Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Kasım '11

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
458
 

Ölüm de var(mış)! Sana ne bundan?

Ölüm de var(mış)! Sana ne bundan?
 

Bir film vardı 1980 yıllarında gösterilen; köy halkının ağaya karşı mücadelesini anlatıyordu… İnsanlar çeşitli eylemlere girişmişti ağaya karşı… Bir de o köyün bir delisi/akıllısı vardı. Sık sık bağırır dururdu ağaya ‘’Ölümde var!’’ diye… Mıh gibi kazındı o sözler kafama… Ölüm de var!

Yoksul, güvencesiz ve yalnızlaştırılmış halkımızın kendisini iyi hissetmesi için yaygın bir şekilde kullanılan birçok söz vardır buna benzer:

Kefenin cebi yok…

Ölümde var nasılsa…

Hesap günü eşitleneceğiz nasılsa, göreceksin sen o zaman zenginliğinin işe yaramadığını…

Para ölüme karşı çaresizdir…

Sende alt tarafı insansın…

Hele kötüysen, zalimsen o zaman daha çok yandın ölmekle…

Kaçınılmaz son hesap vermek…

Kendimi o tabutun içinde sayıp, o deliye çok hareket çektim ben; yani malum hareketleri… Bilirsiniz işte başparmak işaret parmağı yanından geçirilir ya da sağ kol sol kol ile tutulup sallanır ya işte onlardan… Ve eklerdim tabi ki bazı sözleri hareketin yanına:

Sana ne lan benim ölmemden? Kefenin cebi yokmuş… Salak! sanki ben bilmiyorum… Ama yine salaklık ediyorsun işte. Sana kalan bir şeyim yine olmayacak.. Sen yine aç, sefil yaşayacaksın. Benim seçtiklerim, soyum sopum, benim gibi olacak. Sen şimdi de onların ölmesini bekle, arkalarından nanik yapmak için… Sana düşen yaşam bu geri zekalı… Ceza almamdan sana ne? Sen bir nanik yapabilmek için bir ömür bekledin… ‘’Sana kalan yine yoksul yaşamın’’ diye naaahhhh yapıyorum sana şimdi de…

Yoksul, güvencesiz ve yalnızlaştırılmış halkım yeme önüne konan her şeyi. En çok da sürekli önüne konanları… O önündekiler yüzünden kafanda boş yer kalmıyor anla be artık. Senin yaşamın sana… Yoksulluğun, güvencesizliğin sana… Yalnızlığın sana… Sana ne seni ölümden beter koşullara mahkum edenlerin ölümünden? Onlar tabutlarından naaaah yapıyorlar sana giderlerken bile salak! diye.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 615
Toplam yorum
: 1395
Toplam mesaj
: 33
Ort. okunma sayısı
: 907
Kayıt tarihi
: 25.06.10
 
 

1959 Denizli doğumluyum.. İ.Ü. İktisat Mezunuyum.. Emekliyim ve hala çalışıyorum.. Yaşam bizden önce..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster