Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
541
 

Önereceğim

Önereceğim
 

Milliyet Blog, çok yerinde bir uygulamayla “önerilerim” bölümünü ekledi sayfalarımıza. İsteyen, beğendiği yazı ve yazarları sayfasında belirtecek. Bir anlamda “Ben beğendim, sizler de okuyun, beğeneceksiniz” yönlendirmesiyle tercihlerini bizlerle paylaşacak.

Yazı veya yazar önermek, pek o kadar kolay bir iş değil. Kantara sadece önerilen yazı ve yazarlar değil, önerenler de çıkacak.

İki ucu moklu bir değnek sizin anlayacağınız. Bu yüzden olsa gerek ortalık şimdilik sakin. Blog yazarlarının çoğu “ Bekleyelim, görelim” siyaseti güderek suskunluğa bürünmüş durumda. Hakları da yok değil hani. Durup dururken okur kaybetmenin bir anlamı olmasa gerek.

Değerli Madamex, “Önermeyeceğim” başlıklı yazısında: “Taraf tutmaya, sadece sevdiklerine iltimas geçmeye de yol açabilecek bir bölüm haline gelebilir” diyor ve ekliyor: “Birini veya birkaçını seçersem diğerlerine haksızlık yapmış olurum.”

Değerli Madamex’in saptamaları yerinde ama kendisine katılmıyorum tabii. Kendisi hem “Önerebilecek” yetkinliğe sahip bir yazar, hem de çok sayıda “Önerilecek” yazısı mevcut. Önerilecek yazılara sayısal bir kısıtlama getirilmemiş durumda. Her seferinde üç yazı önerilebilir ve bu güzel yazıların yazarlarına haksızlık yapılmamış olur.

Bana gelince… Önereceğim tabii. Bu uygulamanın ahbap-çavuş ilişkileriyle dejenere edileceğini bile bile beğendiğim yazıları önereceğim. Bana kırılanlar, darılanlar olabilir. Bir ölçüde okur da kaybedebilirim ama önermekten vazgeçmeyeceğim. Beğendiğim yazılara zaten yorum yapıyorum. Bu yazıları önermemden daha doğal bir şey olabilir mi?

Önerilerimi yaparken yürekten kopup gelen yazılara ağırlık vereceğim. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan… Okunduğunda az da olsa okuru düşündüren, hüzünlendiren, gülümseten veya bilgi vererek bir şeyler öğretebilen yazıları önereceğim.

Ve tabii ki yazıda çürük diş gibi duran imlâ hatalarına dikkat eden yazarların yazılarını önereceğim.

Önereceğim yazarlar konusuna gelince… Bu konuda biraz daha titiz davranmam gerekiyor. Önerdiğim yazarı neden önerdiğimi muhakkak belirtmeliyim. Bu yüzden İşte benim blog yazarlarım başlığı ile kapsamlı bir yazı dizisi hazırlayarak, önerdiğim yazarları (üçer-beşer) yazmayı düşünüyorum.

Başta da söylediğim gibi, kantara sadece önerdiğim yazı ve yazarlar değil, ben de çıkacağım.

Değerli Madamex’i açık yürekliliğinden dolayı kutluyor ve benim için çok kıymetli olan önerilerini bekliyorum.

Darılmaca, gücenmece yok!

Bu kantar, yürekten tartar!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konsültasyon raporu: 'Evraka,avraka,avraka'

Muzaffer Cellek 
 05.10.2007 22:35
Cevap :
Onurlandırdınız değerli büyüğüm, layık olmaya çalışacağım. Çok teşekkür ederim. Selamlar, saygılar. MUTLUKALIN:))  05.10.2007 23:00
 

Beni önermişsiniz! Ne diyeceğimi bilemiyorum!Bu benim için büyük bir onur. Sadece teşekkür edebilirim. Ben de sizin, o çok sevdiğim "Anneler günü"yazınızı önerecektim. Sakın beni önerdiniz diye bir karşılık olarak algılamayın olur mu?Bu fikri çok önceden düşündüm. O yazıyı gerçekten çok sevmiştim. Unutmadan, sizin o yazıyla bağlantılı bir film var. İzlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. "Yapay Zeka". Spielberg'in...Sevgiyle kalın...

vakayinüvis 
 05.10.2007 3:27
Cevap :
Aslında Kerem'in kitap tasarası için yaklaşık 40 yazı belirlemiştim bizim blogtan. Tam bu sırada öneri bölümü açıldı. Ben de seçtiklerimi önerilerimde yayınladım hemen. Benim için iyi oldu, etki altında kalmadan, yazarlarına aldırmadan seçtim yazıları. Yaklaşık yüze yakın yazı seçmişim. Eskilerden- yenilerden. Çoğunda da yorumum var zaten. Beğendiğimi ifade etmişim. O yüzden içim rahat. Bir yazınız daha var listede. Yeni bir arkadaştan (Azizdeniz) üç yazı var. O filmi izlemedim ama alabilirim yarın. Selamlar, saygılar. Mutlukalın:))  05.10.2007 4:28
 

4/8/2OO7 tarihli'' konsültasyon'' ekip raporudur: ''Yapılan mekanik ve fiziki muayenede K.Yaka'da mukim,LG'den doğma,2OO5 doğumlu,sabıkasız PC'nin,görünürde bariz bir hastalığının bulunmadığı,ancak,başka örneklere göz atıldığında,yapılan araştırma ve film tetkiklerinden, başka bir koğuşta bulunan ''İzmir Mavilim'in dosyası açıldığında,'' İlkinde görülen hatanın bunda görülmediği'' müşahade ile tesbiti dermeyan olmakla birlikte sonuç,düşündürücü bulunmuştur.'İzmir Mavilim'in' 3 Eylül tarihli:' İftar sofraları' yazısının önerilmiş blokları arasında 'Zadik' isimli zatın,üstüste iki defa yazıldığı ve bu şekilde blogda gözüktüğü,''İndeskopi'' ile tesbit edilebilmiştir.PC tababetinde ve litaratüründe ilk defa yaşanan ve müşahade edilen bu olay,ilk olup, bu pilavın daha çok su kaldıracağı mülahazası ile durum,taraflara saygıyle duyrulur. (İsim-imza-mühür-kaşe-tarih)

Muzaffer Cellek 
 04.10.2007 10:26
 

Sizin izleyeceğiniz yöntemden bir farkla yapacağım bu görevi. Önereceğim yazar ve blogları M.B.da kullandıkları isimlere göre harf sırasına göre sıralayacağım. Çünkü önerdiğim yazarın ve blogun bendeki yerleri sadece 1.ci yada sonuncu gibi sıralaması yok. Hatta ismi aynı harfle başlıyorsa her birine aynı sıra numarasını vereceğim. Bu konudaki blogumda hazır sayılır. Yayınlandığında sanırım daha açıklayıcı olacaktır. Sonuç mutlaka önerilerimiz olsun diyorum. Darılmaca gücenmece olayına ise hiç girmiyorum. Çünkü böylesine elit bir grubun üyeleri bu tür küçük istasyonlarda durmamalı diye düşünüyorum. Sevgilerimle.

Abla 
 03.10.2007 20:20
Cevap :
Kerem'in kitap tasarısı için seçtiğim yazılar vardı zaten elimde. Önerilerim bölümü çıkınca yayına verdim hepsini. Özellikle de acele ettim, etki altında kalmayayım diye. Sıralama bende de yok, bir iki ,üç diye. Yüze yakın yazı önermişim ve daha da önereceğim. Şu sıralar yeni arkadaşları inceliyorum. Darılma konusunda haklısınız ama bunları aşmamız lazım sizin de dediğiniz gibi. Selamlar, saygılar. Mutlukalın:))  05.10.2007 5:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 312
Toplam yorum
: 4634
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1617
Kayıt tarihi
: 10.02.07
 
 

Önceleri konuşurdu insanlar, "yazmak", sonraların işi... Duygu ve düşüncelerimizin yanı sıra gözl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster