Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '20

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
35
 

Ölüme hazırlanmak!

İlk bakışta insana soğuk gelen bir ifade ama ölümden kaçış olmadığından daha vakit varken ona hazırlanmak inananlar için güzel bir duygu olsa gerek. Zaten Yüce Allah Kuran’ı Kerim'de “Her canlı ölümü tadacaktır” diye buyuruyor. Bir başka anlatımla ahirete intikalden kaçış olmadığından en iyisi ona hazırlanmak…

Sahi bu nasıl olacak?

Din adamı değilim ama inanan biri olarak kendimden söz edebilirim. Mümkün mertebe günahlardan uzak durarak, salih ameller işleyerek, geçmişte elimde olmadan, bilmeden işlediğim günahlardan ötürü Allah’tan af dileyerek… vb.

Yüce Allah, pişman olup içten af dileme ve bir daha aynı günahları işlememek kaydıyla kullarının geçmiş günahlarını affedeceğini buyuruyor. Bu, inananlar için Mevla’mızın büyük bir lütfudur.

Bir de insanlarla helalleşmek var. Elden geldiğince bana hakları geçen eş dost ve yakınlarımdan helalleşme alıyorum. Ama bu sanıldığından daha zor bir şey! Çünkü bazı şeyler maalesef ahirete kalıyor. Çünkü insanların birbirini affetmesi kolay olmuyor! Böyle bir durumda affına ve mağfiretine sığınacağımız yer yine Yüce Allah’tır. Şirkin dışında her türlü günahı affedeceğini belirtiyor. Şükürler olsun O’na!

Yazıma nihayet verirken şunu da belirtmek istiyorum. Kuran’ı Kerimde Yüce Allah, kendine ve ahirete inanan ve salih amel işleyen kullarını cennetine koyacağını belirtiyor. Bu bizim için çok büyük bir kazançtır.

Özetle, içimizi ölüm korkusunun kapladığı şu Corona günlerinde Rabbimden benim tek dileğim hayırlı ömür ve hayırlı ölüm. İnsanın eceli geldiğinde evinde huzur içinde ölmesi kadar güzel bir şey olmasa gerek!

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

26 Nis. 20

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ölüm gerçeğini çok güzel ifade ettiniz. Yüreğinize sağlık.

Efkan Vural 
 09.05.2020 23:44
Cevap :
Yorum ve katkınız için çok mutlu oldum Efgan Bey. Selam ve dua ile...  11.05.2020 15:52
 

Ölüm hepimiz içindir. Elbette hazırlıklı olmalıyız.

Abdülkadir Güler 
 28.04.2020 10:15
Cevap :
Evet Abim. Selamlar.   30.04.2020 11:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 496
Toplam yorum
: 3092
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 273
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster