Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ağustos '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1425
 

Ölü Ozanlar Derneği

Ölü Ozanlar Derneği
 

.


 

N.H.Kleinbaum'ın aynı adlı, çok satan, ödüllü romanından 1989'da sinemaya uyarlanan Ölü Ozanlar Derneği, istediğimiz mesleği değil ailemizin istediği mesleği seçmek zorunda bırakılışımızı anlatıyor. Bunun yanı sıra okullardaki katı disiplin kurallarını da yerden yere vuruyor. Ölü Ozanlar Derneği'nde kötüler şiirin ve sanatın gereksiz olduğunu ve karın doyurmayacağını düşünen, anlayışsız veliler ve okul hocaları. Ancak Robin Williams'ın muhteşem oyunculuğuyla hayat verdiği öğretmen John Keating'in, derslerinde çok ama çok başarılı olan öğrencilerin derslerin dışında yeteneklerinin de farkına varmalarına yardımcı oluyor. Ama aile ve okuldaki diğer hocaların baskıları altında kalan gençler bir seçim yapmak zorunda bırakılıyorlar. 

Mesela intahar eden çocuk kaçımızın içinde yaşıyor? Çoğumuz hayattan beklentilerimizi dizginleyip, ailelerimizin, toplumun bizden olmamızı istedikleri gibi davranmadık mı? Malesef, evet. Biz belki intahar etmedik fiili anlamda bir yokoluş geçirmedik ama içimizdeki 'bizi' öldürdük. Kimse bize sormadı, seçenek tanımadı isteklerimiz konusunda. 

Filmde ne olursa olsun vazgeçmeyin mesajı veriliyor. Hayallerimizi hatırlatıyorlar tekrardan, onlar için mücadele vermenin şartlar ne olursa olsun her şeyden üstün olduğunu bize gösteriyorlar. 

Film bize, aileniz veya bir başkasının ne istediği önemli değil, siz neyi istediğiniz önemli diyor. Film baskıcı ailelere de bir gönderme yapıyor. Çocuklarımıza kendilerini gerçekleştirebilecekleri zamanlar vermeli, onların fikirlerine saygı duyarak, desteklemeliyiz. Robin Williams, her filminde olduğu gibi hep anlamlı, hep mesaj veren güzel filmlerde rol alıyor ve rolünün hakkını veriyor. 

- Kim ne derse desin, dünyayı yeni kelimeler ve yeni fikirler değiştirebilir ... 

- İnsan sadece düşlerinde azad olur. Her daim öyleydi ve her daim öyle olacak ... 

- Kendimize, her şeye sürekli farklı açılardan bakmamız gerekir ... 

- İnançlarımızı, fikirlerimizi başkalarının yanında muhafaza etmek zordur ... - Carpe diem ... Anı yaşa ... 

Not: Hala izlemediyseniz kesinlikle daha fazla vakit kaybetmeyin. 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu eseri yönetici olduğum eğitim kurumlarda 'Baş yapıt olarak,90'lı yıllardan başalyarak çok izlettim...:))Anı yaşamak da bir mücadelenin ürünüdür..'Keşke'leri çoğaltmamak için..Güzel bir yazı..Güzel bir eser..Başarılı genç bir kalem..Ayşegül Hanım,teşekkürler...Selamlar...

Mesut Selek 
 25.08.2012 23:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 125
Toplam yorum
: 186
Toplam mesaj
: 64
Ort. okunma sayısı
: 866
Kayıt tarihi
: 20.04.07
 
 

Tıbbi sekreterim aynı zamanda edebiyatla meşgulüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster