Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
46
 

Ömer Halisdemir

ŞEHİT ÖMER HALİSDEMİR’İN ANISINA

Ömer Halisdemir, Türk Tarihinin eşine ender rastlanan, Atatürk’ün deyimiyle ‘’Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber medeniyet nurları taşıyan kahraman Türk Ordusunun’’ kahramanlarından sadece bir tanesi. 15 Temmuz gecesi darbeci hainler Özel Kuvvetler Karargahını basmaya geldiklerinde, komutanından almış olduğu emri, yani şehadet emrini tereddütsüz bir şekilde yerine getiren, bir cesur yürek. Yirmi kişilik bir hain grubunu karargahın girişinde karşılayan ve kendisinin de öldürüleceğini bildiği halde hiç tereddüt etmeden silahını çekip hain Tuğgeneral Semih Terziyi alnından vurarak, Hainlerin emellerine ulaşamamasında büyük rol oynayan bir şehit.

Hani Çanakkale Savaşları sırasında düşman karşısında gerileyen Türk Askerlerine Mustafa Kemal neden çekildiklerini sorduğunda askerler cephanemiz yok demişti de işte o zaman Mustafa Kemal süngünüz var ya deyip hemen ardından tarihi emrini vermiş; ‘’Ben size taarruzu emretmiyorum, ben size ölmeyi emrediyorum, biz ölünceye kadar geçecek zaman içinde yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar gelebilir’’ demişti de askerler de hiç tereddütsüz bu emri yerine getirmişler ve savaşın seyrini değiştirmişlerdi. İşte Şehit Ömer Halisdemir de Komutanının şehadet emrini bu şekilde yerine getirmiş, darbenin seyrini değiştirmişti. Ömer Halis Demir’in şehadete ulaştığı zaman içerisinde gerçekten yeni birlikler gelmiş ve karargahı darbecilerden temizlemişlerdi.

Ömer Halisdemir, Türk Milleti’nin bir kez daha kurtuluşuna sebep olan ilk kurşunu atan bir kahraman. Hani hepimiz hatırlarız, 15 Mayıs 1919’da Yunanlılar İzmir’e adım atmıştı, Osmanlı Hükümeti ve İzmir Valisi sakın Yunanlılara direnmeyin diye sürekli telkinlerde bulunurken, vatanını namusu bilen bir kahraman Hasan Tahsin, koskoca Yunan Ordusunun önüne geçip, öleceğini bile bile ilk kurşunu sıkmıştı ve bir ulusun kurtuluş meşalesini yakmıştı, işte Ömer Halisdemir de attığı ilk kurşunla tıpkı Hasan Tahsin gibi hainlere kendini siper ederek Türk Milletine cesaret vermiş ve direnişin fitilini ateşlemişti.

Ömer Halisdemir, bu nasıl bir sebat, bu nasıl bir kararlılık, bu nasıl bir iman ki emri kutsal sayıp canını verebiliyorsun? Yine tarihimizden Kurtuluş Savaşımızdan bir örnek verelim. 57. Alay Komutanı Albay Reşat’ı analım. Hani savaşın şiddetli bir anında stratejik önemi oldukça fazla olan bir tepenin hala ele geçirilememesi üzerine Mustafa Kemal telefonla aradığında yarım saat içinde tepeyi alacağını söyleyen ancak tepenin yarım saat olduğu halde hala alınamaması üzerine verdiği sözü, aldığı emri yerine getiremedim diye düşünerek tabancasını şakağına dayayarak intihar eden, Mustafa Kemali duygulandıran kahramanı hatırlayalım. Halbuki Albay Reşat yaşama veda ettiği dakikalarda tepe Türk Ordusunun eline geçmişti. İşte Ömer Halisdemir de Komutanına verdiği şehadet sözünü yerine getiren eşsiz bir kahraman

Göğsü iman dolu böyle kahramanlar yetiştiren bir büyük milletin kahramanı da çok haini de çok. İçeride hainler, dışarıda düşmanlar el ele vermiş bizi yıkmaya çalışırken ben hiç endişelenmiyorum. Bu milletin içinden Ömer Halisdemirler, tankların önüne yatan kahramanlar çıktığı sürece, bu iman bizde olduğu sürece bu millete, bu devlete Allah yardım eder. Bu vesile ile ben içerideki hainlere şöyle sesleniyorum:

Bu imanla kimse başa çıkamaz
Bu ihanetler, kahpelikler bizi yıkamaz
Ya selam dur bu bayrağa adam gibi
Ya da bizi usandırma ya sev ya terket

MUTLU BİLGE
01.08.2016 / BOLU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 37
Kayıt tarihi
: 04.04.16
 
 

Hayata ve gündeme dair yazılarımla milliyet blogtayım. 1973 yılında Bolu'nun Dörtdivan İlçesi'nde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster