Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Şubat '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1061
 

Öncekiler, Sarai Sierra ve ötekiler…

Öncekiler, Sarai Sierra ve ötekiler…
 

şiddet hep vardı


Gene efkar sardı ruhumuzu! Çünkü günlerdir kayıp olan ABD li Sarai tecavüz edildikten sonra öldürülmüş olarak bulundu. Aslında efkardan çok bir utanma duygusu içerisinde Türkiye. Bu ilk değil ve umarım son olur! Hatırlayalım mı?

Giuseppina Pasqualino di Marineo(9 Aralık 1974, Milano - 31 Mart 2008, Kocaeli) ya da daha çok bilinen adıyla Pippa Bacca, İtalyan sanatçı ve aktivist…Pippa Bacca, sanatçı arkadaşı SilviaMoro ile beraber "Barış Gelini" adıyla, dünya barışı için düzenledikleri ve 8 Mart 2008’de Milano’dan başlayıp Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin güzergahından Tel-Aviv’de noktalanması planlanan bir yolculuk sırasında, Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı TavşanlıKöyü yakınlarında Ballıkayalar mevkiinde tecavüze uğramış ve boğularak öldürülmüştür. Bacca ve arkadaşı Nisan ayı ortalarında Kudüs’e ulaşmayı planlıyordu. Yolculuk başlangıcında, internet sitelerinden "Beraberimizde yolculuk boyunca üzerinde birikecek tüm kirlerle birlikte götüreceğimiz tek elbise ‘’beyaz gelinlik olacak." demişlerdi. Pippa Bacca, ‘’Barış Yolculuğu’’nu Türkiye’de sonlandırdı, sonlandırmak zorunda kaldı, sonlandırmak zorunda bırakıldı, aslında Pippa Bacca hayata son nokta olacağını bilmeden Türkiye’de hayata ‘’SON’’ dedi, demek zorunda kaldı. Ülke olarak çok kızdık, üzüldük, Pippa’yı hafızamıza gömdük.

Geçtiğimiz günlerde bir ABDli turist kayboldu. 33 yaşındaki Sarai Sierra 14 yıllık evli ve iki çocuk annesi. 11 ve 9 yaşlarında iki oğlu olan Sierra fotoğrafçılıkla uğraşıyor. Amerika’da yaşayan ve İnstagram’da tanıştığı arkadaşları tarafından Türkiye’ye davet edilen Sarai Sierra 7 Ocak’ta Türkiye’ye geldi.21 Ocak’tan beri haber alınamayan Sarai Sierra’yı sonunda bulduk! Ama gene ölü bulduk! Acıdık, kızdık ve utandık!

Peki, eşi benzeri az olan, ilk defa karşılaştığımız bir olaydı da onun yüzünden mi utandık? Nerde? Ülkemde adı sanı hatırlanmayan, şiddete maruz kalan, tecavüze uğrayan sayısız kadın var! Gün geçmiyor ki kadın dövülmesin, tecavüz edilmesin, ailesi veya tecavüzcüsü tarafından öldürülmesin. Haber programında bu tür haber olmayınca rahat bir nefes alıyoruz. Ama çoğu zaman birden çok bu tür haber Türkiye’min gündemine düşüyor. Bu olaylar karşısında ülkem ne yapıyor? Kızıyor mu? Utanıyor mu? Yoksa kahvesinin, çayının yanında kurabiye olarak mı kullanıyor,  dedikodusunu yapıp unutuyor mu? Yoksa kanıksadık mı? Kanıksamak!!!! İşte en kötüsü bu! Gün gelecek Sarai gündemden düşecek ve biz onu Pippa’nın yanı başına hafızamıza gömeceğiz! Böyle bir olayla karşılaşana kadar da hafızamıza uğramayacağız bile…  

Oysa ki; sadece onalar değil nice umut dolu, ama çileli Pippa ve Sarai’lerimiz var bizim. ‘’Namusumuz kirlendi!’’ diyerek namus temizliğini kadını öldürmekte bulan babalarımız, ağabeylerimiz, amcalarımız, dayılarımız var bizim. Katil, tecavüzcü v.b. bizim namusumuzu kirletmiyor mu? Biz ne diye bunu kabul edip, oğullarımızı bağrımıza basıyoruz o zaman? KADIN GÜÇLÜDÜR! KADIN KATLANIR! KADIN KABUL EDER! Bu mudur sebebi? Yoksa, KADIN HER ŞEYE RAĞMEN SEVMEYE DEVAM MI EDER?????? KADIN SESSİZ, DİLSİZ! midir?

Ülke olarak utancımızın ‘’şapka düştü kel göründü’’ sonucunda olduğunu sanıyorum! Bir turiste, bir aktiviste olduğu için sanıyorum bu utancı taşıyoruz! Oysa Olga ne olacak? Rus olduğu, Ukraynalı olduğu…. İçin mi unutulacak yada fark edilmeyecek?

Ülke itibarımız sarsıldı, Müslüman, haktan yana yanımız incindi diye kısa süreli utanç yaşadığımıza inanmak istemiyorum! Ayşe’leri, Fatma’ları, Hanife’leri ne yapacağız? Onların utancına ne çare bulacağız? KADINA ŞİDDET! KADINA HİDDET! KADINA EZİYET! KADINA ÖFKE! Ne olacak? Ülkem bunun hesabını kime ve ne zaman verecek? Ülkem bunu nasıl temizleyecek? Ülkem bu duruma nasıl engel olacak?........Sarailere, Baccalara, Bacılarımıza ne olacak?

Cevabı herkesin düşünmesini istiyorum. Yoksa buradan sorunu çözüp, mantığınız olmayı ben de biliyorum. Oysa sizlerin de fikri var unutmadım. Lütfen bu konu hakkında DÜŞÜNÜN!!!!!!!!! Ve isterseniz de PAYLAŞINNNNNNNNNN!!!!!! Rica ediyorum! Bu düşünme ve paylaşma işlemini siz yapın. Birileri sizin yerinize düşünüp, mantığınız olmasın ki hayatta doğru durup, kimseye hesap vermeden yaşayabilin!

Hayatta hesap verecek bir şeyleriniz olmadan yaşamanız dileği ile…

http://blog.milliyet.com.tr/eceer

www.medyabey.com

https://twitter.com/eceer6

http://blogcu.com/eceer

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Cesette tecavüz izine rastlanmadığı ile ilgili olarak emniyet müdürü bile açıklama yaptı. Bir konuya dikkatleri çekmek ve söylemek istediğinizi yüksek sesle duyurmak için yalan yanlış bilgiler vermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Yazınızın bütün önemi bu yalan bilgilerle durumu abartma eğiliminizden dolayı gözümde yok oldu. Milliyet gibi özel bir gazetenin blog'unda yazarken daha dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.

Berna Çavdar 
 03.02.2013 16:07
Cevap :
teşekkür ederim uyarı için yazı geç yayına alındı, bu benim değil milliyet ile aramızdaki bir iletişim bozukluğundan oldu. hali ile ilk çıkan habere göre yazıldı. üzerinde hırsızlık izi bulunamadığı ile ilgili yazıda şüphe tecavüze çekilmişti. ama dikkat çekmek istediğim Türkiye'de KADIN KATLİ idi sanırım yanlış anladınız ve yazının tamamını okumadınız, saygılarımla  04.02.2013 11:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 781
Toplam yorum
: 112
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 3823
Kayıt tarihi
: 23.09.12
 
 

16- 06- İstanbul'da doğdum. Tatbiki Güzel Sanatlar Tekstil Ana sanat dalı Moda tasarımı bölümünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster