Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Kasım '13

 
Kategori
Özel Günler
Okunma Sayısı
16945
 

Ölümünün 75. yılında Atatürk'e mektup yazdım.

Ölümünün 75. yılında Atatürk'e mektup yazdım.
 

Atam,
 
Sağlığında seni tanımak şansına sahip olamadım. Ancak gerek ailemiz içersinde, gerekse öğrencilik yıllarımızda bu ülke için neler yaptıklarını çok iyi öğrendim. Kahraman bir asker olmanın yanında bu ülkenin kurucusu olarak da dünyada örnek gösterilen liderlerin başında geliyorsun. Ölümünün üzerinden 75 yıl geçmesine rağmen, bugüne kadar halkımızın büyük bir kesimi tarafından unutulmadın. Ancak son zamanlarda ne yazık ki, unutturulmak isteniyorsun. 
 
Biraz önce, hem gençliğe hitabeni, hem de onuncu yıl nutkunu bir kez daha okudum. Türkiye Cumhuriyetini Türk gençliğine emanet etmiştin. Gençliği, Cumhuriyet düşmanlarına ve gaflet içinde olan iktidarlara karşı uyarmıştın. Hangi şartlarla olursa olsun, Türkiye Cumhuriyetini koruma görevini Türk gençliğine vermiştin.
 
Onuncu yıl nutkunda ise az zamanda çok iş yaptığımızı anlatıyordun. Aslında 57 yıllık ömrün içersinde o kadar çok şey yaptın ki, bizler geriye baktığımızda, kendimizi seninle kıyaslayamıyoruz bile.Yurdumuzu, dünyanın en mamur ve en medenî memleketleri seviyesine çıkaracağımızı, Milletimizi, en geniş, refah, vasıta ve kaynaklarına sahip kılacağmızı,  Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağımızı söylemiştin.  Refaha ulaşmak için zaman ölçüsünün geçmiş asırların gevşetici zihniyetine göre değil, asrımızın sürat ve hareket mefhumuna göre düşünmemiz gerektiğini hatırlatmıştın. Türk milletinin birlik ve beraberlikle bütün güçlükleri yeneceğine inanıyordun. Önemli bir vurgulama daha yapmştın. Türk milletinin tarihi bir vasfının da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmek olduğunu söylemiştin. 
 
Günümüzde ise çok emek vererek başlattığın devrimler geri gitmeye başladı. İktidardakiler Batı'daki gibi bir medeniyet yerine, Arap dünyasını örnek almaya başladılar. Gelecekte senin kaldırdığın haremlik, seramlık dönemi yeniden başlayacak gibi görünüyor. Kızlarımız baskı altına alınmaya başlandı. Senin çok önem verdiğin laiklik artık yok. Varsa bile sözde var. Onuncu yıl nutkunun son cümlesi olan "Ne mutlu Türküm diyene" tabelaları doğuda sökülmeye başlandı bile. "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözlerine karşılık iktidardakiler savaş çığırtkanlığı yapmayı yeğliyorlar. Ülkenin doğusunda insanlar Türküm demeye korkar hale geldiler. İktidardakiler otuzbin kişiden fazla insanın katili olan bir teröristbaşıyla pazarlık yapıyorlar. Güneydoğu'da terör örgütünün bayrakları insanların ellerinde dalgalanıyor ve bizim güvenlik güçlerimiz sadece seyrediyorlar. 
 
Hatırlar mısın Atam? Sen Kurtuluşun ilk adımlarını attığın yıllarda Erzurum'da padişah senin için idam fermanı çıkarmıştı da, o zamanki Generallerinden Kazım Karabekir Paşa seni tutuklamak yerine, "Emrinizdeyim paşam" demişti. Günümüzde ise ordu komutanları, genel kurmay başkanı,  ve bir sürü yüksek rütbeli subaylar, sahte kanıtlarla mahkum oldu da, zamanında onların emirleri altında görev yapmış olan ve halen ordunun en yüksek rütbeli generali konumunda bulunan kişi ağzını bile açamadı. 
 
Açlık sınırının altında yaşayan insanlar otuz milyonu buldu. Ama diğer taraftan yandaşlar servetlerinin üzerine servet ekliyorlar. Onuncu yıl nutkunda söz ettiğin sanatı  ve sanatçıyı da bugünkü iktidar önemsemiyor. Bazıları heykellerin içine tükürürken, bazıları da heykelleri yıkıyorlar. 
 
Biliyorum bunları duydukça kemiklerin sızlıyordur. Sen yaşamında görevini çok iyi yaptın. Eğer ülke bu hale geldiyse bu durumda en büyük suçlu bizleriz. 
 
Affet bizi Atam.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Erol Bey Kardeşim! Gerçekleri ve günceli dile getiren, duygu yüklü mektubunuzu gözlerim yaşayarak okudum. Cumhuriyetimizi bize kazandıran, Dünya Lideri, kimi hainlerin kıymetini bilmeyen, gönüllerimizden sevgisi, saygısı asla silinmeyecek Yüce Atatürk'ümüzü minnet, ve saygı ile anıyoruz, nur içinde yatsın, Allah gani, gani rahmet eylesin. İnşallah ona layık vatanseverlerin nesli tükenmez. Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.11.2013 22:57
Cevap :
Atatürk'ü bu millet 75 yıldır unutmadı Nahide hocam. Şimdi unutturulmaya çalışıyor ama, ne kadar gayret ederlerse etsinler unutturamayacaklar. Her ne kadar ülkemizde biatçı insanlar varsa da, Atatürk ilkelerine sahip çıkacak gençler de var. Bizlerin de o gençlere elimizden geldiği kadar destek olmamız gerekir. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  11.11.2013 17:56
 

MERHABALAR....Gerçekten şu anda yaşasaydı... Bu durumları görüp, ne düşünürdü acaba.? İmam felsefeli bir başvekil idare ediyor memleketimi diye hayıflanır mıydı.? Herkes düşüncesinde serbest olsun da ancak önce oturduğu makamı da düşünsün bir nebze !!! Selamlar..." Nur içinde yatsın kabrinde " NK-ADA/TR

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 10.11.2013 22:35
Cevap :
Atatürk yaşasaydı bu durumlar yaşanmazdı ki Necip bey. Ülkeyi şu anda idare edenler kendi yaşantılarını ülke insanlarına aşılamak çabası içindeler. Toplum bugüne kadar hiçbir zaman bu kadar bölünmemişti. Bu ülkenin hepimizin olduğunu birilerine iyice anlatmak gerek. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  11.11.2013 17:54
 

isik hocam, ulkem ve sag duyulu insanina karsi inancim hala tam!

Newyorker 
 10.11.2013 22:17
Cevap :
Ben de sağduyulu insanların azalmamasını diliyorum sayın Newyorker. Saygılar, selamlar..  10.11.2013 22:53
 

Yüce Atamıza, öz eleştiri içinde, duygu dolu ve gerçekleri içeren bu dizeleri yazan elinize, Ataya duyduğun sevgiye, rasyonel aklınıza sağlık Erol bey, selam ve saygılar.

Nizamettin BİBER 
 10.11.2013 21:41
Cevap :
Ülkemizin karanlıklara doğru gitmemesi için sizin gibi aynı ülküye sahip arkadaşlara çok ihtiyacımız var Nizamettin bey. Yorumunuzla verdiğiniz desteğe çok teşekkürler. Saygılar, selamlar...  10.11.2013 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3392
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster