Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
597
 

Ölü sevicileri, savaş övücüleri

Ölü sevicileri, savaş övücüleri
 

Utanılası günleri yaşadığımızın farkında mısınız bilmem? Ben her TV haberi izlediğimde içim kararıyor. Her gazete birinci sayfasına baktığımda ürperip titriyorum. Bir taraftan aklınıza gelebilecek her türden savaş silahını en albenili bir şekilde, en sevilesi(!)özellikleriyle saniyede kaç mermi atıp kaç insanın canını alacağı en caf-caflı kelimelerle anlatılıyor. Diğer taraftan sanki 3.Dünya savaşına girmiş bir ülkede; içinde bulunduğu çatışma halini , her saniye çatışma haberleriyle süslenmiş haber bültenleri ;dakikalarca TV ekranlarında ve gazete birinci sayfalarını süsleyerekten vermekte. Hatta ABD’nin çok gelişmiş görüntüler alabilen uçaklarının reklam ve propagandası pervazsızca yapılmakta.

Değerli medya mensuplarımız bunları da yeterli görmemiş olacaklar ki; şehit olan her gencimizin şehit cenazelerinde ; sanki sıradan bir kaza haberiymişçesine şehidin yakınlarıyla röportajlarla süsleyerek ağlayan insanların yada asker selamı duran şehit eş ve yakınlarının resimleriyle süslemektedirler. Hatta şehit yakınları ya da şehitlerin kendilerinin yazdığı mektup ve şiirler acıklı bir ses tonuyla okuyarak zaten ölüm olayıyla kin ve nefret uyanmış toplum iyice galeyana getirilmeye çalışılmaktadır.

Bütün bunları izlerken kendilerinin ne kadar reyting aldıklarını bilemem. Ancak toplumda yaratılan travmanın boyutlarını düşünmediklerinden eminim. Daha da önemlisi toplumda şiddet eğilimlerinin artmasına hizmet etmenin ötesinde, şiddeti kanıksamanın hatta ölme ve öldürmenin ne kadar normal şeyler olduğunu insanımızın beynine yerleştirmedeki yanlışları düşünmemekteler.

Toplum o hale geldi ki artık savaşla ilgili ne varsa ortalığa döküldü.”Nokta vuruşu”, “Hava operasyonu”, ”sıcak istihbarat”, ”Kara harekatı”...vb bütün bilgiler toplumun kafasına yerleştirildi bundan amaçlananın “Savaşı Sevdirmek” mi? ... Yoksa ne?....Ancak demek ki medyamızda “SAVAŞ SEVİCİLER”’in egemenliği var. .

Dünyanın hemen hiçbir yerinde bu kadar “Savaşçı” bir medya olduğunu sanmam. Düşünün ülkenin başbakanı bile medyanın bu tutumundan rahatsız olmuş ki;”kışkırtıcı” yayın yapılmaması konusunda uyarıda bulunma gereği duyuyor.Daha da önemlisi ;düne kadar en sert tedbirler almaktan geri kalmayan “Emekli paşalar”bile “akılcı çözümler “bulunması gerektiğini ifade etmektedirler.

Düşünebiliyor musunuz bir generalden daha “savaşçı” gazeteci olabilir mi? Ama Türkiye’de var.

Gidip savaşacak olan kendisi değilse , olur tabii..

Attığı savaş çığlığı bir başkasının çocuğunun göğsüne mermi olarak saplanıyorsa, bencil ve çıkarcı birisi bunu yapmaktan çekinmez elbette .Bu ruh hali olsa-olsa “ölü sevicilik “olabilir.

Bütün bu yazdıklarıma bakıp, birde ülkenin içinde bulunduğu duruma bakıp , sonrada ortada “Ülkeyle ilgili Ulusal “bir dava var elbette böyle olunmalı diyebilirsiniz.

Dönüp düne bakınız .İşte ABD’nin Afganistan saldırısı ya da yine ABD’nin Irak işgali sürecinde medyamızın “savaş uçakları” ve “Kobra helikopterlerinin” nitelikleriyle ilgili ya da ABD’nin Irak’ta yeni denediği “Katuşa füzelerinin” vurucu güçlerini nasıl da ballandıra -ballandıra anlattıklarını unuttunuz mu? Nasıl da krokilerle savaşın gidişatını hatta her gün yapılan yeni saldırıları “Atari oyunları”gibi bizlere izlettiklerini nasıl unuttunuz...! Ölü sayılarını nasıl da maç skorları gibi günlük verdiklerini nasıl unutur insan ..?

Bütün bunlardan çıkan sonuç bizim medya “Ölü seviciler ve Savaş övücülerle” dolu . Barışa atılacak bir adıma yer kalmamakta. Bu toz-duman, patırtı-kütürtü arasında barış sesi ortalıkta kaybolup gitmekte . Ülkemize, bizlere ve insanımıza yazık olmaktadır.

EH...! söylenecek tek söz Allah sonumuzu hayır etsin , bunları da ıslah etsin

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

insan hayatının ardışık rakamlara döndürüldüğü bir dönem daha yaşatılıyor bize şu günlerde Gabar'da 2 şehit Dağlıca'da 12 şehit... adları kimlikleri kişilikleri etleri yok hiçbirinin, onlar 2, 12, 5,3 neyse bir de şehitler tek nitelikleri ve en iyi yapabilecekleri şey bu olduğu için şehitler ve medyayla beraber kaybettiğimiz 12leri çok sevdik onlara çok ağladık, yine medyayla beraber intikam yeminleri ettik medya patronları daha fazla kazansın gazeteleri kan ve gözyaşıyla daha çok satsın diye biz onları besledik onlar bizi elimize ne kaldı bir avuç kan, bir avuç gözyaşı yanyana dizili şehit rakamları...Evet Allah sonumuzu hayır etsin de Allah da diyordur ben size akıl verdim vicdan verdim herşeyi benden beklemeyin diye...Sağlık olsun... sevgilerimle...

duygusel 
 20.11.2007 19:33
Cevap :
eline sağlık,teşekkürler  27.11.2007 17:37
 

Bugüne kadar bize anlatılanlar, savaşı ya da mafyayı meşrû gibi görmemize yol açıyor. Tarihimiz şavaş ve kahramanlıklar üzerine kurulu ezberci yöntemle öğretiliyor. Bunu sonucunda insanlar, hayatı da aynı şekilde algılıyorlar. Şiddet erkekliğin simgesi olmamalı. Kurtlar Vadisi tarzında dizileri izleyen gençler, ulusalcılığı şiddet olarak yorumlayınca sonuç malum. Belki de insanımızın yıllardır demokrasiyi özlemle bekleyişi, aşırırı baskı altında oluşu, şiddet eğilimiyle deşarj olmasına yol açıyor. Bu toplumu kendi ellerimizle yarattık. Medya da kendi çıkarları uğruna yanlış yönlendirmeye devam ediyor. Asosyal, şiddet eğilimli bir toplum olma yolunda ilerliyoruz işte...! Eğitim sisteminde köklü değişiklik olmalı. O zaman sorunlar kendiliğinden çözülür. Her gelen iktidar eğitim vadisinde yeni bir çukur açar, birey yetiştirme işini hafife alırsa sonuç malum... Saygılar....

Uzeyir Kadioglu 
 17.11.2007 21:00
Cevap :
KATKILARINIZ VE YORUMUNUZ İÇİN SAĞOLUN ELİNİZE VE AĞZINIZA SAĞLIK. SAYGILAR  18.11.2007 18:13
 

Yavuz bey, bizim kan emici, ahlaktan yoksun ve çıkarları uğruna savaş çığırtkanlığı yaparak, ülkesi zor duruma düşüren medyamızın yaptıklarını güzel gözlemlemişsiniz. Acaba kaçımız bunu görebiliyoruz? Aslında yazılması gereken çok şey var... Elinize, yüreğinize sağlık. Selamlar, saygılar...

Kuşkayası (Turgut Erbek) 
 16.11.2007 17:18
Cevap :
yorumunuz için teşekkürler.Görebilmek için bakmak gerek.  17.11.2007 12:39
 

Bu Amerikalılar,mazlum milletlerle dalga geçmeyi çok seviyorlar...Körfez savaşında denizde petrole bulanmış kara martılar göstermişlerdi ve çoğumuz yutmuştuk...Halbu ki onlar 2. Dünya Savaşından kalma filmlermiş...Çözüm üretmek gerek;askeri kırdırmak değil...

Mesut Selek 
 16.11.2007 16:51
Cevap :
Elbette bilgi kirliliği bir tür casusluk faaliyetidir. Bizim basınımız bu işlere açık bir kurum.Katkınız için teşekkürler.  17.11.2007 12:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 49
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1334
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Düşünmeyi ve yazmayı çok severim. Yaşama ilişkin çelişkileri görmekte ısrarlıyımdır. Muhalif olmaya ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster