Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Temmuz '10

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
11104
 

Onlar hep haklıdırlar ve özür dilemesini hiç bilmezler...

Onlar hep haklıdırlar ve özür dilemesini hiç bilmezler...
 

Bazı insanlar bulundukları ortamda dikkat çekmek için, farklı davranışlar içerisinde olurlar. Karşı tarafın fikirlerini hiçe sayarak, hep kendi fikirlerini etrafa benimsetmek isterler. Bu tarz insanlar savunduğu konu yanlış dahi olsa, hatalarını asla kabullenmezler.

Neden? Çünkü kendilerini dev aynasında görürler. Deyim yerindeyse sütten çıkmış ak kaşıktır onlar.

Hep haklıdırlar. Hiçbir konuda hata yapabileceklerini kabullenmez.

Böyle insanların gelişimi çok zordur. Çünkü kişi, hata yapabileceğini kabullendiği ölçüde gelişir.

Bu tarz insanlar kendilerini aşırı derecede önemserler. Zekalarını güçlü, akıllarını gelişmiş, eğitimlerini yüksek, .. görürler… Kısacası kendilerine göre onlar hep ideallerdir. Bu nedenle de etrafındaki insanları küçümseyerek üstünlük duygusuna kapılırlar. Yaptıkları her davranışın, söyledikleri her sözün ve düşüncelerinin doğru olduğunu savunurlar.

Oysaki insanın kendisini üstün görmesi, yetersizlik duygusundan ileri gelir.

Kendini yetersiz ve değersiz hissedip başkalarının üstün yönlerini gördükçe de, kıskançlık duygusu oluşur.

Savunduğu konu yanlış dahi olsa bir türlü kabullenmek istemez. Doğruları gösterdiğiniz takdirde hatalı olan siz olduğunuz gibi bir de, bağnaz, ilkel olursunuz.

Kısacası, zeytinyağı gibi üste çıkarlarr.

Onlar doğruları görmemekte ısrarcı oldukları için, yaptıkları hata karşısında özür dilemeyi de kabullenemezler. Özür dilerlerse küçüleceklerini düşünürler. Oysaki özür dilemek, insanı küçültmediği gibi, , yüceltir.

Sanırım ‘’Özür dilemek erdemdir ‘’ sözünün önemini ‘’ onlara ‘’bir kez daha vurgulamak gerekiyor...

Onlar kim mi? onları tanımak hiç zor değil.

Onlar çevrenizde gördüğünüz; sabit fikirli, gelişime kapalı, hep haklı, hatalı olduğu halde özür dilemesini bilmeyen insanlardır…. Hiçbir zaman konunun uzmanı dahi olsanız, doğruları gösteremeyeceğiniz, hiçbir şeyi anlatamadığınız, ispat edemediğiniz laf dinlemez, söz anlamazlardır ….

Sözün özü;

Onlar geçinilmesi zor insanlardır… ne diyelim Allah kimseyi böyleleriyle karşılaştırmasın..

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ÖĞRETMENİM TEŞEKKÜR EDERİZ. ÇOK DOĞRU OLAN BİR SÖYLEMDİR. ÖZÜR DİLEME YETENEĞİ GELİŞMİŞ KİŞİNİN ERDEMLİ OLDUĞU KESİNDİR. HATALARINDA CİMRİ, ÖVGÜLERİNDE ÇOK ELİ ACIK KİŞİ DEĞİL MİDİR O, ERDEMLİ KİŞİ.... YENİ YAZILARINIZI OKUMAK DİLEĞİYLE. SAYGILARIMLA.

Erhan SOYSALTÜRK 
 31.07.2010 18:26
Cevap :
Merhaba efendim, hoş geldniz sayfama.. Ne güzel tanımlamışsınız erdemli insanı..Aslında bir anlamda yazımın hedefine ulaşmış olduk diyebiliriz yorumuzla birlikte.. ''İnsanın yaptığı hatayı anlaması karşılığında, özür dilemesinin gerektiği ve bunun da bir erdem olduğu''.. Katkınız için çok teşekkür ederim Erhan Bey, saygılarımla. ( Bir sonraki yazımız aile terbiyesi :)  31.07.2010 20:22
 

İnsanda, önce yapılan hatayı anlayacak beyin lazım! Birikim, eğitim vs. Faso fiso… kibirli olanlarda bu erdem bulunmaz..!Tıpkı dediğiniz gibi; haklı çıkmak için "Binbirsurat" gibi, bin bir kılığa girerler... Eğer bu yazınız bir başkasına göndermeyse, yorumumdan sizi o kişiye karşı desteklediğim anlamı çıkarılmasın lütfen... Benim yorumum “Binbirsurat”lara. Onlar pirim çıkaracak her yerdeler ve ben takipteyim:))...Saygılarımla...

M.Talip Girgin 
 26.07.2010 21:28
Cevap :
Merhaba efendim, doğru söylemişsiniz ..'' Önce insanın yaptığı hatayı anlaması için beyin, akıl gerekir ''.. Fakat özür dilemek için de diğer şartlar gerekli diye düşünüyorum... Ne yazık ki akıl, sağlıklı düşünme yetisi de herkes de olmuyor... Çok teşekkür ederim katkınıza, selam ve saygılarımla.  27.07.2010 9:54
 

Birikim, düzey ve özgüven gerektirir. Gönül hoşluğuyla...

Kadri KANPAK 
 26.07.2010 0:39
Cevap :
Sizinle hemfikirim Kadri Bey.. Yazıma anlam katan yorumunuz için çok teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.  26.07.2010 5:18
 

Kişiye burcunu sorarsınız, aslan burcu bir kişi ise tam sizin yazdıklarınıza uıygun davranırlar. Yaklaşık % 70 oranıyla hemde. Selam ve saygılar.

akar 
 25.07.2010 20:20
Cevap :
Sn Akar, çok teşekkür ederim efendim değerli katkınız için. Selam ve hürmetlerimle.  25.07.2010 22:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12543
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster