Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '07

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
414
 

Olup bitenlere farklı bir bakış..!

Olup bitenlere farklı bir bakış..!
 

"Bir önyargıyı ortadan kaldırmak bir atomu yok etmekten daha zordur. "

Albert Einstein

Kitabın Arka Kapağından:

"Türk siyasi tarihi pek çok olumlu sayfanın yanı sıra karanlık sayfaları da barındırıyor. Bunlardan biri de hiç şüphesiz darbelerdir. Ülkemizde darbe konusunda her konuda olduğu gibi bir ikilem (dualizm) yaşanıyor. Bazıları kendi ideolojilerine göre 1960 ve 28 Şubat'ı iyi darbeler olarak görürken bazıları da 12 Mart ve 12 Eylül'ü kutsuyor. Tüm bu süreç akla kendisi de bir melek olan Şeytan'ı getiriyor. Yani acaba kötü olan bir şey iyi olabilir mi? 28 Şubat... Türkiye'nin maruz kaldığı son ve aslında post-modern darbe. Görünürde silah, top, asker yoktu, ama görünmeyen bazı unsurlarla -medya, sivil toplum kuruluşları, halk gibi - Refah-Yol devrilmişti. Aradan 10 yıldan fazla bir zaman geçen bu darbeden geriye kalan nedir? Elde ne var? Türkiye gerçekten bir irtica tehlikesi yaşadı mı? Demokrasiye balans ayarı yapmak kime ne kazandırdı? Yoksa bu darbenin arkasında da küresel sermaye ve ülkemizde cirit atan yabancı servisler mi var? Şemdinli... Karanlık ellerin ülkeyi huzursuzluğa itme operasyonunun son örneği. Kimilerine göre devlet içine nüfuz etmiş derin çetelerin kifayetsizliği, kimilerine göre de İngiliz menşeli bir gizli servis operasyonu. Ne olursa olsun kaybeden Türkiye. Elinizdeki kitap yakın dönem Türk siyasi hayatını yeni bir gözle bakmanızı sağlayacak önemli bir çalışma. Ömer Lütfi Mete zihninizin koridorlarında geziniyor ve size yeni kapılar açacak farklı ipuçları sunuyor. 28 Şubat post-modern darbesi ve Şemdinli olaylarının parantezde kalmış yanlarını sizin için açıyor. "28 Şubat'tan Şemdinli'ye Derin Çeteler" mutlaka okunması ve üzerinde düşünülmesi gereken farlı bir çalışma. "

Etrafımızda her gün yeni şeyler cereyan edip duruyor. Ama değişmeyen birşey var ki o da olup bitenlerin çoğunluğunda bu millet yani bizler zarar görüyoruz. Birileri işlerini çok iyi yapıyor. Devlet kurumları ve siyasi partilere kadar herşeyi çıkarları doğrultusunda kullanarak hedeflere emin adımlarla varıyorlar. Toplumun değişik kesimleri sunni kaygılarla "Birşeylerin elden gittiği" psikolojisine sokularak çatışma ortamlarına sürüklenip arka taraftaki asıl kritik işler gizleniyor.

Bakın son dönemde konuşulan şeylere. İki hafta öncesine kadar Türkiye' nin Kuzey Irak' a girmesi gündemin en önemli maddesiyken şu an bunun yerini Cumhurbaşkanlığı seçimi ve hatta erken genel seçim aldı. Siyasi partiler her zaman olduğu gibi bu yine birilerinin istediği işi tam zamanında yapmayı becerdiler.

Olup bitenlere herkesin bir bakışı vardır. Ancak bakıştaki derinlik ve geniş açı her zaman düşünemediğiniz yeni fikirleri ortaya çıkarır. İşte Ömer Lütfi Mete' nin kaleminden ortaya çıkan "28 Şubat' tan Şemdinli' ye Derin Çeteler" adlı bu eser tam bugünlerde okunması gereken bir kitap. Bakışınıza derinlik kazandıracağından eminim.

Hoşcakalın..!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 410
Toplam yorum
: 458
Toplam mesaj
: 89
Ort. okunma sayısı
: 3248
Kayıt tarihi
: 13.04.06
 
 

Bilgisayar, elektronik, internet alanındaki son gelişmeler. Tüketici elektroniğindeki trendler. Otom..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster