Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ocak '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
586
 

Önce mahsus selam eder . . .

Önce mahsus selam eder . . .
 

Sonra zarfın zamklı kısmı dil ile ıslatılarak sıkıca kapatılırdı.


Eskiden ; önce mahsus selam eder, küçüklerin gözlerinden büyüklerin de ellerinden öperim diyerek başlayan mektuplar vardı. Ve adres yazıldıktan sonra da gideceği yer eğer bir köy ya da kasaba ise oranın bilinen bir esnafının adı not olarak düşülür ve bakkal Fahri eliyle veya tüccar terzi Memduh eliyle gibi. Sonra zarfın zamklı kısmı dil ile ıslatılarak sıkıca kapatılırdı. Postacı o zaman her eve gidemez, ama üzerinde adı yazılı esnafa mektupları bırakır, mektup sahipleri de kasabaya indikleri zaman mektuplarını alırlardı.

Samimiyetin suistimal edilmediği, güven ve insanlık duygularının kaybolmadığı, gaz lambası altında ders çalışılan, çamura bata çıka okula gidilen mutlu insanların dünyası idi o zamanlar. Teknolojinin insan hayatına girmesi ile deforme oldu duygular.

Mektup ve tebrik kartları kayboldu gitti. Daldık balıklama android işlemcili dünyaya. Kimimiz çift çekirdekli aldı android işlemciyi karnını bile doyuramazken, kimimiz tablete sarıldı dört el ile. Sonra facebook denen günümüzün yasal uyuşturucusu ile tanıştık hepimiz.

Önce bir şey olmaz diyerek ufak, ufak dozlar ile aldık facebooku damarlarımızdan. Ama kesmedi bu ufak doz. Sabah, öğle, akşam olmak üzere günde üçe çıkardık ama bana mısın demedi beyin, artık vücudumuzdaki titremeyi bile kesemiyorduk.

Gecenin bir vakti, zamansız saat mevhumu olmadan yedi yirmidört almaya başladık. Bazen de karıştırdık whatsapp ile dozu yükselttik. O bile kesmedi bazı zamanlar. Like sayımıza baktık, kıskandık bazılarını ya da üzüldük gecenin bir vakti. Kahretsin benim ondan neyim eksik diye hayıflandık. Yan etkilerini de asla kabul etmedik facebookun. Hadi oradan dedik, işimi asla ihmal etmem dedik, yok ya ne var ki uykumu alıyorum ben dedik sabaha karşı hoca Allahuekber derken.

Irzına geçtik, tecavüz ettik Türkçe’ye. Nbr, cnm, iiiim ve buna benzer salak, sulak kelimelerle. Sonra da akıl verdik başkalarına düzgün Türkçe konuş lütfen filan gibi beylik kelimeler ile. Unuttuk telefon etmeyi bayramlarda, seyranlarda. Kıytırık, b..tan, toplu mesajlar attık ruhsuzca ya facebooktan ya da whatsapptan. Neyse ya bu kadar yeter, yazmıyorum.

Facebooka bakmam lazım paylaştığım yazı kaç adet like almış.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 201
Kayıt tarihi
: 05.09.12
 
 

Munis, halis öyle işte .. Bazen ben bile şaşırıyorum kendime... Ya bu ben değilim diye... Ben ben..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster