Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ekim '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
488
 

Önemli kişiler ve önemli işlerde kullanmak, kullanılmak!..

Başbakan’ın yanındaki insan bir hayli tartışılıyor.. Belkide o kişi kendini tartıştırıyor. Önce, dedesine ait bir kitabı, bazı bölümlerini –ki düşünür Said Çekmegil, ile ilgili yerleri- sansürleyerek, yeniden bastırdı. Bastırtmakla kalmadı.Her nedense, özellikle midir, bilinmez YARGITAY hakim ve savcılarına gönderdi.
YARGITAY mensuplarının bir kısmı, kitabı iade ederek tepkide bulundu. Normal olanı kitabın yayınlanması, yayıncı aracılığı ile tanıtım ve dağıtımının yapılması idi. Neden torun Cüneyt, bu yollara girdi?

Bilinmiyor.

"Erkekli- kadınlı karışık saf tutarak ve bayanların imamlığında Namaz kılma" gösterisi ile "Hanımı" vasıtasıyla gündeme geldi. Tartışmalar sürerken Başbakan’ın "Hanımını boşasın mı?" şeklinde "Danışmanını" müthiş bir savunuşuna şahit olduk..
Dahası ..
ABD’den bazı homurtular gelir.
İçerde zayıf olanlar için her zaman ABD’deki homurtular önemlidir.
Okyanus ötesinden gelen homurtuları kesmek, en azından homurdayanları "ikna " için Şaban Dişli ile Cüneyt Zapsu, ABD’ye sefer açarlar.
Homurdayan ABD’liler "ikna" edildi mi?
Bilinmez.
Fakat Cüneyd Zapsu'nun, Başbakan Erdoğan için Washington'da söylediği bir kaç kelimenin ABD’de yerini bulup bulamadığı da mechul?
Ancak içerde hala tartışılıyor. Hala tartışılan cümleyi şöyle çeviriyor, bilenler.. 'Bu adamdan yararlanmayı bilmelisiniz. Devirmeye çalışmak yerine, delikten aşağı süpürmek yerine, onu kullanın."*
Evet, "bu adam"ın kullanılması...
Ne için ve nasıl ve kim tarafından?..
Yakınındaki birisi tarafından "bu adam" dendiğine göre...
Kimin kimi kullandığı, yayarlandığı, bu kelimede gizli gibi..
'Delikten aşağıya süpürmek' ise olaya ayrı bir anlam katıyor..
Sonra mı?..
ABD'ye, 'bu ülkenin başbakanını süpürmeyin, bu adamı kullanın' diyen Danışman Zapsu, "Fındık" meselesinde yine gündemde..
Geçenlerde bazı dostları ziyaret ederken şimdiki "Başbakan Tayyip Erdoğan adına Demokrat Parti’nin bir kongresinde "Genel Başkan adayı" olduğu söylenerek Zapsu’dan bahsediliyordu.
Olaya şahit olanlar:
06 Mayıs 2001 tarihli Demokrat Parti kongresinde Genel Başkanlığa aday olan Zapsu’nun kürsüye çıkarak "Ben siyaseti bilmem. Kendim içinde aday değilim.. Ancak sizinde çok yakından tanıdığınız birisi için ve zamanı gelince devretmek üzere emaneten Genel Başkanlığa adayım" dediğini belirtiyorlar.
Ve ekliyorlar: "Kimi kast ettiğini açıklamadı ama bilenler biliyordu. Zapsu, Erdoğan adına emanetçi olarak DP, Genel Başkanı olacaktı.."
Meğer Zapsu, sadece bu gün değil, AKP’nin dizaynında da rol ve etki sahibi imiş..
Mustafa Nevruz SINACI bey, harıl harıl çalışıyor.
Bir yandan günlük meselelere kafa yorup, fikirlerini ortaya koyarken diğer yandan da yakın tarihe ışık tutacak önemli bir esere imza atmak üzere yoğunlaşmış durumda. Bu konularda da üsdat..
Ve meselenin içinde değil merkezinde bulunmuş bir kişilik..
Kapısını çaldık.
Meğer Mustafa Nevruz SINACI bey zaten yakında çıkacak olan "Siyasette Gelenek ve Gerçek" isimli kitapda yeterince konuya yer vermiş. Çıktığında epeyce ses getirecek olan ve fikir hayatımıza bir başucu kitabı olarak önemli katkılar saylayacak olan kitapdan bilgiler lütfettiler.
Cüneyt Zapsu, DP’de İstanbul İl Başkanlığı ve vekaleten de olsa kongreye kadar DP Genel Başkanlığı yapmış.
Yaptırılmış...
Hatta, çeşitli partilerle yapılan ittifak görüşmelerinde o var. 1999 seçimlerinde DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, DP’den Zapsu’nun Milletvekilleğini bile gündeme getirmiş..
Kısaca konumuzla ilgili bölümlerden alıntılar yapacağım.
"Tansu ÇİLLER DP’ye üç kontenjan verdiğini iletti Korkut ÖZAL da bu üç kontenjanı ‘Korkut ÖZAL, Ahmet ÖZAL ve/veya oğlu Murat ÖZAL ile Cüneyt ZAPSU’ olarak kullanacağını bildirdi. Partide kıyamet koptu. Kavga-gürültü başlayınca DYP-DP ittifakı suya düştü."

"Nitekim, başta parti içi dinamiklerin yaklaşım biçimi, o sıralar yeni bir parti kurma arayışı içine giren Recep Tayip ERDOĞAN ile sürdürülen temaslar... Mart ayı sonunda Prof. Dr. Korkut ÖZAL’ın, 18 Mart.2001 günü Genel Başkanlık görevinden ayrılması ile neticelendi. Fakat, ayrılmadan önce... Parti Divanı ile Genel İdare Kurulu Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Cüneyt ZAPSU’yu "Genel Başkan Vekili" olarak tayin etti. Cüneyt ZAPSU, Recep Tayip ERDOĞAN ve RP’den kopan grup ile sürekli temas eden bir kimse idi. Daha önce pek çok temas onun sayesinde kurulmuştu."

Bu kongreden önce cereyan eden ilginç bir hadiseyi İsmet HACISALİHOĞLU şöyle anlatır: (Güler Kömürcü, 10.03.2003)

"Cüneyt ZAPSU benim nazarımda siyaseten bir hiçtir. Fakat, milletimiz ve ülke bütünlüğümüz hakkındaki görüşleri Demokrat Parti'nin geçmişteki insanların mezarlarında bizlere beddualarına sebep teşkil eder mahiyetteydi. DP tüzüğü gereği 45 gün sonra olağanüstü kongre toplanıp genel başkan seçimine gitmek gerektiğinden Cüneyt ZAPSU’nun Genel Başkanlığına karşı çıkarak çalışmalara başladım... Recep Tayip ERDOĞAN’a gelip, Demokrat Parti çatısı altında, bu misyona uygun istediği çalışmayı yapabileceğini ve Demokrat Partinin bu toparlanmaya amade olduğuna dair söz verdim. 2001 senesi Nisan ayının 29’unda sayın Tayip ERDOĞAN destekli, Korkut ÖZAL’ın adayı ve vekili Cüneyt ZAPSU’yu DP Genel Başkanlığından uzaklaştırdım. Daha önce verdiğim söz üzerine genel başkanlığa getirdiğim arkadaşla beraber sayın ERDOĞAN’ ın Cinnah'ta ki bürosuna giderek; Demokrat Partinin emrinde olduğunu kendisine ilettik. Eğer, partiyi istiyorsa işte DP, yok eğer, Cüneyt ZAPSU veya Türkiye’ nin .... görüş sahiplerini istiyorsa karar kendisinindir. Sayın Erdoğan DP'yi istemeyip vazgeçti.’

Sonuçta 06 Mayıs 2001’de DP Genel Kurulu toplanır. İki genel Başkan adayı vardır. Cüneyt ZAPSU ve Yalçın KOÇAK... Yalçın Kocak, Genel Başkan seçilir.. "İşin doğrusu, bu dönemde, Demokrat Parti mutfağında AKP yemeği pişirildi. Ancak, AKP, DP’ den kesin sonuç alınıncaya kadar kurulmadı. Muhtemel kurucuların ise, Demokrat Parti kongresi toplanıp da, Cüneyt ZAPSU’ nun kazanıp-kazanmadığına dair nihai sonuç alınıncaya kadar da hiçbir adım atılmadı.

Bu kongre, aynen beklendiği şekilde olaylı geçti. Açılış ve takdimle görevli üyenin kürsüden indirilmesi ve gerilimli bir divan seçimi yapılması ile sürdü. Fakat, divanı kaybetmelerine rağmen Cüneyt ZAPSU taraftarları oylamanın sonucu ilan edilinceye kadar salonda kaldılar. Seçimler bittikten ve Yalçın LOÇAK’ ın seçildiği kesinleştikten sonra hep birlikte salondan ayrılarak doğru Recep Tayip ERDOĞAN’ ın Cinnahtaki bürosuna gittiler. Bir daha da, bunlardan Demokrat Partiye dönen olmadı. " diyerek Zapsu’nun Genel Başkan adayı olduğu DP Kongresi’ni ve sonrasını anlatan Sınacı, "Bu gün AKP’de Cüneyt Zapsu dahil 101 tane milletvekili, belediye başkanı gibi kadrolarda eski DP’lilerin yer aldığını " söylüyor..

Sonuç olarak Cüneyt Zapsu, tartışılsa da AKP için hep var.. Ve biri birilerini yerine ve zamanına göre kullanıyor mu dersiniz?

Fakat..Emenetçi, bu.. "Kendim için kullanıyorsam.." diyebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 10
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 809
Kayıt tarihi
: 06.07.06
 
 

Hayata Elektronik teknisyeni olarak başlayan Çavdar, her kim  ne hal üzere gördü ise  öyle bilini..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster