Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '18

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
180
 

Olumlu Düşünmeyi Öğrenebilir misin?

Olumlu Düşünmeyi Öğrenebilir misin?
 

Muhtemelen olumlu düşünmenin yararları hakkında bir iki şey duymuşsunuzdur . Araştırma, pozitif düşünürlerin stresle başa çıkma becerilerine, daha güçlü bağışıklığa ve daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduklarını göstermektedir. Bir sağlık pankreası olmasa da, olumsuz düşünceler üzerinde durmak yerine iyimser bir görüş almak, genel zihinsel sağlığınıza fayda sağlayabilir.
 
Peki daha olumlu bir düşünür olmak için neler yapabilirsiniz ? Bazı ortak stratejiler, olumsuz düşüncelerin nasıl tanımlanacağını ve bu düşüncelerin daha olumlu olanlarla nasıl değiştirileceğini öğrenmeyi içerir. Biraz zaman alabilse de, sonunda düşünmenin pozitif olarak daha doğal gelmeye başladığını görebilirsiniz.
 
Olumlu düşünmek için yapabileceğiniz dört şey var.
 
1. Olumsuz Kendi Kendine Konuşmaktan Kaçın
Kendi kendine konuşma, zihinsel olarak kendine söylediğin şeyleri içerir. Bunu, etrafınızdaki dünyayla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu analiz eden aklınızdaki iç ses olarak düşünün. Kendi kendine konuşma merkeziniz olumsuz düşüncelere odaklanırsa, öz saygınız acı çekebilir.
 
Peki bu olumsuz kendi kendine konuşma kalıplarıyla mücadele etmek için neler yapabilirsiniz?
Deseni kırmanın bir yolu, bu düşüncelere sahip olduğunuzda fark etmeye başlamak ve daha sonra onları değiştirmek için aktif olarak çalışmaktır. Kendiniz hakkında eleştirel düşünceler düşünmeye başladığınızda, duraklatmak ve değerlendirmek için bir dakikanızı ayırın.
 
Kendi konuşmanıza dikkat etmek, daha olumlu düşünmeye çalışırken başlamak için harika bir yerdir. Olumsuz konuşma yapma eğiliminde olduğunuzu fark ederseniz, düşünce kalıplarınızı değiştirmenin yollarını aramaya başlayabilir ve kendi davranışlarınızla ilgili yorumlarınızı yeniden yönlendirebilirsiniz.
 
Stres yönetimi uzmanı Elizabeth Scott, olumsuz konuşmayı pozitif konuşma haline getirme konusunda bazı harika ipuçları veriyor. Okuyuculara düşünce kalıplarını fark ederek başlamalarını tavsiye ediyor ve sonra bunları daha olumlu olanlara değiştirmeye odaklanıyor. Kendinizi olumsuz bir düşünceye kaptırdığınızda, zihinsel olarak kendinizi “Dur” a anlatmak desenin kırılmasına yardımcı olabilir.
 
2. Mizahı Dene
Hayatınızda biraz mizah ya da açık yüreklilik olduğunda iyimser kalmak zor olabilir. Zorluklarla karşı karşıya kalsanız bile, kahkaha ve eğlenceye açık kalmak önemlidir. Bazen, bir durumda potansiyel mizahı tanımak, stresinizi azaltabilir ve sizin bakış açınızı aydınlatabilir. Komik bir sitcom izlemek veya şakalar okumak gibi mizah kaynakları aramak, daha olumlu düşüncelerinizi düşünmenize yardımcı olabilir.
 
3. İyimserlik yetiştirmek
Olumlu düşünmeyi öğrenmek kasları güçlendirmek gibidir; ne kadar çok kullanırsanız o kadar güçlü olur. Araştırmacılar, açıklayıcı tarzınızın veya olayları nasıl açıkladığınızın, iyimser veya kötümser olmanıza bağlı olduğuna inanmaktadır.
 
İyimserler olumlu bir açıklayıcı stil sahibi olma eğilimindedir . Beceri ve çabanıza olan iyi şeylere atıfta bulunursanız, muhtemelen bir iyimsersiniz. Diğer yandan kötümserlerin genellikle olumsuz bir ilişki tarzı vardır. Bu iyi olayları dış güçlere borçlandırırsanız, muhtemelen daha kötümser bir düşünceye sahip olursunuz.
 
Olumsuz olayları nasıl açıkladığınız için de aynı prensipler geçerlidir. İyimserler kötü ya da talihsiz olayları kendi kontrolleri dışındaki tecrit edilmiş olaylar olarak görmeye eğilimliyken, kötümserler bu tür şeyleri daha sık görüyor ve sıklıkla kendilerini suçluyorlar.
 
Etkinliği analiz etmek ve kendinize iyi şeyler için verdiğiniz krediyi kendinize verdiğinizden ve kontrolünüz dışındaki şeyler için kendinizi suçlamadığınızdan emin olarak, daha iyimser olmaya başlayabilirsiniz .
 
4. Üzerinde Çalışmak
Olumlu düşünme için açma-kapama düğmesi yoktur . Doğuştan gelen bir iyimser olsanız bile, pozitif düşünme zorlu durumlar karşısında çaba gösterebilir. Herhangi bir amaç gibi, anahtar uzun vadede ona bağlı kalmaktır. Kendinizi olumsuz düşüncelere odaklanmış bulsanız bile, olumsuz konuşmayı en aza indirmenin ve daha iyimser bir bakış açısını geliştirmenin yollarını arayabilirsin.
 
Son olarak, arkadaşların ve ailenin yardımına başvurmaktan korkma. Olumsuz düşünmeye başladığınızda, olumlu teşvik ve geri bildirim sunmak için güvenebileceğiniz bir arkadaşınızı veya aile üyenizi arayın. Olumlu düşünmek için kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmayın. İyimser insanlarla zevk aldığınız ve etrafınızdaki şeylere enerji yatırmak, hayatınızda olumlu düşünmeyi teşvik edebileceğiniz iki yoldur.
 
Olumlu düşünmeyi öğrenmek hızlı bir çözüm değildir ve ustalaşması biraz zaman alabilir. Kendi düşünme alışkanlıklarınızı analiz etmek ve hayatınıza daha olumlu bir bakış açısı katmak için haber yolları bulmak, daha olumlu bir düşünme yaklaşımını benimsemeye başlamak için harika bir başlangıç olabilir. 
 
Yaşam Koçu: Behiye Seda Dönmez
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 318
Kayıt tarihi
: 20.07.18
 
 

18 Haziran 1984 tarihinde, Kayseri 'de dünyaya gelmiştir. İlkokul ve lise yıllarında pozitif ener..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster