Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
115
 

On yılın alfabetik dizimi

Son on yılımızı incelediğimde günlük yaşantımız sanki alfabe dizimine göre sıralanmakta. Her harfin bir anlamı bir güncellemesi bulunmakta. Son on yılımızda siyasi anlamda olsun, günlük yaşantımızda olsun öyle değişiklikler olduki geriye dönüp baktığımızda acaba biz bunları yaşadıkmı diye sormaktan kendimizi alamadık. Oysa ki Türkiye gündemi son on yıl içerisinde sanki alfabetik sıra dizimine uğramış gibi sıralanmakta ve değişmektedir.

A harfi: Alfabenin ilk harfi olan son on yılın ilk dilimine damgasını vurmuştur. Siyasi iktidar değişmiş ve Ak Parti iktidar olmuştur. Ak partinin ilk harfi A olduğundan dolayı on sene önceki güncelliğimiz Ak parti olmuştur. Basında olsun,günlük yaşamda olsun,politika,bürokrasi de her kesin dilinde Ak parti konuşulmakta idi.  Ak parti sadece üst üste seçilerek değil, söylemleri ve yaptıkları ilede son on yılın en gündemde olan konusu.

B harfi: Alfabemizin ikinci harfi olan B harfi ise seçim meydanlarında Bahçeli'nin urgan atması olayı ve onun devamında gelen etkileri oluşturmakta. Devlet Bahçeli seçim meydanlarında eline Urgan alarak meydana doğru tutmuş ve o dönemki siyasi gündemi oluşturmuşdu. Sıradan vatandaştan en üst düze bürokrata kadar bu konu konusulmuş ve gündemin zirvesine oturmuştur. sayın Bahçeli'nin bu çıkışı meclisde grubu bulunan tüm partileri birbirine düşürmüştür. Sonuç itibari ile alfabe dizimi devam etmektedir.

C harfi: C harfin de hemen akla gelen CHP olmaktadır. CHP'nin kendi iç çekişmesi ve ana muhalafet rolünü ne derecede oynayabildiğidir. CHP nin adında bulunan Halk kelimesinden son 20 yılda iyice uzaklaşması sebebi ile siyasi değişimlere ayak uyduramadığı kendi içerisinde hizip grupların adında halk olan bir partiyi kendi çıkarları için yada kendi konumları için halktan uzaklaştırdıkları ve bu sebebten dolayı seçim sandıklarından çokda başarılı çıkamadıkları gibi ana muhalefet partisi konumunuda iyi değerlendiremedikleri gündemimizin 3. maddesi olarak politik, büraoratik ve halk arasında en çok konuşulan konulardan biri olmuştur son on yıl içerisinde.

D harfi: D harfi direk Deniz Baykal'ı andırmaktadır son on yıl güncellemesine baktığımızda. CHP güncelle bir konu iken dahada güncelleşmesi sayın Deniz Baykal sayesinde olmuştur. Deniz Baykal, CHP genel başkanı iken basına sızdırılmış ( servis edilmiş ) kaçamak görüntüleri ve ses kayıtları ülkemizi oldukça meşgul etmiştir. Bu görüntüleri servis edenler sanki alfabetik gündem sırasını beklemiş gibi D harfine sıra geldiğinde konu ayyuka çıkmıştır.  Deniz Baykal'a yapılanlar etikmi değilmi, bir insanın özeli nasıl gizlice görüntülenir ile Deniz Baykal'ın böyle bir şey yapmış olması ne derece etiktir arasında gittik geldik ve her zamanki gibi ülke gündemini Deniz Baykal'ın yaptığımı yoksa Deniz Baykal'a yapılanmı daha etik üzerine konuştuk. 

E harfi: Eeee E harfine sıra gelince Ergenekon atlanabilinirmi??? Çocukken Ergenekon anlatılınca gururlanır masalımsı tadında olan Ergenekon destanı hoşumuza giderdi. Fakat meğerse kötü insanlar Ergenekon'un büyüsünü bozmak için Ergenekon adında bir örgüt kurmuşlar ve çocukların masalına , gururuna kötü imaj vermek istemişler. Son on yılın en derin konusu Ergenekon davası olmuştur. Neredeyse her kitleden insanın bulaştığı ,gözaltına alındığı, cezaevinde tutulduğu ve mahkemelerde süründüğü bir konu ergenekon. Siyasetçisi,bürokratı,askeri,öğretim görevlisi,profesorü,iş adamı,sıradan insanı herkes var bu işin içinde. Sanki Türkiye’nin yarısı…

Ve gelelim F harfine. F harfi denince akla Fotbol gelir başkada bir şey gelmez. Bu konu tek başına bir yazı gerektirir. Son anlamda şampiyon Galatasaray oldu. Bir sonrakinde sadece F harfini yazacağız son on yıla değil son 20 yıla damga vuruşunu...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 26
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2176
Kayıt tarihi
: 24.03.10
 
 

Ege üniversitesi mezunuyum, Su anda yurtdışında yasiyorum. İlgi alanlarım Futbol, Kültür ve siyas..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster