Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2480
 

Önce insan olmak

Önce insan olmak
 

İnsanlığın ölçüsü yoktur.


Sıcak bir yaz akşamıydı. Parkın bankına oturmuş dondurmalarımızı yerken güneşin batışını seyrediyorduk. Yan tarafımızdaki banklarda oturan kızlı erkekli karışık bir grup genç kendi arasında şakalaşıyordu etrafına aldırmadan. Gençlerden birisinin üzerine çok yüklendi diğerleri. Arkadaşları tarafından muziplik olsun diye sıkıştırılan genç birden parlayarak şakalaşmayı sona erdiren “ Siz önce insan olun oğlum! ”cümlesini sarf ediverdi arkadaşlarının kırılacağına hiç aldırmadan.

Bugün burada yaşanan bu sıradan olayda olduğu gibi, yine çoğu zaman bir çok yazı ve konuşmalarda da kullanıldığına şahit olduğumuz, anlamı hakkında fazlaca kafa yorulmayan ve uğrunda pekte emek sarf edilmeyen “önce insan olmak” ne demekti?

İnsanlar kendilerini diğer canlılardan farklı kılan, iyiyi kötüden doğruyu yanlıştan güzeli çirkinden faydalıyı zararlıdan ve adaleti zulümden ayırt edebilme gibi önemli özelliklerle birlikte yaratılmıştır. Bunlar insan olmanın, insanlığın erdemleridir. Önce insan olmak; bu erdemleri herşeyden üstün tutmaktır. İnsan olmak bilincine erişmek demektir.

İnsanın kendisini tanıyıp, çevresindeki olayları gözlemleyerek, değerlendirebilme yeteneğine bilincine sahip olmak, başkalarının etkisi olmadan kendi kendini eleştirmek vekendi hatalarını görmek ve insan olmanın sorumluluğunu taşımaktır. Kendini yetiştirmek için uğraşmak, İyi ahlâk sahibi olmaktır. İnsanhaklarına saygı göstermek ve tüm insanların eşit haklara sahip olduğunu kabul etmek demektir. Başkalarının da insan haklarına saygı göstermelerini istemek ve bu konuda çaba sarf etmektir.

Kısacası, erdemli insan; doğrudan yana olan, sevgiyi özümseyen, üretici, bilgili, empati yapabilen, kendisini başkalarının yerine koyabilen ve davranışlarını ona göre ayarlayabilen, başkalarının acı ve sevinçlerine ortak olabilen ve paylaşmayı bilen insandır. Ahlaklı, alçak gönüllü, mütevazı, adaletli insandır.

Erdemli insanlarda, sevgi, bilgi, doğruluk, masumluk, saflık, dürüstlük, iyilik, dostluk, hak, adalet, güven, güvensizlik, şeref gibi değerler, görgü kuralları ve geleneksel değerler mevcuttur. Unvan, yarar, çıkar, kuşku, çekememezlik, kıskançlık gibi her türlü insani açıdan içi boş ve maddesel değerler (para, mal, mülk gibi) önemsiz ve geri plandadır.

İnsan olmanın sorumluluklarını yerine getirmekten kaçınanlar; çıkar, maddesel üstünlük gibi değerlerin peşinde koşanlar; doğruyla yanlışı, faydalıyla zararlıyı, iyiyle kötüyü, adaletle zulmü birbirine karıştırırlar. Yani insan olma özelliğini yitirirler, değişirler. Haksızlık, adaletsizlik, vicdansızlık ve zulümlere neden olurlar.

Bilinmelidir ki, onurlu bir yaşam sürdürmek; her insanın insan olmakile kazandığı, kanunlar ve uluslar arası sözleşmelerle güvence altına alınmış temel hakkıdır. Eşitliğe aykırı olarak yapılan insan hakları ihlâlleri, o kimselerin ihtiyaçlarını engellemekten öte insanlığını inkâr etmek demektir.

Önce insan olmak, erdemli olmak gibi özlediğimiz su ve hava kadar yaşamsal ihtiyaç duyduğumuz değerler, kaybolmaya yüz tutmuş güzellikler, yeterince mevcut mu ülkemizde, çevremizde?

İçinde yaşadığımız dünyada ve ülkemizde, insani açıdan bakıldığında; yaşanan adaletsizliklerin, haksızlıkların, eşitsizliklerin, zulüm ve kötülüklerin üstesinden gelmek için cumhurbaşkanı, başbakan, bakan, komutan, yönetici, memur, işçi, işsiz, yazar, çizer, asker, polis, zengin, fakir kim olursak olalım ÖNCE İNSAN OLMAK zorundayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

... adına değil de: "Filistinli din kardeşlerimize yardım etmeyen bizden değildir!" diyen budalalara ne demeli...

Yüksel ÖNAÇAN 
 13.01.2009 11:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 2335
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

1960 ANKARA doğumluyum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. 1979 yılında Zırhlı Birlikler Assubay sınıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster