Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '14

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
218
 

Ölüm, Ömür ve Ecel

Ölümün vaktini bir tek Allah bilir, bu doğru. Peki Allah'ın bildiği ölüm vaktinin gerçek ecel vakti olduğunu kim bilecek? Sen ölünce bu benim ölüm vaktim diyorsun? Bu senin sözün. Halbuki ömür denilen şey, ecelden farklı bir şey.

Ömrün süresi kulun akli yaşantısına, ecel denilen şey, Allah'ın takdirine bağlıdır. Yoksa Allah hiç, insanlar arasında ayrıcalık yapar mı? Bizim gibi taraf tutar mı? Elbette ki tutmaz. Öyleyse; Amerika'daki, Avrupa'daki ve ya diğer gelişmiş ülkelerdeki ömür süresi ne de Müslüman ya da fakir kalmış ülkelerinkinden farklı birin de ömür süresi 90 yıla yakınken diğerlerinde neden 60 yılla bile gelmemiş.

Demek ki, az bilgiyle konuşunca hata yapıp yanlış konuşuyoruz. Bunun anlamı dini de yanlış yorumlayıp, insanları kabule zorlayıp akıldan, düşünceden, ilimden uzaklaştırıp, araştırıp sorgulayıcı olmayan teslimiyetçi bir yapıya sokuyoruz.

Sonra da ister istemez, her şeye rıza göstermesini sağlıyoruz.

Bir de sonuna kader sözünü ekledik mi tamam.

Adeta İnsanların aklının fikrinin çalışmaması için sanki kafalarının içine beton döküp donduruyoruz. Allah buyruğu ya! A'dan Z'ye inanım iman ettik ya' bir daha itiraz yok.

Sen ne biliyorsun da itiraz ediyorsun. Sen Kur -an ' mı biliyorsun da bunları söylüyorsun: Gibi itirazlarla bugüne kadar Allah'ın ve Kur -an' ın insana ne demek istediğini anlamayanlar gerçekten bizleri bugüne kadar bunun gibi bir çok konu da yanlış zihin bilgisi oluşturdular.

Ömür denilen süre bana göre aklımızı yeterince çalıştırıp bilim üretip dünyayı mamur edip insanımızı rahata kavuşturabilirsek, inanın ömür süresi bizdekinin en az iki katına çıkar.

 

19.05.2014

Cahit KARAÇ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 124
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 503
Kayıt tarihi
: 27.09.11
 
 

1953 yılında Kahramanmaraş İli, Elbistan İlçesi, Akveren Köyü doğumluyum. Ankara Kimya Meslek Lis..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster