Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
360
 

Ölüm, yemin ve değişmezlik

Ölüm, yemin ve değişmezlik
 

Bu güzel ülkenin geçmiş yıllarında sorumluluk üstlenmiş herkes bu günkü bir haberin bir fotoğrafı karşısında durup uzun uzun düşünmeli, ne oluyoruz demeli, 12 yaşında bir çocuğun kan davası nedeniyle yerde kanlar içinde yatan babasına sarılışını görmeli, onun intikam yeminini dinlemeli, sonra eğitim sistemini, okul götürülememiş, öğretmeni olmayan uzakları düşünmeli, kan davasının işlendiği, silahın doğal bir araç olarak kullanıldığı dizileri izlemeli fakat bir tarafında hep bu resim durmalı. Her şeyden önce empati kurabilmeli; ayakkabı boyacılığı yaparak evine katkı sağlamaya çalışırken gözünün önünde yıllarca önceki bir kan davasının alacaklılarının babasını kovaladıklarını "Durun, babamı vurmayın" diyerek bağırınca silahların kendisine de doğrulduğunu hatta üzerine ateş edildiğini ve sonrasında kanlar içinde yatan babasına son defa sarılışını ve intikam yemini edişini kendileri yaşıyormuş gibi düşünmeli.

Evet , Avrupa birliğine bu kadar yaklaşmış bir ülkenin insanları olarak başımızı iki elimizin arasına alıp bu insanlarımızın birbirlerini neden vurduklarını, bu olayda kimin günahının daha fazla olduğunu düşünebilmeliyiz fakat haberin fotoğrafları hep karşımızda olmalı. Saygılarımla...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Babasına sarılan çocuğun bundan 10-15 yıl sonra tekrar gazetelere çıkma olasılığıda yüksek. "Babasının kanını yerde bırakmadı." Saygılar.

Eşit Ağırlık 
 09.04.2008 1:16
Cevap :
Evet harun bey en önemli tehikelerden biri de bu gibi olayların bir yerde bitmemesi ve kuşaklar boyunca devam etmesidir. Saygılar...  09.04.2008 11:58
 

Sayin yazarim, bizim yapmadigimiz tek seyi istemissiniz. Dusunmek. Biz izleriz vah vah deriz cesitli yorumlar getiririz sonra unuturuz. Memleketin sosyologlari, psikologlari bu haberi izlerken ne yapar cok merak ediyorum. 20 yl suren bir kin olabili rmi? Oluyorsa bunun 20 yil daha surmemesi, insanlarin nefret dolu buyumemesi icin ne yapilmali bunlari dusunmek lazim, ama yapmiyoruz iste.. Empati kuramadigimiz surece de yapamayacagiz galiba.. Saygilarimla..

Beyhan BiÇKİN KOZANOGLU 
 08.04.2008 20:32
Cevap :
Yazıma güzel yorumunuzla yaptığınız katkı için teşekkürler. Saygılarımla...  08.04.2008 20:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 250
Toplam yorum
: 260
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 901
Kayıt tarihi
: 06.10.06
 
 

İ.Ü Edebiyat Fak. Coğrafya bölümü mezunuyum. Lise, üniversite ve  öğretmenliğim boyunca yaşamı şi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster