Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mayıs '08

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
477
 

Ölüler altın takmaz

Ölüler altın takmaz
 

Güney Afrika'da bir altın madeninin yaptığı tahribatın fotoğrafıdır


İzmir’in su havzası içindeki, enfes üzümleriyle tanınan Efemçukuru Köyü’nde, uluslararası maden şirketlerinden Eldorado Gold (Tüprag Metal Madencilik San ve Tic. A.Ş.) tarafından altın madeni işletilmek isteniyor.

İzmir’in suyunun kirlenmesi, su kaynaklarının yok olması, Efemçukuru ve yöresinin yaşanmaz hale getirilmesi pahasına, bu şirkete her türlü kolaylık tanınıyor. İstedikleri her türlü izin zaman geçirilmeden veriliyor. Altın madeninin işletilmesi için, içme suyu sağlamak amacıyla planlanan Çamlı Barajı projesinden vazgeçiliyor, yerel yönetimin projeyi gerçekleştirme çabası da engelleniyor. En son Efemçukuru köylülerinin bağları, bahçeleri, tarlaları zorla ellerinden alınarak, altıncı şirkete verilmek üzere Bakanlar Kurulu tarafından acele kamulaştırıldı.

İnsanla birlikte tüm doğayı sömüren, canlıların yaşamını tehlikeye atan neoliberal politikaların sonucunu İzmir’de de yaşıyoruz. Küresel ısınma ve susuzluk gibi iki önemli tehlike eşiğimize dayanmışken, bu sorunlara çözüm aranacağı yerde, tam tersi uygulamalarla karşı karşıyayız. Yaşamımızı, geleceğimizi tehlikeye atan, yöremizi yaşanmaz hale getirecek bu çabalara karşı duyarsız kalamayız. “Ölüler altın takmaz.” diyorlar Bergamalı, Eşmeli köylüler. Onlar da aynı tehlikeyle mücadele ediyorlar.

Doğanın, insanla birlikte tüm canlıların sömürülmesine karşı, yaşanılası bir dünyada yaşamın sürmesini savunmalıyız. Zenginliği getirecek olan altın değildir. Temiz doğa, temiz su, temiz hava yaşamın sürmesini sağlar. Hem insanlar, hem de doğadaki diğer canlılar için. Ağaçlarıyla, bitkileriyle, her çeşit hayvanı ile doğa ve insan bir bütündür. Yabancı bir şirketin, kar amacı ile doğamızı tahrip etmesine, geride yüzlerce yıl sonra bile etkileri görülecek zararlara yol açmasına izin verilmemesi için tüm duyarlı kesimler ortak bilinçle hareket etmeliler. Bu konuda en önemli çabayı gösteren Ege Çevre Platformu (EGEÇEP)’nun çalışmalarına destek olunmalı, yetkililer uyarılmalı, sessiz kalınmamalıdır. Yarın, çok geç olmadan...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yarın çok geç olacak. Aynı başlıklı bir blogda ben yayıladım. Katliama ilişkin görüntlerle birlikte. Ağaçların nasıl yok edildiğini gösteriyor. Duyarlılığınız için teşekkürler.

Yapukay 
 07.05.2008 10:04
Cevap :
Sizin gibi, benim gibi duyarlı insanların çoğalmasıyla kurtulacak dünyamız. Sevgiyle.  07.05.2008 11:27
 

Nuray hanım, hoşgeldiniz. 13. İzmir Kitap Fuarı'nın Salon 1-A - 209 nolu standtaki yerini alan "Ege Çevre ve Kültür Platformu'nu ziyaret etmiş küçük broşürlerinden bir kaç tane almıştım. "Efemçukuru'nda herhangi bir maden işletmesi açılırsa İzmir'lileri bekleyen çeşitli kanser türleri" haberini okuyup öğrendiğimde korktum açıkçası. Korkulmayacak gibi değil. İçme suyu ve havaya karışacak olan arsenik, kurşun, çinko ve tuzun insan ve çevre sağlığına vereceği zararları öğrenmek isteyen arkadaşlarımız, lütfen Ege Çevre ve Kültür Platformu'nun www.egecep.org.tr web sitesini ziyaret etsinler, TMMOB Çevre Mühendisleri Odasının 0 232 464 00 22 telefonundan bilgi alsınlar. Duyarlılığın için teşekkür ediyor ve yeniden "Hoşgeldin!" diyorum. Selamlar, saygı ve sevgiler.

İlyas Bayram 
 07.05.2008 9:00
Cevap :
Hoşbulduk güzel insan. Ayrı kalamadım işte, yine döndüm aranıza. Bir daha ayrılmamak dileğiyle. Sevgiler.  07.05.2008 11:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 138
Toplam mesaj
: 34
Ort. okunma sayısı
: 1494
Kayıt tarihi
: 26.08.06
 
 

1958 doğumluyum, İzmir'de yaşıyorum. 17 yıl gazetecilik yaptım ve emekli oldum. Şimdi babamın kurduğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster