Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ağustos '13

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
173
 

Önemli olan bedendir; beden bittikten sonra kalbin de ruhun da esamisi okunmaz

Önemli olan bedendir; beden bittikten sonra kalbin de ruhun da esamisi okunmaz
 

Manevi angajmanlar nedeniyle insan bedeninin önemsenmemesi yüzünden kuru kavramlar ve olmayan (yaşamamış)hayali bedenler bile insan sayıldı; yan yatan, dağlar delisi, krivo… Bizi sanal yapamadılar; çünkü duba gibi body ortada evvelallah. Ama insanı manevi bir varlık olarak görme, iç dünya, dış dünya, ruhsal derinlikler, kalp kapısı, gönül bahçesi dehlizlerinde varlığımızın kaybolmasını sağlama gayretleri hala devam ediyor.

Tabii ki boş şey bunlar, inancın böyle ayrımları yok; Tanrı’nın emirlerini alıyor somut olarak uyguluyorsun. Duygu âlemi diye bir şey yok, duygu vücudun tepkisi, biz sadece bedeniz, ruh inananlar için var. Yani basit bir vücuttan ibaret insanı karmaşık ruhsal ve duygusal açılımlara sokup varlığınızı zorlaştırdığınız zaman hayat da zorlaşıyor; kalp atışlarına olmadık anlamlar yüklüyorsunuz. Ne yapsın, çalışmasın mı kalbimiz?

Ve en kötüsü yaralı kalbimizi (nasıl yaralanmışsa) uğraşmaktan bizden ilgi bekleyen vücudumuza bakamıyoruz. Ruhun acısı, kalbin yarası hayatın zorluklarına bulduğumuz karşılıklardır. Vücut çizgilerinin dışına çıktığımız zaman kendimizi olmayan dünyanın, yine kendimizin yarattığı acıklı maceralarıyla baş başa bırakıyoruz. Örneğin ölümlere neden olan kara sevda tarzı bunalımlar da bence bu çıkmazın ürünü.

“Kalp yarası derindir…” deniliyor, elbette çünkü bu anlamda bir kalp ve böyle bir yara yok; biz yaratıyoruz. Vücudun iç ve dış bölümlerine anlamlar yüklemek sanatı zenginleştirirken bizi bitiriyor; şaheserlerin çoğu gerçek bir dramın üzerine kuruluyor.

İçimizdeki sanal maneviyat uçurumlarına dalarak insan olacağımızı sanarken insanlıktan çıkıyoruz. Ve sanıldığının aksine eğer şeytan diye bir şey varsa bizi böyle daha kolay kandırıyordur. Çünkü vücut net:Aşk istersem alırım. Ama diğer şekilde istesem mi, vermiyor ki, niye vermiyor, ben almasını bilirim, kalbimle oynayamaz… Vesvese, endişe, dert…

Duygular işi karıştırıyor. Basit vücut refleksi duygu denen şey içimizde yenidünyalar yaratıyor. Peki, kötü bir şey mi? Evet, kötü bir şey. Biz zaten bir dünyanın içinde yaşıyoruz. Bir de içimizde duygulardan, hayallerden, manevi angajmanlardan bir dünya yaratırsak dış dünya ile iç dünyamız arasında çatışma başlıyor.

Oysa bütün bunlara gerek yok; vücudumuzun isteklerini yapalım yeter.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

(2) Dünyadaki çatışma ve savaşların nedeni maneviyat değil, maneviyatsızlıktır sayın Korkut! Çıkardır, maddiyattır. Bunu kime sorsanız bilir! :)) Ayrıca İslamı eksik yada yanlış yaşayanlar, o kişileri ilgilendirir. Bize ne? Herkes kendi hesabını verecektir. Gerek bu dünyada, gerekse ahirette. Yine burada da soruma cevap vermeyip, bildik, klasik savunmalara, mazeretlere sığınmışsınız sayın Korkut. Ben de size sağlık ve mutluluklar dilerim. Selam ve saygılarımla.

Gülbeyazı 
 29.08.2013 7:13
Cevap :
Söylediklerinize karşı ne söyleyebilirim ki...O kadar samimi ve içten inanmışınız ki söylediğiniz şeylerin aksini söylemek bile insana zor geliyor.Ben ülkede düzen kurma iddiasındayım.Düşüncelerim böyle olsa bile samimi inananlara büyük saygım var.Bizler de İmam Gazali,Muhammet Kutup okuyarak büyüdük.Sizin bana anlattığınız şeyleri yüzlerce kere okudum.Yani siyaset yapacağım ve ülkemizde yeni bir düzen kurulması için senelerdir çalışıyorum.Yakın bir zamanda inşallah çıkacağız meydana.Ülke sahipsiz kalamaz,haksızlıklar böyle devam edemez.Yani ben blog yazarı değilim.Görüşlerimi burada yazıyorum.Saygı ve mutluluklar diliyorum efendim.  31.08.2013 6:56
 

Kerim Bey, merhaba. Soruma soruyla cevap veriyorsunuz. Olabilir. Önce şunu belirteyim ki bildiğim şeylerin doğruluğuna inanıyorum ve sizin de inancınıza saygılıyım. Sorunuza gelince: Dünya kan gölü değildir, sadece belli yerlerde çatışma vardır ve bu da imtihan gereği doğaldır. Tanrı bizi imtihan etmektedir. İslam ülkelerindeki karışıklığı da kimlerin çıkardığını herkes biliyor! Selam ve saygılarımla.

Gülbeyazı 
 29.08.2013 6:55
Cevap :
Merhaba efendim...Farklı düşüncelere sahibiz.Ama farklı düşünmemiz bizim birbirimize saygı ve ülkemize, insanlara sevgimizi engellemez.Düşünce ve inançlarına sadık biri olarak takdir edilmesi gereken birisiniz.Yorumunuzu birkaç kez okudum.İnandıklarınızı söylemişsiniz.Demokrasi odur ki işte siz böyle konuşup yaşayabilesiniz. Ben de böyle konuşup yaşayabileyim.  31.08.2013 6:49
 

Kerim Bey, merhaba. Vücudumuzun istekleri nelerdir? Yeme, içme, barınma, seks vb. Peki siz yada biz bunları iyi kötü karşılıyoruz, değil mi? O halda burada neden yazı yazıyoruz? buradaki etkinliğimizin nedeni nedir ve bizim hangi ihtiyacımızı karşılamaktadır? Yani bir de bedinizin yanında manevi hayatımız var! İnsanlara faydalı olmak, bir etkinlikte bulunmak, kalıcı olmak gibi... Yani insanın bedeni yanında bir de duyguları, hisleri vb. var. Ruhu var! Selam ve saygılarımla...

Dr Atanur Yıldız 
 28.08.2013 7:04
Cevap :
Maneviyat olarak söyledikleriniz vücudun görevleri...Diğer yardım konuları falan da bizim görevlerimiz...Yani bunların ilahi bir yönü yok. Beynimiz düşünüyor,kalbimiz hissediyor,vücudumuz da yaşıyor.Maneviyat Allah'ın kitabını eline aldığında başlıyor. İnanıyorsan somut olarak(namazını kılarak,orucunu tutarak vs) ibadetini yapıyorsun.Gerisi vücudun işi. Ne vücudun maneviyat diye bir yönü var ne de inanıyorsun diye ibadet dışında görevin var.Din ibadet demektir.Gerisi öğüttür. Yaparsan iyi olur anlamında.Yani bir insan Müslüman olmakla etiyle kemiğiyle manevi bir varlık olmuyor.Müslüman sadece inanmak ve ibadetini yerine getirmekle mükellef. Peygamberin hadislerini bile emir telaki edenler var.  30.08.2013 18:26
 

Kıymetli korkusuz Kerim: Can bedene düşmeden beden neye yarar ki,Esas önemli olan maddesiz varlık Candır.Cansız beden bütün işleyen uzuvlarıyla çaresiz kalır.Selam ve saygılar sunuyorum.

Mehmet Burakgazi 
 26.08.2013 15:54
Cevap :
Bu yazıdan çok eleştiri aldım. Herkes bana manyak dedi.  27.08.2013 18:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5710
Toplam yorum
: 14408
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 640
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster