Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
749
 

Ömer El Beşir'e ne yapmalı?

Ömer El Beşir'e ne yapmalı?
 

El Beşir'in Anıtkabir'de bir önceki ziyaretinde imza attığı skandal.


Hakkında tutuklama kararı çıkarılmış ve ülkesinde gerçekleşen katliamdan dolayı sorumlu tutulan El Beşir bir kez daha Türkiye'ye geliyor. Gidebileceği ülke sayısı zaten çok sınırlı, o ülkelerden biri de Türkiye.

Daha önce Türkiye'ye iki kez gelmişti zaten kendisi, şimdi bir kez daha. Twitter'dan Mirgün Cabas'ın yazdığı gibi, "Ömer El Beşir gideceği ülke sayısı sınırlı olduğundan canı sıkıldıkça Türkiye'ye mi geliyor?"

El Beşir'in Anıtkabir'de imza attığı skandal henüz hafızalarda taze. Kapüşonu kapalı korumasına imzalatmıştı defteri ve kendisi bir kenarda durmuştu. AKP hükümetinin bu tarz şeylere dikkatli olmasını zaten beklemiyorum, Suudi Arabistan kralının ayağına kadar gidip, sağına ve soluna oturup, fotoğraf çektirdiklerini unutmadık sanırım.

El Beşir niye geliyor peki? Kısaca bir İslam Konferansı Örgütü'nün toplantısına katılmak için. El Beşir'in gelişi Türkiye'nin davetiyle gerçekleşmiyor dendi, organizatör başkaları dendi. Fakat bir lideri ülkeye alıp, almamak bizim elimizde değil mi? Sudan'ın devlet başkanı böyle bir konferans için, örneğin New York'a gitse, ülkeye girişi serbest bırakılır mı?

İşin içine "din" olgusu girdiği zaman kazanılan hassasiyet niyeyse diğer insanlık suçlarını unutturuyor. Ne İran'a, ne de Sudan'a bir laf edebiliyoruz. İran'ın halkına uyguladığı baskılar, Sudan'daki katliam... El Beşir'in suçlu bulunduğu konular neymiş? Darfur'da en az üç yüz bin insanın boğazlanması, iki milyon insana karşı da soykırım uygulanması...

Bu rakamlar bizim için sadece rakam anladığım kadarıyla. Hiçbir şey ifade etmiyor. Zira krallar gibi karşılıyor, yaptığı hiçbir şeye ses çıkarmıyor, krallar gibi de uğurluyoruz kendisini her seferinde. Avrupa'ya da kafa tuttu cumhurbaşkanımız, göğsümüz kabardı.

Ayrıca Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Ahmedinejad da ülkemize gelecek. Geçtiğimiz sefer geldiğinde, İstanbul'da kendisini alkışlayan kalabalık acaba ne için alkışlamıştı? Fotoğrafa bakıp bakıp "yazık" demekten başka elimizden ne gelebilirdi?

İnsanların eğitiminde ileri bir noktadaymışız gibi Pakistan'a eğitim sistemi tavsiyelerinde bulunuyoruz. İmam Hatip modelini bir örnek olarak sunuyoruz kendilerine. Fakat, halkta genel bir kanı var: "Bu müslüman, öyleyse bu iyi biri.."

Hayır, Ömer El Beşir iyi biri değil ve hayır, Ahmedinejad da iyi biri değil. Bunlar böyle diye, gidip oralara Amerikan müdahelesi olsun diyemez kimse. Irak'ta düştükleri batağı görüyoruz. Ülkeyi mahvettiler. Türkiye'nin verdiği doğru bir karardı o dönem bana göre, Irak'a asker göndermemek... Bütün uğradığımız zararlara rağmen, yine bana göre bir insanlık suçuna ortak olmadık en azından.

Gazze'de yaşananlara karşı İsrail'e kafa tutan Tayyip Erdoğan'ın, Darfur'da olanlara dair Ömer El Beşir'e de kafa tutması beklenir, ama bu bir samimiyet meselesi. Belki şu anki durumda olabilecek bir şey değil, ama eğer ki Filistin, İsrail'e saldıran taraf olsaydı Tayyip Erdoğan aynı şekilde kafa tutacak mıydı? Hayır!..

Bu yüzden olaya "insaniyet" değil, "din kardeşliği" açısından yaklaştığını düşünüyorum, o dönem de desteklememiştim ve halen de bu görüşümün arkasındayım. Zira, Ömer El Beşir'in Darfur'da katlettiği insanlar da müslüman olmayanlar...

Türkiye'den Ömer el Beşir'i yakalayıp, teslim etmesi isteniyor. Bana göre olması gereken kendisinin Türkiye'ye hiç alınmamasıdır. Türkiye Doğu'ya mı yaklaşıyor değerlendirmelerinin cevabı bence kesinlikle evettir. Amerika'nın sözünden çıkmayan, AB ne isterse yapan bir Türkiye ne kadar kötüyse, gitgide muhafazakarlaşan, teokratik ve otoriter devletlerle ilişki kurmaya başlayan bir Türkiye de o kadar tehlikelidir. Komşularla ilişki kurmak tabii ki güzel bir şey, ama bunu yaparken komşuları demokrasiye, özgürlüklere heveslendirmek daha da güzel. İran'la ilişki kurarsınız ama bir yandan da o baskıcı rejimi savunmamalısınız, ya da baskıcı rejim sanki çok iyi bir modelmiş gibi davranmamalısınız. Protokol kurallarının dışına çıkmadan kurulacak bir ilişki daha iyi olur, Sultanahmet'lerde namaz kılacak vakti bol olan Ahmedinejad ülkemize geldiğinde Anıtkabir'e gitmemişti örneğin, çalışma ziyareti diye bir şey bulunmuştu formül olarak da...

Neyse, fazla uzatmayalım, sözün özü, gidiş iyi bir gidiş değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazıyı güncellemek açısından belirtmekte fayda var, El Beşir gelmiyor. Türkiye ise başbakan seviyesinde "Darfur'da soykırım yok", "müslüman soykırım yapmaz" ve cumhurbaşkanı seviyesinde "el beşir gelsin, kim karışır ki" şeklinde sahip çıkmasıyla kaldı... Gelmemesi hiçbir şeyi değiştirmiyor bu açıdan.

Cihan Y 
 08.11.2009 21:53
 

Ahmedinejad Anıtkabir'e gitmemek için Ankara'ya bile inmedi.Niye alkışlanmasınki, adamlara göre düşmanımın düşmanı dostumdur düşüncesi muhakkak.Ömer El Beşir'e gelince ;o da aynı değilmi?sence teslim etmek için bir nedenleri varmı?Bak görürsün krallar gibi karşılanır!..saygılar

derya doganlar 
 08.11.2009 10:30
Cevap :
Teslim edeceklerini zaten sanmamak bir yana, teslim etmeyeceklerine bile eminim, dediğiniz gibi krallar gibi de karşılanır. Zaten ikili görüşme yapılmasa bile karşılama töreni yapılacakmış. Teşekkürler yorumunuza.  08.11.2009 13:20
 

El Beşirin Türkiye ziyareti için nota verildi ve gül "SİZE NE DEDİ".. Binlerce kadının tecavüze uğramasından,yüzlerce kişinin öldürülmesinden ve bir çok suçtan aranan ANITKABİR ziyaretine gitmeyen gereksiz biri gelse ne olur gelmezse ne olur adam hiç se bana da ne!!!!!!!

ŞERMİN ÇIKRIKÇI 
 08.11.2009 2:01
Cevap :
Banane diyip de geçiştirmemek lazım aslında bence, gelmese çok daha iyiydi. Üstelik bu kaçıncı gelişi... Vakit ayırıp da okuduğunuz için teşekkürler.  08.11.2009 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 146
Toplam mesaj
: 16
Ort. okunma sayısı
: 1081
Kayıt tarihi
: 27.09.09
 
 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakülteliyim. Seyahat benim için bir tutku, her fırsatta bir yerlere ka..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster