Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1435
 

Ölü Filozoflar Kahvesi / Vittorio Hösle

Ölü Filozoflar Kahvesi / Vittorio Hösle
 

"Tutkuyla istenilen şeyler hemen elde edilmemeli, o zaman insan pek çoğunda gördüğümüz gibi mutsuz olur, hatta belki istediklerini elde edemeyenlerden daha mutsuz. Çünkü hiç değilse onların hala özlemleri vardır." Diatoma (s.18)

Kitabın konusunu beğendim; 11 yaşında küçük bir kız Nora ile bir öğretmenin mektuplaşarak yaptıkları fikir alışverişi. Nora'nın "Sofi'nin Dünyası" isimli kitabı okumasından sonra felsefeye duyduğu merakı ile başlıyor bu mektuplaşma.

Akıl-ruh ilişkisi, Tanrı-dünya, yaşam konuları, Hegel'den Socrates'te kadar sorgulamalar. En karmaşık konular bile küçük bir çocuğun anlayabileceği şekilde anlatılıyor. Felsefeden hoşlananlar için güzel bir kitap.

Önerilir.

Okuduğum tarih:17-22 Temmuz 2002

Ölü Filozoflar Kahvesi (Das Caf'e der toten Philosophen)-Vittorio Hösle

Çeviri:Çağlar Tanyeri

Arion Yayınevi-1.Basım Şubat-2000

Yayınevi Notu:

Bu kitapta yayınlanan mektuplar şöyle oluştu: Nora uzun bir süreden beri felsefi sorunlarla ilgilenmektedir ve onbir yaşına bastığı gün kendisine Jostein Gaader'in "Sofi'nin Dünyası" armağan edilir. Kitabı, büyük bir ilgi ile okur ve felsefe öğretmeni olduğumu bildiği için bana da, her fırsatta sorular sorar. Böylece mektuplaşmamız başlar. Victor Hösle

"Çocuklar ve Yetişkinler için Felsefi Mektuplaşma"yı bir çocuk ve bir yetişkin arasındaki mektuplaşma oluşturdu. Ocak 1994-1996 arasında yazdılar. Onbir yaşındaki Nora K.'nın çocuk soruları felsefenin 'büyük' sorunlarıdır. Felsefeci Vittorio Hösle verdiği yanıtlarla Nora'yı felsefi düşüncenin labirentlerinde gezdirir. İkisi arasındaki bu sıradışı mektuplaşma, çocuklar ve yetişkinler için felsefeye giriş niteliği taşımaktadır.

Nora K. öğrencidir. Nordrhein Westfalen'de bir lisede eğitimini sürdürmektedir. Nora'nın isteği üzerine soyadı kısaltılarak geçmektedir. Vittorio Hösle Essen, GHS Üniversitesi'nde felsefe profesörüdür.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu aralar okumadığım kitaplara denk geliyor iyi de oluyor demek socrates de anlatılıyor ben bunu ajandama yazayım. sevgiler

Zadig 
 10.07.2007 16:06
Cevap :
Teşekkürler Zadig Bey...Kitaplar rastgele,açıyorum ne çıkarsa...(hızır acil yorumcu mu desem ya da hızlı "Gonzales" daha mı uygun?Kızmazsınız inşallah!) Böyle güzel yorumlarınıza sonsuz teşekkürler.Selamlar Bağdat'a...  10.07.2007 16:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 480
Toplam yorum
: 2957
Toplam mesaj
: 478
Ort. okunma sayısı
: 2016
Kayıt tarihi
: 27.03.07
 
 

Üstkimliği ile insan, altkimliği yeterince kalabalık birisi; Eş, anne, öğretmen emeklisi. Doğa, H..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster