Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Haziran '07

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
551
 

Ölüm üzerine bir duolog

Ölüm üzerine bir duolog
 

Adem: “Ölüm neden var Tanrım?”

Tanrı: “Ölümü size yoldaşlık etmesi için verdim..”

Adem: “Bazen anlamıyorum seni.. Ve bu da o anlardan biri..”

Tanrı: “Hemen anlamanı beklemiyorum zaten.. Ama öğrenmelisin..”

Adem: ...

Tanrı: “Ölümü size yoldaşlık etmesi için verdim, yoksa çok yalnız kalırdınız bu dünyada ve bu yalnızlık gün gelir bütün çabanızı alır götürürdü..”

Adem: “Senin için mi çabalamalıyım yani?”

Tanrı: “Bazen nasıl da güldürüyorsun beni.. Benim, senin çabalamana ihtiyacım mı var sanıyorsun..”

Adem: “Ölüm bu dünya için öyleyse..”

Tanrı: “Bak anlamaya başladın işte..”

Adem: “Anlamalıyım seni ve öğrenmeliyim bana ait bütün sırları..”

Tanrı: “Hırslı olma o kadar.. Unutma, ölümünle sınırladım bütün ihtiraslarını ve öldüğünde sen, farkın
kalmayacak mayıs böceğinden..”

Adem: “O zaman ölüm bana nasıl yoldaşlık edecek bu dünya için.. Farkım yoksa böcekten niye gideyim ki bir top gübrenin ardından.. Unutma sen akıl bahşettin bana”

Tanrı: “Evet sana akıl verdim fazlaca mayıs böceğinden ve bir de “ölüm bilgisi” ektim zihnine.. Artık sen seçmelisin; ya vazgeçip her şeyden ölümünü bekleyeceksin ya da ölümünle kol kola girip hayatına anlama vereceksin”

Adem: “Ölüm yine de korkutuyor beni..”

Tanrı: “Biliyorum sen zayıfsın çünkü.. Ama yüzleşmelisin ölümünle.. Yüzleştikçe güçleneceksin her şeye karşı ve metaneti öğreneceksin”

Adem: “Ölüm karşısında çaresiz kalacağım güne kadar zamanım var o halde..”

Tanrı: “Zaman o kadar çok ki ölümü ile yüzleşenler için.. Onu inkar edenler, bilinç altına bastırmaya çalışanlar ölüm döşeklerinde fark edecekler aslında ne kadar çok şeyi yapmaya yetecek, ancak kullanmadıkları zamanları olduğunu..”

Adem: “Ya insan evlatlarımın zayıf karakterli olanları.. Bu bilgiyle daha da bencilleşip sırf kendileri için yaşamayacaklar mı dünyada ve bu diğerleri için daha sınırlı yaşamak anlamına gelmeyecek mi hayatlarını?”

Tanrı: “Unutma sen ve evlatların güzelleştirebilirsiniz dünyayı.. Ve bu ideal sizin en büyük mirasınız olur sizden sonraya.. Bu ideali cesaretle savunmalısınız dediklerine karşı..”

Adem: “Yine de gecinden vermeni dileyeceğim sanırım..”

Tanrı: “Bak yine güldürdün beni..”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Simdi tavsiyeniz uzerine gelip bu yazinizi okudum. Icinde bir cok soruyu barindiran ve dusunduren bir yazi olmus. Okuyunca aklima geldi...Aziz Nesin demisti bunu.."Olecegini bilen insan kotu olamaz"...ama galiba cogumuz bilmiyoruz. Sevgi ve selamlarimla.

Biraz 
 16.10.2007 19:06
Cevap :
Engin geçtan deyince bu yazı aklıma gelmişti.. Varoluş meselesi üzerinden ölüme bakışı aklımda kalanlarla bu yazıda toplamaya çalışmıştım.. Okuyup yorumladığınız için teşekkür ederim.. Bu arada tabiiki a. nesin:) Sevgilerimle..  16.10.2007 21:14
 

"Yine de gecinden ver"; bilinmeyene yolculuk "düşünebilen" bir varlık için zor. Sorguluyorsun doğal olarak. Ama, "atom" parçalandığı için koca bir şehir yok oluyorsa ve bu güne kadar ölen hiç kimse değil koca bir kenti "mezarını" bile havaya uçuramadıysa,  yok olmayacağımız kesin:)) sevgiler, maviyle...

derinmavi.. 
 15.09.2007 23:59
Cevap :
Bu eski tarihli yazımı yorumladığınız için teşekkür ederim.. Bilinmeyene yolculuğa içimiz rahat çıkabilmek sanırım bizi iyi hissettirecek bir şey; evet ben bu dünyada iyi şeyler yaptım, içim rahat, sevenlerim oldu, sevdiklerim oldu, bu dünyayı ve üzerindekileri sevdim, hepsinin üstünde yaratılış sebebimi anladım ve sevgi beni yüceltti deyip eyvallahı çekebilecek miyiz bakalım.. Bakın Yunus ne güzel halletmiş işi; Ko ölmek endişesin, aşık ölmez bakidir / Ölmek senin nen ola, çün can ilahidir.. Sevgi ile kalın..  16.09.2007 1:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 303
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 17.11.06
 
 

Konuştuğum gibi yazmamalıyım... Yazmak, konuşmaktan farklı ve her zaman onun önünde benim için.....

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster