Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Eylül '06

 
Kategori
Tıp
Okunma Sayısı
1020
 

Ölümsüzlük

Ölümsüzlük şu anda mümkün.

İronik olarak kafa nakli ve insan klonlama yasak. Daha da ironik olarak her ikisi de yapıldı. Sonuçları açıklanmadığı için durumu bilemiyoruz.

Daha da ironik olarak, dünyada kafa nakletmiş tek cerrah, yaşlandığı için işini bıraktı.

Kafa nasıl naklediliyor?

Kafa belli bir soğukluğa kadar düşürülüp, hasta uyku durumuna alınıyor. Şimdilik 2-3 saat, ileride daha uzun süre, kafa gövdesiz yaşatılabiliyor. Sonrasında, bir güzel kesilip, öbür gövdeye dikiliyor.

Öbür gövdenin başı ne oluyor? Şimdilik beyin ölümü yaşamış kişilerin gövdelerine kafa nakledilmesi düşünülüyor. İleride klonları öldürüp gövdelerini almak düşünülüyor (Yeni Tanrılar, Ayrıntı Yayınları).

Bu kamuoyunun tepkisini çektiği için de, bu işlemin öncelikle Hawking gibi dahi ama gövdesi sorunlu insanlara yapılması öneriliyor.

Dünyanın en zengin adamı ve Microsoft’un patronu Bill Gates yazılımlaştırma veya başka bir yolla ölümsüzlüğü reddettiğini açıkladı.

Ameliyat oldukça pahalı: 2 milyon dolar. Bu parayı insanların iki binde biri verebilir, yani yaklaşık 3 milyon kişi. Bunların da önemli bir bölümü 50’sini geçtiği için, ameliyatı kaldıramayabilir.

Şimdiye dek, bilimkurgu romanlarda birşeyin anlatılıp gerçeğe dönüştürülmediği hiç olmadı. Kafa nakli de er geç yapılacak. Aslında 3 kez denendiğini medya belirtmişti ama sonucu belirtmedi.

Ölümsüzlüğün diğer yolu, yazılımlaşma. Beynin bellek bölümü aynen aktarılabilir ama duygusal ve içgüdüsel simülasyon biraz zor. İnsanda bile doğal biçimiyle zor işliyor. Yalnızca bellek olarak ölümsüzlük isteyecekler olacaktır kuşkusuz.

Tüm bunlar gerçekleşince bile ölümsüzlük güvencede değil. Aynı insan ateşte kavrulabiliyor, suda boğulabiliyor elbette.

21. Yüzyıl doğumluların rahat rahat 150 yaşına varacakları önesürülüyor. Kafa nakli bunu şimdilik 2-3 katına çıkarabilir.

500 yıl yaşayan bir insan ne mi yapar? İnsanına bağlı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 509
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster