, insanlar var bu dünyada diye yarattı. Kafasına akıl, göğsüne vicdan ; o vicdanın yanına merhamet koyan yaradan, seni gönül rahatlığıyla yarattı. Bol bol verdi çünkü insana her şeyi. Senin karnını doyuracak kemik, neşeyle zıplatacak bir parça et insan için ne desin di!

Oysa bu şehirde işler böyle yürümüyor kar beyazım. Gücün kuvvetin, soylu kudretin yoksa insan bile olsan ne yazar! Tabağındaki yemeği yemeden bırakan şu zengin kadın, artan makarnayı kapalı çöpe atan şu gecekondulu teyze hep aynı. Sen onların dünyasında yoksun gülüm.

Belediye başkanı komisyon derdinde. Veteriner dairesi boş ve kimsesiz . İşi, gücü olan herkes para, pul derdinde. Sen de o zaman ölüver be gülüm! Aç ve sefil bir bedenle yaşamaktansa hiç olmazsa böyle güzel bir şekilde ölüver.

Elimden başka bir şey gelmediği içinde beni ve tüm insanlığı affediver. Mekanın en güzel bulutlar olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kalem tekniği olarak bakamıyorum bu kez okuduğuma, duyguya bakıyorum ve o köpeğin yumulan gözlerinde ne kadar da aciz kaldığını görüyorum medeniyetin, insanlık zaten kayıp. Havlıyor diye şikayet ediyor sokak sakinleri, belediye gelip öldürüyor çöplüğe atıyor sonra inkar ediyor. siz hiç alt kattaki komşular tarafından "çok konuşuluyor" diye şikayet edilip değil hayatı, yerinden edilen insan duydunuz mu ? tabii ki hayır. çünkü; İNSAN - ÜSTÜN YARATIK - yaşam hakkı sadece kendisine verilmiş sanki. ya da bir heves alınır evde SÜS olsun diye. Ortalığı pisleyince, çocuğunun bir yerini dişleyince pat kapı önüne. sevgiyi ve yaşamı paylaşmayı öğrenmek bu kadar mı zor! Köyde yetişmiş, okuyup kariyer yapmış bir arkadaşımla evvelsi akşam konuştuk bu küçük hayvanları. Şehirde insanlar kediye köpeğe yemek artıklarını veriyorlar, biz ne yersek o an onu bölüşüyorduk diyor... sanırım şehirleşmek, çağa ayak uydurmak unutturuyor küçük şeylerle sahip olabileceğimiz mutluluğu. teşekkürler.

Arzu Altınçiçek 
 08.05.2008 11:54
Cevap :
Arkadaşınız çok haklı. Ve siz de doğru yere parmak basmışsınız. Şehirleşmek bizleri daha iyi, daha medeni, daha insan yapmadı. Ne yazık ki böyle. selamlar.  08.05.2008 23:50
 

Sevgi Ağacı; dün yaşadığım bir olayı paylaşmak istedim ben de. Bizim otobüs durağının bir kedisi var. Evet, şaka değil bu yazdığım. Sarılı beyazlı bir kedicik. Duraktaki koltuğa yatıp uyur sık sık. Öyle güzel uyur ki hem, fotoğrafını çektim geçenlerde, dayanamadım o güzelliğe. Dün yaşlıca biri kediciğe uyurken bir bağırdı, koltuktan insin diye. Kedi oralı olmayınca elini kaldırdı, tam vuracaktı ki, bir bağırmışım kendimi kaybedip. Siz uyurken biri gelip vursa hoşunuza gider mi demişim. Hiç cevap veremedi tabii. Ne kadar sevgisiz bir toplum olduk biz? İyi ki sizin gibi duyarlı insanları tanıyorum. Yüreğime su serpiliyor az da olsa. Sevgiyle...

Tülin Aksoy 
 08.05.2008 10:11
Cevap :
İyi ki o kedinin sizin gibi bir insanı var. Yoksa ne insansız hayvanlar var bu şehirde. Elinize sağlık, esen kalın.  08.05.2008 23:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 187
Toplam yorum
: 702
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 1236
Kayıt tarihi
: 02.10.06
 
 

İyiye ve güzele götürmeliyiz Dünyayı. Sürekli daha çok kazanmak, daha yukarıdan bakmaya çalışmak,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster