Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Ocak '08

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3023
 

On emir ve düşündürdükleri

On emir ve düşündürdükleri
 

YUNUS EMRE'NİN "BANA SENİ GEREK SENİ" türküsünün NİÇİN Ortaöğretim ders kitaplarında SANSÜRLENDİĞİNİ anlatmak için GÜNCELLEDİĞİM bir yazıdır.


İbrahimi(Hanif, Abrahamik) Dinlere ait Kutsal Kitaplar, İNDİRİLDİĞİ TARİHTE, O COĞRAFYADA YASAYAN insanların DİLİ, ANLAYIŞ SEVİYESİ ve YASAM BİÇİMİ dikkate alınmak suretiyle oluşturulmuştur. Kuran'da bu konu, “RA'D SURESİ (37) ,TÂ HÂ SÛRESİ (113) ,ŞU'ARÂ SÛRESİ(195) ,ZÜMER SÛRESİ (28) , FUSSİLET SÛRESİ (3), YÛSUF SÛRESİ (2), ZUHRUF SÛRESİ(3), ŞÛRÂ SÛRESİ(7)” ayetlerinde, niçin Arapça kullanıldığı defalarca açıklanmıştır. (Bu durum Kuran'da, zaman içinde beşerin tekamül etmesiyle manası anlaşılabilecek, fakat o tarihte anlamı çözülemeyecek, pek çok ayet olduğu gerçeğiyle çelişmez)

Bunlardan TÂ HÂ SÛRESİ(113) de;

“İşte böylece biz onu ARAPÇA BİR KUR'AN OLARAK İNDİRDİK ve Allah'a karşı gelmekten sakınsınlar yahut onlara bir UYARI VERSİN diye onda, TEHDİTLERİ TEKER TEKER SIRALADIK”.

Yine ayni şekilde ŞÛRÂ SÛRESİ(7) de;

“Böylece biz sana ARAPÇA bir Kur'an vahyettik ki, ŞEHİRLERİN ANASI OLAN MEKKE'DE VE ÇEVRESİNDE BULUNANLARI uyarasın”

Bu ayetlerden çok net olarak anlaşılmaktadır ki KURAN'IN KULLANDIĞI DİL ve MESELELERİ ELE ALIŞ SEKLİ, O TARİHTE ve ARABİSTAN'DA YASAYAN insanların DİLİ, ANLAYIŞ SEVİYESİ ve YASAM BİCİMİ göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Ki bu ilke sadece Kuran’a ait de değildir. İncil Ve Tevrat için de aynidir. İncil, Isa Peygamberin ölümünden çok sonra Müritleri tarafından yazıldığı için, Tevrat’tan bir örnek vermek isterim.

Tevrat’ta 10 emrin yer aldığı Mısır’dan Çıkış(Şemot)20:1-17 bölümünü, beraberce okuyalım; (Parantez içinde yazdığım kısımlar, ON EMİR’İ olusturmada kullanilmistir)

..................................

MISIR’DAN ÇIKIŞ(ŞEMOT)20:1-17

1-Tanrı şöyle konuştu: “Seni Mısır'dan, köle olduğun ülkeden çıkaran TANRIN RAB BENİM. “BENDEN BAŞKA TANRIN OLMAYACAK.(1.Emir)

2-“Kendine yukarıda gökyüzünde, aşağıda yeryüzünde ya da yer altındaki sularda yaşayan herhangi bir canlıya benzer PUT YAPMAYACAKSIN. Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü BEN, TANRIN RAB, KISKANÇ BİR TANRI'YIM. BENDEN NEFRET EDENİN BABASININ İŞLEDİĞİ SUÇUN HESABINI ÇOCUKLARINDAN, ÜÇÜNCÜ, DÖRDÜNCÜ KUŞAKLARDAN SORARIM. AMA BENİ SEVEN, BUYRUKLARIMA UYAN BİNLERCE KUŞAĞA SEVGİ GÖSTERİRİM. (Put yapmayacaksın 2.Emir)

3-“TANRIN RAB'BIN ADINI BOŞ YERE AĞZINA ALMAYACAKSIN Çünkü RAB, Adını Boş Yere Ağzına Alanları Cezasız Bırakmayacaktır.(3.Emir)

4-“ŞABAT(SEBT) GÜNÜ'NÜ KUTSAL SAYARAK ANIMSA. Altı gün çalışacak, bütün işlerini yapacaksın. Ama yedinci gün bana, Tanrın RAB'be Şabat Günü olarak adanmıştır. O gün sen, oğlun, kızın, erkek ve kadın KÖLEN, hayvanların, aranızdaki yabancılar dahil, HIÇBIR IŞ YAPMAYACAKSINIZ. Çünkü ben, RAB yeri göğü, denizi ve bütün canlıları altı günde yarattım, YEDİNCİ GÜN DİNLENDİM. Bu yüzden Şabat Günü'nü kutsadım ve kutsal bir gün olarak belirledim.(4. ALTI GÜN ÇALIŞ, YEDİNCİ GÜNÜ KUTSAL SAY VE DİNLEN) .

5-“ANNENE BABANA SAYGI GÖSTER. Öyle ki, Tanrın RAB'bin sana vereceği ülkede ömrün uzun olsun. (5.)

6-“ADAM ÖLDÜRMEYECEKSİN. (6.)

7-“ZİNA ETMEYECEKSİN (7.) .

8-“ÇALMAYACAKSIN. (8.)

9-“KOMŞUNA KARŞI YALAN YERE TANIKLIK ETMEYECEKSİN. (9.Yalan Yere Tanıklık Etmeyeceksin’)

10-“Komşunun evine, karısına, erkek ve kadın KÖLESİNE, öküzüne, eşeğine, hiçbir şeyine göz dikmeyeceksin. (10. BAŞKASININ MALINA GÖZ DİKMEYECEKSİN’)

…………………………………

Gorulecegi üzere TEVRAT ŞERİATI, KURAN VE İNCİL’DEN DAHA SERTTİR.

KOŞULSUZ SEVGİDEN EN KÜÇÜK BİR İZ BİLE YOKTUR.

Bu anlatım tarzından açıkça görülmektedir ki o tarihteki insanlarinin zeka, bilgi ve bunların bir sonucu olarak da sevgi anlayışları son derece ilkel düzeydedir. Bu nedenle, Tanrı İnsanlara anlayacakları dilde hitap etmiştir.

Akla, ACABA İNSANLAR VAHYİ DEĞİŞTİRMİŞ olabilirler mi? Gibi bir soru gelse de cevap, HAYIRdır. Cunku bu bolum, Eski ahit(sozlesme) denen kitaplar topluluğunun hiç değişmediğine inanılan "Torah/Tevrat" isimli kısmında yer almaktadir.

Bu durumda tek açıklama ZAMANLA İLGİLİ olabilir. Çünkü VAHİY, Hz. İsa’dan 1200 yıl önce, Hz. Muhammed’den 1800 yıl önce ve GÜNÜMÜZDEN 3200 YIL ÖNCE İNMİŞTİR. Anlaşılıyor ki KÖLELİĞİN normal karşılanarak, VAHYE GİRDİĞİ o yıllarda, insanların yaşayış ve anlayış düzeyleri çok geri düzeydedir. Onlar KOŞULSUZ SEVGİDEN DEĞİL, KOŞULLU SEVGİDEN VE DAHA ÇOK DA TEHDİTTEN, KORKUTULMAKTAN ANLAMAKTADIRLAR.

Peki, bu duruma üzülmemiz veya Tanrıya kızmamız doğru olur mu? HAYIR.

ÇÜNKÜ NE EKİLİRSE O BİÇİLİR. HERKES HAK ETTİĞİ YERDEDİR. BU DURUM İLAHİ DETERMİNİZM YASASININ İŞLEYİŞİDİR. HEPSİ BU. Bu TUR BİR TEHDİTKÂR ÜSLUPLA TERBİYE ÖLMEYİ, TEKÂMÜL ETMEYİ O TARİHTE, O COĞRAFYADA YAŞAYAN İNSANLAR KENDİLERİ HAK ETMEKTEDİRLER. (Tıpkı su an Turkiye'nin içinde bulunduğu durum gibi. Sen “Atam izindeyiz diyerek, izinden bir turlu dönmeyen bir insanlar topluluğu olursan, uykuda olmayan bazı güruhlar, Emperyalizm ile işbirliği içinde ülkeni bu hale getirirler. Neyin var neyin yoksa satarlar, seni de derebeyinin sattığı toprağa bağlı köylü misali, küresel sermayenin, karın tokluğuna çalışan kölesi haline getirirler. Fakat Liyakat/hakediş bir kez elde edildi mi sonsuza kadar elde tutulan bir nesne değildir. Onlar da elde ettikleri bu üstünlüğü sonsuza kadar ellerinde tutamazlar. Bu güruhların pervasız davranışları, izindeki Kemalistlerin mevzilerine dönmelerini sağlamıştır. Çok yakında büyük rövanş yaşanacak ve Tam Bağımsız, Demokratik, Laik Türkiye Cumhuriyeti tekrar inşa edilecektir)

Ama kutsal kitaplar aynı kalsa bile, zaman içinde insan kendini ve sevgisini geliştirmiş, Tüm Dinlerde tasavvuf ekolleri oluşmuş ve Yaratıcıyı daha farklı yorumlamayı başarmıştır.

Tevrat’ın indirilişinden 2400 yıl sonra zamanımızdan 800 yıl önce, yaşamış olan ÖMER HAYYAM(1044-1136) Tanrı ve sevgi anlayışını şöyle dile getirmiştir;

İsyan edip karşında duracağım, neredesin?

Karanlığı, ışığa yoracağım, neredesin?

İBADETE KARŞILIK CENNETİ ALACAKSAM

'BAĞIŞ MI TİCARET Mİ' DİYE SORACAĞIM, neredesin?

* * *

Kim senin yasanı çiğnemedi ki söyle?

Günahsız bir ömrün ne tadı kalır söyle.

YAPTIĞIM KÖTÜLÜĞÜ, KÖTÜLÜKLE ÖDETİRSEN EĞER

SENİNLE BENİM ARAMDA NE FARK KALIR Kİ SÖYLE

* * *

Daha sonraki yıllarda yaşamış olan YUNUS EMRE'nin(1238-1320) KURAN’I yorumlayışını ise bugünlerde AKP'nin ortaöretim ders kitaplarından SANSÜRLEDİĞİ şu dörtlüğünden öğrenelim;

CENNET CENNET DEDİKLERİ

BİRKAÇ KÖŞKLE BİRKAÇ HURİ 

İSTEYENE VER ONLARI

BANA SENİ GEREK SENİ

O halde YARATICIYI, EVLATLARI iyi şeyler yapınca SEVEN, ÖDÜLLENDİREN, kötü şeyler yapınca DÖVEN, CEZALANDIRAN, AKLI ALIŞ VERİŞ TEMELLİ ÇALIŞAN BİR BABA GİBİ GÖRMEYİ BIRAKIP, inancımızı “YARATANA ve YARATILMIŞLARA SEVGİ” temeli üzerine İNŞA ETMELİYİZ.

 

Sevgilerimle.

Tuncay Erciyes

26 Mayıs 2007

Son düzenleme: 21 Aralık 2012

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 67
Toplam yorum
: 60
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 4786
Kayıt tarihi
: 11.12.06
 
 

Ayrik otu tohumu ekip, buğday imajinasyonu yaparak, Buğday  hasatı yapabilir misiniz? Her ne ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster