Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
15450
 

Ölüm korkusu senin de tüm benliğini sarıyor mu?

Ölüm korkusu senin de tüm benliğini sarıyor mu?
 

Sende sürekli ölümü düşünüyor musun? Sevdiklerinden ayrılacağın, onları bir gün kaybedeceğin sürekli aklına geliyor mu? Ölmekten, bir gün gelip de yok olmaktan korktuğun için bir türlü uyuyamıyor musun? Çocuğunun, annenin, babanın veya eşinin o kaçınılmaz gün geldiğinde ölüp seni geride bırakacakları endişesini taşıyor musun? Korkular diğer korkuları getiriyor, endişeler, sıkıntılar hiç bitmek bilmiyor mu?  

İman etmeyen bir ruh adeta kapana kısılmış bir kuş gibidir, sürekli çırpınıp durur. Çırpındıkça da darbe alıp yaralanır, kanatları kırılır. Allah’ı ve Kuran’ı tam olarak bilmeyen bir insan sadece bu dünyayı yaşar, dünyanın ahiret öncesinde kalacağımız kısacık bir yer olduğunu tamamen unutur. Ruhunu dünyadaki zevklerle tatmin etmeye çalışır. Nefsinin isteklerini belli ölçüde yerine getirir. Sadece bir tanesi hariç. O da sonsuza kadar yaşama isteğidir. Kişi iman etmediği, ahiret inancı olmadığı zaman ölümden çok şiddetli bir şekilde korkar. Evde, arabada, işte, yatakta ölüm sürekli aklına gelir. Böyle bir insan bedeninin toprağa gireceğini, orada tamamen parçalanacağını ve bir daha asla geri dönüş olmayacağını düşünür. Onun gözünde hayatı böylesine korkunç bir şekilde son bulacaktır. İşte sonsuza kadar yaşama içgüdüsünü imanla tatmin edemeyen insan ölüm korkusundan, stresten ve huzursuzluktan depresyona girer, çok sinirli olur. Kimileri de bu dehşetli endişelerini yenemeyerek intihar eder.  

İman eden insan için ise ölüm çok ama çok güzel bir başlangıçtır, sonsuz hayata atılacak bir adımdır. Tüm hayatı boyunca büyük bir aşkla ve şevkle beklediği Allah’a kavuşma anıdır. Böyle bir insan hayatı boyunca gerçek hayatının sonsuza kadar yaşayacağı ahiret hayatı olduğunu unutmaz. Dünya hayatının bir göz çarpması gibi kısacık geçeceğini ve ahirette sonsuza kadar çok güzel bir hayatın kendisini beklediğini bilir. Dünyada yaşadığı hayatını Allah rızası için geçirdiğinden cenneti umabilir ve cennetin eşsiz nimetlerini düşünerek Allah’a şükreder.  

Dünya hayatı imtihanlarla doludur. Ölüm, hastalıklar, iflas, trafik kazaları, iş hayatındaki zorluklar, iman etmeyen insanların tavır bozuklukları ve tüm bunlarla bir arada yaşamak imansız bir insanın kaldırabileceği bir durum değildir. O yüzden birçok insan içinde bulundukları stresi kaldıramayarak çok şiddetli hastalanır, stresten vücut hücreleri kendilerine saldırır. Hâlbuki iman eden bir insan hayatın bir görüntü olarak beyninde yaratıldığını, sürekli her olayın ve insanın Allah’ın kontrolünde olduğunu bilir. Dünya onun için sürekli imtihan olduğu bir sahne gibidir, her an daha o doğmadan önce kaderinde Allah tarafından yaratılmıştır. Ölüm anı geldiğinde de kendisi için en güzel kaderi belirlemiş olan Allah’a kavuşacaktır.  

İman edenler ve salih amellerde bulunanlar -ki Biz hiç kimseye güç yetireceğinden fazlasını yüklemeyiz- onlar da cennetin ashabı (halkı)dırlar. Onda sonsuz olarak kalacaklardır. (Araf Suresi, 42) 

Bu dünya hayatı, yalnızca bir oyun ve '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır'. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi. (Ankebut Suresi, 64) 

 

Kaynak: http://birgo.mynet.com/dunya-hayatinin-gercegi 

Blog sayfam: http://birgo.mynet.com/erkan-arkut-tan-guncel-yazilar 

Video sayfam: http://video.mynet.com/erkanarkut/videolari/liste 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazen dünyaya karşı çok yorgun hissediyorum kendimi,ölüm bana hep diyemiycem çünkü önceden böyle düşünmüyodum ;yeniliğ,yeni bir başlangıcı,sevgiyi hep huzuru ve gerçek sevgiliyi bulamyı ifade ediyor.Dini bilgim çok yoktur ama yüreğimdeki aşk bazen tüm benliğimi sarıyor.Gerçek inananlardan sonsuzluğa erenlerden olmak dileğiyle...

zehraaa 
 12.10.2011 22:40
Cevap :
Eğer insan imanlı olmazsa bu dünya gerçekten çok zor, herşey üstüne üstüne gelir insanın. Her şey ayrı bir üzüntü vesilesi olur. Ama imanla insan en zor durumla bile kolayca başa çıkar. Kalbi dingindir, ruhu mutlu ve sevinçlidir. Her zaman Allah'ın yanında olduğunu bilir. İşte böyle bir insan herkesten güçlüdür. Eğer yazılarımı takip ederseniz bir çok konuda bilgi edinebilirsiniz, dilediğiniz gibi soru da sorabiliriniz.   13.10.2011 0:27
 

Çok güzel yazmışsınız farkında olmadan aynı konuda bende yazmışım. Ankebut suresi, Bir bilselerdi, diyerek bitiyor. Gerçektende keşke bir bilebilseydik, oyun yerine koymasaydık hayatı. Teşekkür ediyorum.

AvukatDTURAN 
 17.09.2011 14:30
Cevap :
Rica ederim, milyonlarca insan bilmese de önemli olan bizim bilmemiz, hepimiz tek başına Allah'ın huzurunda duracağız sonuçta. Böyle insanların dalıp oyalandığı ahir zamanda bizim aşkla ve şevkle dinimize sarılmamız çok önemli. Mutlaka blog sayfamı takip etmenizi öneririm. Hürmetlerimle.   18.09.2011 13:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2259
Toplam yorum
: 447
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 2013
Kayıt tarihi
: 24.11.10
 
 

Bir firmada CEO olarak çalışmaktayım. Sizinle hobilerimi, düşüncelerimi, izlediğim filmleri, tattığı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster