Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '19

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
52
 

Önemli Sorunlarımız

Çevremde gördüğüm insanların sorunlarını yazmak istiyorum. İlk sırayı ekonomik sorunlar almaktadır. Geçim sıkıntısı desek daha doğru olur. Çünkü bunların çoğunun evi, arabası ve hatta arsası var, bankada parası var ama yine de sıkıntı içindeler, çünkü dediklerine göre bir kısmının maaşları düşük. Gelir gideri karşılamıyor, bütçe açık veriyor. Ancak bu kişiler ekonomik sıkıntı içinde olsalar da yemeden içmeden ve giyimden ödün vermiyorlar. Bir kısmı yerine göre kredi kartı kullanıyor, borç alıyor ve adeta lüks yaşıyor. Kredi kartı borcu olanlar önemli bir oran oluşturuyor. Ekonomik sıkıntı içinde olan bir tanıdığım evinde üç tane kedi besliyor, kedilerin aylık masrafı yaklaşık bin lira. Karı koca sigara da içiyorlar. Ellerinde 5-6 bin liralık akıllı telefonlar var… Bu şartlarda içki içenler de var.

Ha şunu da yazayım, geçim sıkıntısından dem vuran bazı kişiler bayat ekmekleri yemiyorlar, çöpe atıyorlar. Biz asla böyle bir şey yapmayız, bayat ekmekleri çorbaya doğrar ve afiyetle yeriz. Benim kullandığım akıllı telefonun fiyatı bin liranın altında.

Benim gördüğüm, işte böyle bir ekonomik sıkıntısı var çoğu vatandaşın!

İkinci önemli sorun vatandaşın, işsizlik. Ama sanmayın ki iş yok! Vatandaş burada da iş beğenmiyor, ücreti az buluyor. Masa başı olsun istiyor, garantisi olsun, elini suya sabuna sokmasın istiyor.

Şimdi burada bana kızanlar olabilir, ama ben gördüğümü ve şahit olduğum şeyleri yazıyorum; nitekim aynı şartlarda çalışanlar, yıllardır para kazananlar ve ev geçindirenler var. Bunlar iş ayırt etmiyor, istikrarlı bir şekilde çalışıyorlar. Ben bunları kutluyorum, asıl kahraman olan bunlardır. Gördüklerim, tanıdıklarım var. Bunlardan biri, bir süpermarkette çalışıyor yıllardır. Getir götür işleri yapıyor.

Üçüncü önemli sorun vatandaşın, cemaat nedeniyle başı derde girenlerin sorunudur. Bu konuda bir görüş belirtmem doğru olmaz, Allah herkesin yardımcısı olsun.

Vatandaşın dördüncü sorunu, sağlık problemleridir. Bu sağlık sorunlarının ana nedeni vatandaşın sağlığına dikkat etmemesidir. Mesela çoğunluk sigara ve alkol içiyor, asla spor yapmıyor. Bu konuyu da herkes bildiği için bu kadarla geçiyorum. Allah herekse sağlık ve sıhhat versin demekten başka elden bir şey gelmiyor.

Beşinci ve bana göre en önemli sorun trafik terörüdür. Duble yollarımız, otoyollarımız, alt ve üst geçitlerimiz, battı çıktılarımız, tüp geçitlerimiz oldu ama bazı sürücü vatandaşlar ne yazık ki trafik kurallarına uymuyor, trafikte magandalaşıyor! Sonuç ise korkunç, yılda yaklaşık 8 bin ölü, 400 bin yaralı, on binlerce sakat. İnsanın nutku tutuluyor.

Allah yardımcımız olsun.

Âmin!

10 Temmuz 19

Kocaeli.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok beğendim bu yazıyı...

Kerim Korkut 
 10.07.2019 18:47
Cevap :
Mutlu oldum, Teşekkürler.   11.07.2019 5:40
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 384
Toplam yorum
: 2933
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 309
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster