Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Şubat '07

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
927
 

Onbeş üniversitenin rektörüne iptal

Onbeş üniversitenin rektörüne iptal
 

07. 02. 2007 günü, bir yılı aşkın süredir tartışılan ve yeni kurulan 15 Üniversitenin Rektörlerinin bir defaya mahsus olarak Kurucu Rektör atamasının Hükümet tarafından yapılmasını öngören (böyle yorumlanıyordu), 5573 sayılı kanun, Anayasa Mahkemesi tarafından ikinci defa iptal edildi. İlk iptal kararı oy çokluğu ile, ikinci iptal kararı ise oy birliğinde alındı. YÖK Genel Kurulu bir ay içinde dörtte üç çoğunlukla altı aday belirleyecek, Milli Eğitim Bakanı da bu adayları üçe indirecek ve Cumhurbaşkanlığına sunacaktı. Eğer YÖK, aday belirleme işini bir ayda sonuçlandırmazsa - ki YÖK bu işleme karşı çıkıyordu - üç adayı Milli Eğitim Bakanı belirleyecek ve Cumhurbaşkanına sunacaktı. Prosedürün böyle işlemesi de, kanunu doğal olarak ‘Hükümetin Rektörleri Ataması’ olarak yorumlanıyordu. Çünkü, ‘böyle bir işleyişe YÖK karşı olduğu için, nasıl olsa altı adayı belirlemeyecekti’ yorumları yapılıyordu.

Anayasa Mahkemesi gibi bir üst hukuk kurumundan gelen Sayın Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer’in, yerinde bir kararla götürdüğü Anayasa Mahkemesi’ne gitme gerekçesini sonuna kadar destekliyorum.

‘Efendim yeni kurulan Üniversitelerde hoca yok, dolayısıyla seçime girecek aday da yok’ gerekçesi kabul edilemez. Sistem, hoca da yoksa, seçime girecek aday da yoksa; yine de bozulmamalı. ‘Anayasayı bir defa delmekle hiçbir şey olmaz’ (!...) mantığı artık ortadan kalkmalıdır.

Çoğunluk iktidarını elinde bulunduran hükümetler, neden şimdiye kadar bu YÖK Yasası’nı değiştirmedi acaba? Madem herkes bu YÖK Yasası’ndan dertli de, neden değişmiyor, değiştirilmiyor, değiştirilemiyor? Vatandaş aslında bunun yanıtını çok iyi biliyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tesbitiniz çok doğru. Hepsine katılıyorum. Ancak bunun yorumunu çok çok iyi yapacağımdan emin olduğunuzu bilmeme rağmen, ucu bir yerlere dokunur diye yapamıyorum.Yayınlanmaz diye yazamıyorum. Analitik bir kafayla sentez yapabilme yeteğine sahip her vatandaşın, bunları bildiğini biliyorum. Bir akademisyen sorumluluğumla bunları yazabilmenin veya yazamamanın sınırlarını, bugünkü ortamda takdir edeceğinizi düşünerek anlayışla karşılayacağınız inancıyla saygılar sunuyorum. Ertan KILCIGiL.

Dr. Ertan KILCIGiL 
 09.02.2007 11:39
 

YÖK yasasının bu kadar sorunlu olmasına rağmen neden değişmediğini, değiştirilmediğini ve değiştirilemiyor olduğunu açık ve net bir şekilde yazmak gerekir. Vatandaş aslında bunun yanıtını çok iyi biliyor demekle geçirmeyelim. Benim bildiğim bir şey var: Dünyanın en eski milletlerinden ve kültürlerinden birisi olan Türkiye'nin dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında sokabileceği tek bir üniversite yok. Bu da üniversitelerimiz için bir utanç kaynağı ve bu gerçeklikte cumhuriyet tarihinin bütün siyasi iktidarların, cumhurbaşkanlarının ve bilim adamlarımızın da büyük sorumlulukları olduğuna inanıyorum. Bildiğiniz ve bizleri aydınlatabileceğiniz şeyler varsa lütfen yazın. Saygılar

Matilla 
 09.02.2007 11:04
Cevap :
Tesbitiniz çok doğru. Hepsine katılıyorum. Ancak bunun yorumunu çok çok iyi yapacağımdan emin olduğunuzu bilmeme rağmen, ucu bir yerlere dokunur diye yapamıyorum.Yayınlanmaz diye yazamıyorum. Analitik bir kafayla sentez yapabilme yeteğine sahip her vatandaşın, bunları bildiğini biliyorum. Bir akademisyen sorumluluğumla bunları yazabilmenin veya yazamamanın sınırlarını, bugünkü ortamda takdir edeceğinizi düşünerek anlayışla karşılayacağınız inancıyla saygılar sunuyorum. Ertan KILCIGiL.  09.02.2007 11:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 135
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 1206
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi. Spor Sosyolojisi, Popüler Kültü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster