Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '11

 
Kategori
Yurtiçi Tatil
Okunma Sayısı
486
 

Olympos'ta büyük tehlike

Olympos'ta büyük tehlike
 

Olympos artık bu kadar temiz değil.


Geçtiğimiz günlerde bir haber yayımlandı hatırlarsanız. Kumluca Kaymakamlığı, Olympos'a gece saat 10'dan itibaren girişi yasakladı. Gerekçe olarak da gece yarısı alkolle sahile girenlerin yarattığı tahribat olduğu söylendi. 

Kararı doğru ancak yetersiz bir karar olarak görüyorum. Çünkü Olympos için en büyük tehlike aslında gece yarısı alkolle sahile inenler değil, aksine gündüz girenler. Bu yaz, üstelik hafta içi gittiğim Olympos'un inanılmaz bir insan kirliliği ile yok edilmek üzere olduğunu gördüm. Piknik tüpleriyle girenler mi ararsınız? Denizde her türlü pisliği mi ararsınız? 

Tarihi, mitolojik bir yönü de bulunan Olympos'a Müze Kart ile ya da sadece 3 TL ödenerek giriş yapılabiliyor. Sorun şu: Tatilciler Topkapı Sarayı'na piknik tüpü ile giremiyorlar, ancak Olympos'a ellerini kollarını sallaya sallaya giriyorlar. 

Ve tur gemileri. Sadece Olympos'u değil, Adrasan'ı, Kaputaş'ı, Ölüdeniz'i de kirletmeye başlamışlar. Kıyılara yaklaşıp her türlü pisliği büyük bir sorumsuzlukla bırakıyorlar. Jandarma, benim yetkim yok diyor, vilayet topu oraya buraya atıyor. Bu tur gemilerini denetleyen bir kurum var mıdır? Varsa nasıl denetler, ne zaman denetler? Sahil Güvenlik mi bunlarla ilgilenir, bilmiyoruz. 

Olympos'a dönersek; Selahattin Duman'ın dediği gibi bir Türk, keşfettiği yeri 7 yıl içinde bitirirmiş. Olympos da bitmiş. Hem yetkililerin duyarsızlığı hem de insanımızın vurdumduymazlığı buna sebep olmuş. 

Mümkünse bundan böyle Olympos özel bir işletmenin yönetimine verilerek yüksek meblağ ile girişine izin verilen bir bölge olmalı, en azından denizine insanlar ayrıca para vererek girmelidir. Ya da giriş sınırlanmalıdır. Tur gemilerinin de yaklaşmasına müsade edilmemelidir. Başka türlü nasıl koruyacağız doğayı, Olympos'u bilemiyorum. Çok geç kalmış olabiliriz. Gerekirse biz de faydalanmayalım ama yeter ki gelecek kuşaklar için temiz bir Olympos'u düşlemeye devam edelim. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ağaç evlerde konaklayanların sahile ulaşmak için Olympos'un içinden geçmeleri zorunluydu. Antik kente girmek parayla olduğu için, hem bu uçtan hem de sahil ucundan girişte bilet kesiliyordu. Bir kaç gün kaldığımda bu durumun milleti nasıl kargaşaya ittiğini ve sürüleştirdiğini görmüştüm. Hala öyle mi acaba?

Erdal Aydın 
 03.08.2011 10:23
Cevap :
Merhabalar, Ben sadece ağaç evler tarafında müze kartımı gösterdim, sahil tarafında bilet kesmediler. Kargaşa ise hala devam. Ağustos ayının Ramazana denk gelmesi de bu kalabalığın önemli bir gerekçesi olabilir ama söyleyebileceğim tek şey Olympos'un gizeminin ve güzelliğinin yerinde yeller estiği. Saygılarımla  03.08.2011 12:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 44
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1190
Kayıt tarihi
: 12.10.10
 
 

Alice'in harikalar diyarındaki cennet bahçesinden sesleniyorum sizlere. Burada önyargı, olur olma..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster