Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Haziran '17

 
Kategori
Turizm
Okunma Sayısı
48
 

Online Booking Sistemleri

Online Booking Sistemleri
 

Turizm alanında gerçekleştirilen operasyonel faaliyetler son yıllarda fazlaca iş yüküne sebebiyet verdiğinden, bu alanın hızlandırılmasına olan ihtiyaç bazı alternatif sistemleri gündeme getirmiştir. Bu alandaki en önemli ve etkili alternatif sistemlerden birisi online booking sistemleridir. Önceki yıllarda sayfalarca rezervasyonun tek tek incelenmesi ile geçen zaman artık yerini kaliteli iş süreçlerine bırakmıştır.
 
Online booking sistemleri, misafirlerin otel alternatiflerini kendilerinin belirleyebileceği eğlenceli bir sürece dönüştü. Öyle ki artık insanlar otelleri internet üzerinden seçerken acentelere gitme gereği bile duymuyor. Tabii bu süreç içinde teknolojinin sağladığı faydayı da unutmamak lazım. Elbette ki teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile işler daha kolay ilerleyebiliyor.
 
Ülkeleri, destinasyonları ve turistik merkezleri inceleme, konaklama alternatiflerinin görülebilmesi ve elbette ki fiyatarın incelenebilmesi ile farklı ve avantajlı alternatifler incelenebiliyor. Online booking sistemleri sayesinde de bu sürecin akabinde rezervasyon ve operasyon süreci çok daha kısa zamanda bitirilebiliyor.
 
Bulunduğunuz yerden internet aracılığı ile konaklama yerinizi inceleyebilir ve fiyatları görebilirsiniz. Bu, sadece turizm çalışanları dışındaki kişileri kapsamadığından aslında herkes için iyi bir avantaj sağlamaktadır. Online booking sayesinde herkes istediği tatili seçebilmektedir.
 
Online booking sistemleri en yaygın halleri ile yani B2B ve B2C olarak bilinmektedir. Bu sistemler Business to Business ve Business to Customer olarak kullanılmaktadır. B2B sistem firmadan firmaya olan operasyonel ve rezervasyonel süreçleri kapsamaktadır. B2C sistemde ise firmadan misafire yani bireysel olarak operasyonel ve rezervasyonel süreçler barındırmaktadır. Bu ayrıma baktığımızda B2B sistemde daha çok mantıksal olarak yaklaşım geçerli iken B2C sistemde daha farklı yaklaşımlar gerekebiliyor. Bu farklılığa göre B2B sistem B2C sisteme göre daha soğuk diyebiliriz.
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 719
Kayıt tarihi
: 18.06.17
 
 

1993 yılında Beykoz'da doğdu. Kocaeli Üniversitesi Radyo TV Sinema lisans programından mezun oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster