Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
47
 

Onaylanma Budalası

Vardır böyleleri: Bazıları onaylanmadan duramaz.

Sabah ilk gördüğüne, günaydın!, demesi de, hiç görmediği, bilmediği, duyup tanımadığı yabancılara yardım etme çabası da bundan kaynaklanır aslında. “Neden?”, mi dediniz?: Onaylanma budalası olmasından tabi. Siz ne sanmıştınız? Yoksa başka bir şey mi?

Giyim kuşamından oturup kalkışına dek hep aynı şeyin peşinde: Eloğlundan kabul görmek... Her davranışını okeyletmeden rahatlayamaz budalamız. Sürekli, “evet” denmeden, sakileşemesi imkansız.

“El alem ne der ?,” amentüsüdür. Varlığını muhatap olduğu hareketlere göre ayarlar. “Ben” diye biri yoktur onun için. Her zaman başkaları için yaşar.

Kurduğu cümlelerden tepeden tırnağa taşıdığı tüm aksesuarlar, aynı amaca hizmet eder: Onaylanma budalalığına. Kalanı siz düşünün artık.

On numara“evet efendim!”cidir. Kendisine de aynı şekilde muamele edilmesini bekler. Reddedilmekten ölümüne korktuğunu söylemem gereksiz sanırım. Ya dalkavuklar arasında yaşar ya birilerine yalakalık etmekle şifayı bulur, ömrünü bitirir. Her hal ve duruma uyum sağlamayı becerdiğininden haberdar olduğumuz, Sosyal bukelamunlarıımızdır onaylanma budalalarımız…

Övünmek gibi olmasın ama… Nerde görsem, gözünden tanırım onaylanma budalasını.

Aha da gözümün içine içine bakmaya başladı bile. Ettiği şirinliğin, maskaralığın bini bir para. Yeter ki bir, “He kardeşim! He!” diyeyim. Sarıp sarmalayıp bedenimi, üzerime atlayacak namussuz! Derdi zoru beğenilmek… Başka halttan anlamaz. Umursadığı başkaca bir halimiz yoktur maalesef.

Yaradılışımızla geliriz dünyaya. Kimseyi küçümsemek haddimiz değil elbette. Ama benim gibiler de bildiğini, gördüğünü demeden edemez. İçi dışı bir olana, olduğu gibi davranana dayanılmaz, katlanılmaz derecede iticidir onaylanma budalası. Ben bu kadarını diyeyim. Gerisini varın siz hesap edin.

Şahin ÖZŞAHİN, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben beğendiysem bana yeter:)kimme ne

savas barka 
 23.05.2020 18:18
 

özgüven eksikliği:)nasıl olmuş:)beğenmediniz galiba:)

savas barka 
 23.05.2020 18:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1715
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster