Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mayıs '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
368
 

Önder Sav, gerçekleri söylerken;

CHP genel sekreteri, kırk yıllık arkadaşıyla görüşüyor. Görüşme sırasında, arkadaşının hacca gitme isteğine espirili bir yaklaşım yapıyor. Bundan doğal ve gerçek bir şey olamaz. Sözde CHP'li gibi gözüken Mustafa Sarıgül'ün basına da yansıyan tepkilerini çok yanlış ve çıkarcı bir anlayış olarak görüyorum. Önder Sav'ın arkadaşı da zaten, Önder Sav hakkında konuşurken, kendisini sevdiğini, siyasetimizin temiz siyasetçilerinden biri olduğunu belirtiyor.

Önder Sav'la birlikte Hac konusu açılmışken , bu konuda bir takım anektodları ortaya koyalım.

Anadolu köylüsü, tüm giderlerini harman zamanı ödemek için, kasabadaki esnafa borçlanır. Borçlanırken de, "Harmana" der. Arabistan'ın köylüsü de , kasabadaki esnafa borçlanırken, aynen şöyle der: "Hac kırkımına" der. Hacılar gelecek, onlardan kazandıkları paralarla, borçlarını ödeyecekler. Hac mevsimi o bölge için bir geçim kaynağıdır.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin bir köyünde, 35 yıl önce öğretmenlik yaptığım yıllarda, köyde 25 yaşın üzerindeki tüm köylülerin hacı olduğu dikkatimi çekmişti. Hacca gitmek için hali vakti yerinde olmak gerekiyor. Köyün hacılarının çocukları da benim öğrencilerimdi. Deftersiz, kalemsiz ve önlüksüz. Onların bu ihtiyaçlarını ben öğretmen maaşımla karşılıyordum. Haca giden köylüler hakkında hac sırasında yapılan davranışlar anlatılırken, hac sırasında bir çok hırsızlıkların yapıldığını bizzat kendileri anlatıyordu.

Kısacası, bizim insanımız uyutuluyor, uyutulmaya devam ediliyor. Hacca gitmeyeyin, yoksullara yardım edin, bir garibanı evlendirin diyenler yadırganıyor. Toplum olarak bir ikiyüzlülüğü yaşıyoruz. Özellikle Mustafa Sarıgül'ün bu konuda basına yansıyan davranışlarını çok çok yadırgıyorum. Mustafa Sarıgül'ün, CHP' de bir iş olamaz diye düşünüyorum. Sarıgül'ün davranışları şuna benziyor: "Gittiğin yerde insanlar şaşı ise, sen de bir gözünü kapat" demek istiyor. Böyle bir davranışın bilimsellikle, ülke çıkarlarıyla, inançla ilgisi olamaz. İnsanımız aklını kullanmak zorundadır. Aklını kullanmaktan kimseye zarar gelmez. Dini kullanmak en kolay olanıdır. Yüzyıllardır, siyasi iktidarlar, ekonomik güçler, dini kullanıyor, dinle iktidar oluyor. Gerçek anlamda sömürülen ise din maskesiyle halk ve emekçi kesim.

Basına yansıyan, bunu kullanmaya çalışanları kınıyorum. Önder Sav'ı ise kutluyorum. Oy uğruna, siyasi çıkar uğruna takkiyye yapanları ise, ülkemizin çıkarlarını, kendi çıkarları yönünde kullandıkları için kınıyorum.

Bazı,basının da bu konuda tavırlarını da, gerçek anlamda yadırgıyorum. Doğruyu söylemek, siyasi rant yaratmayabilir. Atatürk de siyasi rantları düşünseydi, çağdaş devrimleri yapamazdı.

Mustafa Sarıgül, bu tavırlarıyla Chp'li olamaz. O tavrını koymuştur. Onun siyasi arenadaki yerini kısa zamanda görürüz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Burada şu ayrımı yapmak gerekir diye düşünüyorum. Önder Sav kameraların karşısına geçip fikirlerini açıkça ifade etmiş midir? Hayır. O zaman takiye yapıyordur. Bir çok politikacı gibi oy uğruna gerçek benliğini, düşüncelerini dışa vurmuyordur. CHP' nin ne solculukla ne demokratlıkla bir ilgisi kalmadı maalesef. Sizi çok gerçekçi bir insan olarak görüyorum. Sarıgül'ü de sevmem ama Sarıgül'ü CHP'ye yakıştıramamanıza bir anlam veremedim. CHP bugünkü haliyle saygın bir parti midir ki Sarıgül yakışmasın? Saygılarımla...

moonlight1 
 11.06.2008 11:48
Cevap :
Merhaba, Kimse, mikrofonlara konuşurken kendi özelini konuşmaz. Hepimizin mikrofon tutulduğunda konuşmayacağımız şeyler vardır. Dünya liderlerinin bile yanlışlıkla açık unutulan mikrofonlara söyledikleri ne sözler var. Asıl olan, kimsenin basına söylemediği, demeç vermediği, arkadaşıyla tartışılırken söylediği sözlerin kullanılması aslında kişi haklarına bir saygısızlıktır. Kaldı ki ben kişisel düşüncem olarak, Sav'ın söylediklerine katılıyorum. Haklısınız, CHP İÇİNDE BİR TAKIM SIKINTILAR VAR. Her şeye rağmen parti içi demokrasinin en iyi olduğu parti durumunda. Hiç bir partide kimse liderini bu kadar eleştirmez, eleştiremez.Bunun örneğini diğer partilerde görüyoruz. Eleştirilmek güzel bir şey. Yorumunuz düşünce üretmek, düşünmek açısından çok önemli. M. Sarıgül için de , Partisiyle bu kadar didişen, parti tabanından da tepkiler alan bir kişinin bundan sonra partiye yararı olacağını da düşünmüyorum. Teşekkür eder, sevgi ve saygılarımla esenlikler dilerim  11.06.2008 12:19
 

tespitler: 1-) halkla dalga geçme 2-) halkı hakir görme 3-) saçma sapan malzeletler bulma 4-) halktan kaçma sonuç:%21 (dsp olmasa %17) evettt herkes sizin gibi okumuş değil ki,mesela üniversitelerin %99 u sizinkilerin elinde:)

41 quapot 41 milliyet blogun anarşisti! 
 01.06.2008 18:44
Cevap :
Merhaba, Yorumunuzla katkıda bulunduğunuz için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  02.06.2008 13:11
 

Sayın Erdoğan, toplum olarak hala bazı değerlerimizin hassasiyetini farkında değiliz sanki. Bende sayın Sav' ın konuşmalarında bir art niyet olmadığı kanısındayım ama hiç bir şeyin gizli kalmadığı günümüzde sosyal demokrat kişiler her yaptığı eylemde toplumun hassasiyetlerini göz ardı etmemeli. Çalışmalarınızda başarılar diler saygılar sunarım.

eyyüp yıldırmış 
 27.05.2008 17:34
Cevap :
Eyyüp Bey Merhaba, Doğrusu, insan ne diyeceğini bilmiyor. Ülkemizde herkes bir şeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullanıyor. Benim görüşümdekiler aynı şeyi söylerlerse doğru, karşıt görüşler söylerse yanlış ve takiyye yapıyor demeye hazırlanıyoruz hemen. Birbirimize güvenmeyen bir toplum haline geldik. Belki de bu güvensizlikler kasıtlı geliştiriliyor ve ranta dönüştürülüyor. Yorumunuz için teşekkürler eder, esenlikler dilerim.  27.05.2008 21:38
 

Çok güzel ve çok yerinde bir tespit. İşte benim de en çok üzerinde durduğum husus bu. Bom boş bir inanç uğruna heba olan milyarlar ve heba olan yavrucaklar. Elinize kaleminize sağlık. Saygı ve sevgilerimle

Hilmi Polat 
 22.05.2008 23:14
Cevap :
Merhaba, Katkınızdan dolayı teşekkür eder, sevgi ve saygılarımla esenlikler dilerim.  23.05.2008 11:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1407
Toplam yorum
: 1907
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1034
Kayıt tarihi
: 04.11.06
 
 

Emekli öğretmenim ve  emeklemeye devam ediyorum.  Emeklilik yaşamın sonu değil, yaşama yeni amaçl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster